Augstskolu kopmītnēs palielina maksu par vietu inflācijas dēļ; daļa studentu satraukti

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Ņemot vērā cenu pieaugumu, arī augstskolu kopmītnēs palielina maksu par vienu vietu. Daļu studentu tas satrauc, tomēr augstskolas neizslēdz, ka ziemā, sekojot energoresursu cenu pieaugumam, maksa varētu pieaugt atkal. 

Augstskolu kopmītnēs palielina maksu par vietu inflācijas dēļ; daļa studentu satraukti
00:00 / 03:24
Lejuplādēt

Jau šobrīd iedzīvotāji ikdienā izjūt cenu pieaugumu – principā visās nozarēs. Ekspertu prognozes gaidāmajam rudens un ziemas periodam par uzlabojumiem neliecina. Pieaugs gan gāzes, gan elektroenerģijas cena. Līdz ar to arī ēku uzturēšana kļūs daudz dārgāka. Tas ietekmēs arī Latvijas studentu ikdienu. 

Piemēram, Latvijas Universitātē maksa par vietu dienesta viesnīcā jau šobrīd ir pieaugusi no 50 uz 63 eiro, informēja viesnīcu pārvaldniece Daiga Štelmahere.

“Skatīsimies, kā būs uz priekšu. Tos pakalpojumus, kurus sniedz Latvijas Universitāte, mēs vairāk neesam plānojuši paaugstināt. Taču protams, ja minētās lietas – elektroenerģija, atkritumu izvešanas pakalpojumi pieaugs vēl vairāk, pieaugs strauji, tad ar studentiem esam vienojušies, ka cenu nāksies paaugstināt vēl,” teica Štelmahere.

Tiesa, studentu sajūtas par to, ka, iespējams, kopmītnes kļūs vēl dārgākas, ir dažādas. Štelmahere norādīja, ka

daļa ir gatava maksāt vairāk, bet daļai nāksies plānot izdevumus un lūgt palīdzību vecākiem. 

Latvijas Universitātē kopā šobrīd ir piecas dienesta viesnīcas, kur vietas ir 1500 studentiem.

Savukārt Rīgas Tehniskajā universitātē septiņās ēkās iespējams izmitināt teju 2000 studentu. Tur pašlaik uz gaidāmo ziemu raugās optimistiski, tā skaidroja Dienesta viesnīcu departamenta direktore Iveta Sveržicka.

Viņa sacīja: “Šo krīzi, kas bija trīs gadus, mēs izmantojām ļoti lietderīgi. Mēs optimizējām tādu iespēju, ka vienā dienesta viesnīcā mēs pa vienam stāvam atbrīvojām un esam kapitāli izremontējuši. Kapitāli skaista jauna dienesta viesnīca mums ir. Tā ka mēs to sliktumu esam pārvērtuši par nākotnes labumu. Bet, protams, ja būs lieli kritieni, tad mēs to cenu pārskatīšanu veiksim ātrāk nekā parasti. Bet pašreiz esam optimisti.”

Sveržicka skaidroja, ka gadījumā, ja studentu interese šogad būs liela un kopmītnes būs pilnas, tad varētu izdoties cenu pieaugumu pārvarēt bez izmaiņām. 

Jāpiebilst, ka šogad cena par vietu viesnīcā ir pieaugusi vidēji par pieciem eiro. Līdz ar to šobrīd cenu diapazons Rīgas Tehniskās universitātes kopmītnēs ir no 69 eiro līdz 150 eiro par vienu vietu. 

Vidzemes Augstskolā divās ēkās šobrīd var uzņemt ap 300 studentu un vieta izmaksā 80 eiro.

Vidzemes Augstskolas pārstāve Estere Rita Vilciņa stāstīja: “Prognozējam, ka uzturēšanas izmaksas varētu pieaugt, neesam pieņēmuši lēmumu palielināt cenu, jo paredzam, ka tiksim galā tāpat. Šobrīd ir grūti paredzēt, cik daudz studentu mums būs, jo vēl norisinās uzņemšana, bet domājam, ka ar saviem resursiem tiksim galā un arī studentu skaits būs apmierinošs.”

Maksa par vienu vietu kopmītnēs gan nesen jau paaugstināta no 66 uz 80 eiro mēnesī. Augstskolā neizslēdz, ka pie ievērojama energoresursu izmaksu palielinājuma tā būs jāpaaugstina atkal.

Studenti: Augošo izmaksu dēļ nākamajā mācību gadā varētu būt gaidāms liels studentu atbirums

Pieaugošo izmaksu dēļ nākamajā mācību gadā varētu būt gaidāms liels studentu atbirums, tā informēja Latvijas Studentu apvienībā. 

Latvijas Studentu apvienības viceprezidente par cenu kāpuma ietekmi uz studentiem 
00:00 / 02:41
Lejuplādēt

To ietekmēs ne tikai pieaugošās kopmītņu izmaksas, bet arī pārtikas un dažādu pakalpojumu cenu kāpums, tā Latvijas Radio sacīja apvienības viceprezidente Lāsma Līga Reisa. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti