Atbildību par notriektiem dzīvniekiem iestādes uzņemas nelabprāt

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Lielāku un mazāku ceļu malās notriekti dzīvnieki ir sastopami ik dienu. Tiek notriekti gan mājdzīvnieki, gan meža zvēri. Bieži vien par mazākajiem dzīvniekiem nemaz netiek ziņots, tādēļ tos pamana, vien veicot ceļu apsekošanu, bet par to, kas atbildīgs par notriekto dzīvnieku savākšanu, institūciju domas nedaudz atšķiras.

Atbildību par notriektiem dzīvniekiem iestādes uzņemas nelabprāt
00:00 / 02:55
Lejuplādēt

Notriekti tiek dažādi dzīvnieki - gan mazie, gan arī lielie - aļņi, stirnas, dažkārt pat govis un zirgi. Par valsts ceļiem atbild uzņēmums - ''Latvijas Valsts ceļi''. Tā pārstāve Anna Kononova skaidro – tas, kurš atbildīgs par notriektā dzīvnieka savākšanu, atkarīgs no konkrētā zvēra.

"Notriektie meža dzīvnieki ir jāsavāc Valsts meža dienestam, savukārt mājdzīvnieki to īpašniekiem un bezīpašnieka dzīvnieki – pašvaldībai. Diemžēl ne vienmēr atbildīgās puses iesaistās un izdara savus pienākumu, tādēļ gadījumos, ja nav kas novāc dzīvniekus, lai novērstu bīstamas situācijas un nodrošinātu, ka autoceļš ir sakārtots un tīrs, Satiksmes ministrija ir deleģējusi uzdevumu savākt uz autoceļiem notriektos dzīvniekus mūsu kolēģiem no VAS ''Latvijas Autoceļu uzturētājs''," saka Kononova.

Kononova par notriektiem dzīvniekiem aicina zvanīt uz vienoto ārkārtas palīdzības tālruni 112 vai ''Latvijas Valsts ceļu'' diennakts bezmaksas tālruni. 80005555, savukārt, ja autovadītājs pats dzīvnieku notriecis, tad jāzvana uz 112. ''Latvijas Autoceļu uzturētāja'' (LAU) Autoceļu uzturēšanas un pārvaldības departamenta pārstāvis Raitis Šteinbergs skaidro – par notriektiem dzīvniekiem ziņo daudz. Kopš pērna gada to iespējams izdarīt arī caur aplikāciju ''Waze''.

"Dzīvnieku aizvākšana no nodalījuma joslas atšķiras atkarībā no mājdzīvnieka veida. Mājdzīvnieks – zirgs, govs, bullis, suņi un kaķi, par to utilizēšanu ir atbildīgs īpašnieks. Ja īpašnieku nenoskaidro, tad novākšanu organizē pašvaldība. Otra grupa ir lielie savvaļas dzīvnieki – stirnas, aļņi, mežacūkas. Par šo ir jāziņo Valsts meža dienesta atbildīgajai struktūrvienībai, kurai jāorganizē dzīvnieka aizvākšana un, ja tas nenotiek, tad LAU iesaistās. Un mazie meža dzīvnieki – zaķi, lapsas, par to utilizēšanu ir atbildīgs LAU," pauž Šteinbergs.

Notriektie dzīvnieki nav arī Valsts meža dienesta atbildība, skaidro dienesta Medību daļas vadītājs Valters Lūsis. Tā būtu pašvaldību atbildība, tomēr, lai netērētu to resursus, dienests nereti palīgā sauc vietējos medniekus.

"Dzīvnieks uz braucamās daļas, notikusi sadursme, tas ir ceļu satiksmes negadījums, ziņo Valsts policijai un attiecīgi Valsts policija informē mūs par faktu, mēs to piereģistrēsim un tad – kur tad to līķi likt. Ja mēs strikti pēc normatīviem paskatāmies, tad, ja šis līķis rada draudus sabiedrības drošībai un veselībai, tad par līķi atbild pašvaldība. Dzīvē tas notiek nedaudz citādi – mums ir sadarbība ar medniekiem, mednieki atbrauc, līķi savāc, aizved uz mežu un atstāj dabiskai apritei vai aprok," saka Lūsis.

Arī gadījumi, kad dzīvnieki patiešām apzināti tiek notriekti, lai tos piesavinātos, lai gan reti, bet esot. To gan ir grūti pierādīt. Valters Lūsis uzsver – nekādā gadījumā nav pieļaujama dzīvnieka līķa piesavināšanās, tāpat viņš aicina autobraucējus pašus nenodarboties ar mirušā dzīvnieka aizvākšanu, bet par to ziņot.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti