Augstskolu absolventiem izlaidumi; 26.jūnijā sākas topošo studentu dokumentu pieņemšana

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Jūnijā patīkamas sajūtas pārņem ne vien svētku svinētājus, bet arī Latvijas augstāko izglītības iestāžu absolventus. Jau pirms svētkiem dažādās augstskolās, universitātēs un akadēmijās sākās izlaidumi. Īpaša diplomu saņemšana šogad gaida Rīgas Tehniskās universitātes absolventus, jo „Arēnā Rīga” veido kopīgu izlaidumu visām deviņām fakultātēm. Taču īpaši vērīgiem jābūt vidusskolu beidzējiem, jo 26. jūnijā sākas pieteikšanās studijām Latvijas augstskolās.

Augstskolu absolventiem izlaidumi; 26.jūnijā sākas topošo studentu dokumentu pieņemšana
00:00 / 03:29
Lejuplādēt

 

Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas lielajā zālē ienāk krāšņās svētku drānās tērptie absolventi. Ir izlaidums. Skatuve pušķota ziediem, ozollapu vītnēm, Latvijas un akadēmijas karogiem. Uz skatuves stāv melns flīģelis, kura virsma tik gluda, ka var redzēt atspulgu. Uznācis arī koris, savas vietas ieņem absolventi.

 

Rektors Artis Sīmanis novēl būt radošiem, atvērtiem jaunām idejām un izaicinājumiem un atbildīgiem par darāmo. Fotoaparātu klikšķi mijas ar aplausiem un muzikāliem priekšnesumiem, līdz beidzot visi saņēmuši diplomus.

"Mani sauc Beāte Zviedre, un es pabeidzu maģistrantūru džeza vokāla specialitātē. Es teiktu tā - tas ir bijis labs treniņš tādai gribasspēka pārbaudei varbūt. Un man liekas, lielākais ieguvums ir visas meistarklases, kas ir notikušas, un arī tas, ka mums ir ļoti labs uzdevums katru pusgadu noorganizēt nelielu koncertu. Un ir sakrājušies visi šie akadēmijas laika repertuāri, jau ir arī, ar ko iziet pasaulē un tautās. Doktorantūru vēl iepauzēsim... vēl nē, bet katrā ziņā nolemts turpināt to, ko esmu iesākusi, un dziedāt, par to nav nekādu šaubu. Mūzika būs mans turpinājums, jā!" klāsta Beāte.

Artūrs Gailis apguvis simfoniskā orķestra diriģēšanu: "Kā vērtēju studijas? Ļoti labi vērtēju studijas. Ļoti, ļoti daudz esmu ieguvis šajā bakalaurā. Mēģinu sevi atrunāt no stāšanās maģistrantūrā. Pagaidām nesekmīgi, bet vēl ir laiks censties sevi atrunāt..."

SKAŅA Sabine Guravska horeografija

Sabīne Guravska beigusi horeogrāfijas studijas: "Ļoti liels prieks, ka es esmu to izdarījusi. Spilgtākais? Laikam gatavošanās manai diplomdarba izrādei, jo horeogrāfijā man bija jāiestudē deja, balets, 30 minūšu garumā. Tas bija ļoti aizraujošs posms, arī posms, kurā ļoti daudz varēja iemācīties. Neplānoju turpināt mācības maģistrantūrā, bet noteikti pēc laika, kad pienāks laiks, turpināšu."

Tā stāstīja Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas beidzēji pēc diplomu saņemšanas. Arī citās Latvijas augstākajās mācību iestādēs pirmsjāņu laikā sumināja absolventus, bet dažiem izlaidumi vēl tikai gaidāmi.

Īpašs pasākums būs Rīgas Tehniskajai universitātei (RTU), kas šogad svin 155. jubileju un tāpēc veido vienu lielu izlaidumu visām deviņām fakultātēm.

Diena sadalīta trīs daļās, sākumā apsveikumi un koncerts, tad absolventiem vienlaicīgi izdalīs diplomus, bet pēc pēdējā skaņdarba melnajās mantijās tērptie absolventi metīs gaisā savas cepures. RTU Absolventu asociācijas vadītāja Anita Straujuma stāsta, ka līdz šim katru gadu vasarās bijuši kādi 30 atsevišķi izlaidumi, bet šogad 30. jūnijā visi pasākumu svinēs kopā „Arēnā Rīga”. Plānošanu sāka jau janvārī, un kopā ar viesiem izlaidumu varētu apmeklēt pat seši tūkstoši cilvēku.

"Pirmo reizi Rīgas Tehniskās universitātes, un es pat teiktu visas Latvijas vēsturē notiks tik liels izlaidums. Tas nozīmē, ka būs viens izlaidums, vienā dienā, vienā vietā 1400 absolventiem tieši šovasar. Pati ideja radās, apmeklējot tos 30 pasākumus vasarā. Uz 30  izlaidumiem ir ļoti grūti noorganizēt 30 labus, muzikālus priekšnesumus. Ne visa vadība, ne visi spēj tikt uz 30 pasākumiem. Tādēļ, ka mēs ļoti priecājamies par katru absolventu, mēs gribējām, lai katrs no viņiem saņem šo rektora uzrunu. Un šogad pat Ministru prezidents uzrunās mūsu absolventus. Būs klāt arī izglītības ministrs. Jā, mēs jau solījām - būs maz runu un daudz mūzikas. Tādēļ būs grupa „DaGamba”, Ralfs Eilands. Būs ļoti interesanta režija tam pasākumam. Tā ir tā atbilde, kādēļ. Lai būtu interesanti, lai būtu kopības sajūta, lai būtu lieli svētki mūsu jubilejas gadā, klāsta Straujuma.

Vasara ir īpašs laiks arī topošajiem studentiem. No 26.jūnija vienotajā sistēmā Latvija.lv var pieteikties studijām vairākos simtos dažādu programmu 12 augstskolās. Jāaizpilda viens pieteikums, kurā var izvēlēties līdz 10 programmām, tās sakārtojot prioritārā secībā. Tā kā Latvijā vēl nav atestātu reģistra, kur pārbaudīt, vai cilvēks atestātu patiešām ir saņēmis, no 4. līdz 11. jūlijam jāierodas kādā no augstskolu norādītajiem kontrolpunktiem, lai savu pieteikumu apstiprinātu un apmaksātu. Tikai tad cilvēks sāk piedalīties konkursā uz studiju vietām. Latvijas Universitātes Studentu servisa direktors Jānis Saulītis stāsta, ka studēt vajag, tās ir priekšrocības darba tirgū. Var iegūt labāku amatu, ātrāku karjeras izaugsmi un lielāku atalgojumu, tomēr augstākā izglītība to negarantē, ja pats students necenšas un ir paviršs. Jāieklausās apkārtējos, bet izvēle jāizdara pašam, saka Saulītis:

"Mēs reiz veicām aptauju studentiem, lai viņi dod padomus potenciālajiem, nākamajiem studentiem, un atmiņā viens tāds ļoti labs izteikums - izvēlieties uzmanīgi un atcerieties, ka tas jums būs jādara līdz pensijai. Protams, mūsdienās dzīve ir ļoti dinamiska, un cilvēki maina gan profesijas, gan izglītību, studiju laikā izmanto iespēju no vienas programmas pāriet uz otru, tā varbūt ir universitātes priekšrocība ar šo plašo programmu klāstu. No otras puses, nevienam neiesaku pirmajā mēnesī varbūt skriet uzreiz projām, jo pirmais mēnesis, tā ir tāda iejušanās. Nomācieties gadu, un tad jūs sapratīsiet, vai jums gribas iet prom vai negribas. Jo ir vairākas tādas situācijas manā pieredzē bijušas: iestājas, pēc mēneša, nē, iešu kaut kur citur, vai pēc semestra. Un tad kaut kā viņš noķēpājas tajā procesā un nepāriet, neaiziet un turpina tāpat plūsmā studēt, un tad pēc kāda gada izrādās, ka paliek interesantāk, un nu jau būs labi, nekur vairs negribas iet. Un aiziet vēl tālāk uz maģistrantūru."

Jau 14. jūlija pēcpusdienā būs zināmi rezultāti par studiju vietām. Katrā augstskolā līgumu slēgšana nedaudz atšķiras, bet tie, kas būs ieguvuši studiju vietu izvēlētajā prioritārajā programmā Latvijas Universitātē, 17. un 18. jūlijā varēs doties uz augstskolu slēgt līgumu. Pārējiem, kas ieguvuši vietu zemākas prioritātes programmā, jāpiesakās otrajai kārtai, lai pozīciju nepazaudētu, vai jāatsakās no iegūtās vietas, lai to dabūtu kāds cits. Tad jāgaida līdz 18. jūlijam, kad būs pieejami gala rezultāti.

Lai pieteiktos programmām, kuras Latvijas Universitāte pārņēmusi no Rīgas Pedagoģijas un izglītības vadības akadēmijas (RPIVA), no 3. jūlija jāierodas klātienē uz kādu no astoņām filiālēm reģionos vai Rīgā.

Tāpat kā dodoties uz citām augstskolām, jāņem līdzi personu apliecinošs dokuments, atestāts par vidējo izglītību un sertifikāti, kas varētu sniegt kādas priekšrocības. 3. jūlijā sākas pieteikšanās arī maģistrantūras studijām gan Latvijas Universitātē, gan no RPIVA pārņemtajās programmās.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti