Augstskolas cīnīsies pret plaģiātismu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 11 gadiem un 3 mēnešiem.

Līdz šim akadēmisko darbu plaģiātu kontrole bija katras augstskolas kompetencē. Pirms diviem gadiem pētījums par plaģiātiem akadēmiskajā vidē atklāja, ka aptuveni 30 % studentu vismaz reizi ir iesnieguši pasniedzējam darbu, ko paši nav rakstījuši.

Līdz šim akadēmisko darbu plaģiātu kontrole bija katras augstskolas kompetencē. Pirms diviem gadiem pētījums par plaģiātiem akadēmiskajā vidē atklāja, ka aptuveni 30 % studentu vismaz reizi ir iesnieguši pasniedzējam darbu, ko paši nav rakstījuši. Lai efektīvāk cīnītos ar plaģiātismu studentu darbos, rīt uz Latvijas Universitāti aicināti piecu augstskolu rektori parakstīs vienošanos. Tā liks pamatu vienotai studentu darbu datu bāzei, kas ļaus augstskolām tos salīdzināt un pierādīt darbu zagšanu.

Rīgas Tehniskās universitātes docents, labojot darbu, pēc pirmajiem teikumiem nopriecājies, ka students domā gluži tāpat kā viņš. Taču jau lapaspuses beigās pasniedzējam nākusi atklāsme, ka lasa darbu, ko pats sarakstījis pirms sešiem gadiem. Šis ir pēdējais publiski izskanējušais plaģiātismu augstskolā. Augstskolu vienošanās ir pirmais solis, lai mazinātu plaģiātismu, atzīst Daugavpils universitātes rektors Arvīds Barševskis.

To, ka plaģiātisms interneta laikmetā izplatīts ne tikai vienas augstskolas sienās, liecina pirmā tiesvedība par akadēmiskā darba zagšanu. Vidzemes augstskolas absolvente Zanda Švēde pašlaik tiesā prasa atzīt Rēzeknes augstskolas absolventes darbu par plaģiātu un morālo kompensāciju. Ja šāda augstskolu vienotā datu bāze jau pastāvētu, zādzības gadījums, visticamāk, nebūtu iespējams, domā Zanda Švēde.

Vienotu datorsistēmu plaģiātisma apkarošanai piekritušas veidot trīs valsts un divas privātās Latvijas augstskolas. Tā ļaus augstskolām salīdzināt iesniegtos studentu darbus ar citās rakstītājiem un pieķert plaģiātismu. Kā stāsta Jānis Kreicbergs no Latvijas Universitātes - pēc augstskolu vienošanās darba grupai būs jārisina sāpīgākais jautājums - kā vienotajā datu bāzē nosargāt studentu darbos, piemēram, komercinformāciju.

Par to, ka ir vajadzīga Latvijas augstskolu studentu darbu vienotā datu bāze, runā jau gadiem. Latvijas Universitātes iniciatīvu to veidot, pie tam par pašu līdzekļiem, atbalsta gan augstskolas, gan studenti. Tomēr, lai tā varētu dzīvē reāli darboties, vēl risināmi daudzi tehniski un juridiski jautājumi. Tāpat būs svarīga pasniedzēju motivācija to izmantot.

Foto: T.Grīnbergs/LU

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti