1:1

1:1 Gundars Rēders : Māris Baltiņš

1:1

Valsts valodas centra direktors Māris Baltiņš par pašvaldību komunikāciju

Valsts valodas centra direktors Māris Baltiņš par vienojošu valodu

Baltiņš: Jaunajā paaudzē latviešu valoda jau kļuvusi par sabiedrību vienojošu valodu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Latviešu kā vienīgās valsts valodas apšaubīšana ir satraucoša un bīstama, un no dažiem cilvēkiem tas aizvien ir dzirdams. Tajā pašā laikā Latvijā noteiktā paaudzē latviešu valoda jau ir kļuvusi par sabiedrības vienojošu valodu, intervijā LTV raidījumā "Viens pret vienu" sacīja Valsts valodas centra direktors Māris Baltiņš.

Latviešu valoda nav ļoti maza valoda, tai ir sena literatūra un tā ir labi izpētīta. Taču mēs dzīvojam valodu konkurencē, kurā mums apkārt ir divas lielas valodas – krievu un angļu, norādīja Baltiņš, skaidrojot latviešu valodas sargāšanas nozīmi.

Viņš arī atzina –

viņu satrauc tas, ka ik pa brīdim tiek apšaubīta latviešu kā vienīgās valsts valodas loma. Tas esot bīstami.

Savukārt atzinīgi viņš vērtē rotaļāšanos ar valodu, meklējot latviskojumus un veidojot jaunvārdus. Kā pēdējo gadu tīkamākos jaunvārdus viņš min “tiesībsargu”, kas aizstāja “ombudu”, kā arī “start-up” vietā izveidoto “jaunuzņēmumu”.

Kopumā vērtējot situāciju, Baltiņš atceras, ka pirms 15-20 gadiem virkne ne latviskas izcelsmes Latvijas sportistu ar pūlēm runāja latviski, bet tagad situācija mainās: “Tagad mums nav nekādas problēmas sazvanīt abas [Latvijas] vadošās tenisistes, un labā latviešu valodā paskaidro, kā viņām ir gājis.”

“Tā ka latviešu valoda kā sabiedrības vienojošā valoda noteiktā paaudzē jau ir radusies.

Ja vēl nebūtu emocionālā pretstrāva, ko sekmē dažādi mums nedraudzīgi spēki, tā noteikti būtu veiksmīgāka” secina Valsts valodas centra direktors.

Tajā pašā laikā viņš norāda arī uz pašu latviešu attieksmi pret valodu: “Pirmkārt, cilvēkam ir jāmīl sava valoda un jāciena.” Viņaprāt, ne daži vulgārismi samaitā valodu, bet svarīgi, lai cilvēki spētu niansēti un bagātīgi izteikties savā valodā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti