Astoņos mēnešos Latvijā uz ceļiem miruši 48 cilvēki; visvairāk – sadursmēs pēc nepārdomātas apdzīšanas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Šā gada astoņos mēnešos uz valsts autoceļiem 44 smagos ceļu satiksmes negadījumos bojā gājuši 48 cilvēki, no kuriem visvairāk bojā gājuši sadursmēs pēc nepārdomātiem un riskantiem apdzīšanas manevriem, liecina VSIA "Latvijas Valsts ceļi" (LVC) un Valsts policijas (VP) apkopotā informācija. 

No 48 bojāgājušajiem 20 zaudēja dzīvību sadursmēs. Sadursmju iemesls visbiežāk ir nepārdomāti un riskanti veikti apdzīšanas manevri. Šogad veiktās aptaujas rezultāti liecina, ka  gandrīz ceturtdaļa jeb 24% autovadītāju atzīst, ka ir veikuši riskantus apdzīšanas manevrus. Dati arī liecina, ka riskantos manevrus biežāk veic tieši gados jauni autovadītāji vecumā no 18 līdz 24 gadiem.

37% aptaujāto paziņu lokā ir cilvēki, kas veic riskantus apdzīšanas manevrus. Biežāk paziņu lokā šādi autovadītāji ir gados jaunākiem respondentiem (18–34 gadi), kā arī respondentiem ar augstākiem ienākumiem.

Vairāk nekā puse jeb 59% respondentu atzinuši, ka ir piedzīvojuši riskantus apdzīšanas manevrus: 43% kā automašīnas pasažieri, 4% – starppilsētu autobusā, bet 12% gan automašīnā, gan starppilsētu autobusā. 

Lai arī 85% autovadītāju savu vispārīgo zināšanu līmeni ceļu satiksmes noteikumu pārzināšanā novērtē kā kopumā labu, tomēr 61% autovadītāju atzīst, ka pēdējā gada laikā ir pārkāpuši ceļu satiksmes noteikumus. 

No 48 šogad bojāgājušajiem uz valsts autoceļiem 20 gāja bojā sadursmēs, astoņi – auto apgāšanās rezultātā, viens gāja bojā sadursmē ar dzīvnieku, četri bojāgājušie bija gājēji, desmit gāja bojā uzbraukšanā šķērslim, trīs – uzbraukšanā stāvošam transportlīdzeklim. Viens cilvēks zaudējis dzīvību, transportlīdzeklim iebraucot dīķī, bet vēl viens bojāgājušais miris citos apstākļos.  

Šogad ir samazinājies bojāgājušo velobraucēju skaits: 2021. gadā uz valsts autoceļiem dzīvību zaudēja desmit velosipēdistu, bet šogad ir bijis viens gadījums, tajā gāja bojā velosipēdists, kurš uzbrauca stāvošam transportlīdzeklim.    

Savukārt ugunsdzēsēji glābēji šī gada astoņos mēnešos devās uz 576 ceļu satiksmes negadījumu seku likvidēšanas darbiem. Lielākoties savākts uz brauktuves izlijušais šķidrums un sakārtota ceļa braucamā daļa, lai novērstu apdraudējumu citiem ceļu satiksmes dalībniekiem un pēc iespējas ātrāk atjaunotu satiksmi, liecina Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) dati.

VUGD pārstāvis par aizvadītajiem astoņiem mēnešiem uz ceļiem
00:00 / 00:28
Lejuplādēt

No avarējušām automašīnām ugunsdzēsēji glābēji izglāba 88 cilvēkus un atbrīvoja 28 bojāgājušos. Aizvadītajā gadā 909 ceļu satiksmes negadījumu likvidēšanas darbos izglābti 149 cilvēki un atbrīvoti 45 bojāgājušie. 

Vislielākais izsaukumu skaits uz ceļu satiksmes negadījumu seku likvidācijas darbiem VUGD saņemts Rīgā un Rīgas reģionā, tajā arī lielākais izglābto cilvēku skaits.

"Izsaukumi uz ceļu satiksmes negadījumiem tiek saņemti ik dienu. Diemžēl saskaramies ar iedzīvotāju nezināšanu par pareizu rīcību šādās situācijās un nereti arī bezatbildību, kas kavē operatīvas palīdzības sniegšanu negadījumā iesaistītajiem," norādīja VUGD Operatīvās vadības pārvaldes priekšnieks pulkvedis Jānis Grīnbergs. Biežākā kļūda ir tā, ka iedzīvotāji, redzot ceļu satiksmes negadījumu, neapstājas un tikai pēc kāda laika pieņem lēmumu piezvanīt uz vienoto ārkārtas palīdzības izsaukumu tālruņa numuru 112. Tomēr šāds zvans ir novēlots un zvanītājs nespēj sniegt visu nepieciešamo informāciju – precīzu notikuma vietu, cietušo skaitu un stāvokli, iespējamo vielas noplūdi u.c., kas ļautu operatīvajiem dienestiem reaģēt ar situācijai atbilstošiem resursiem. 

"Neapstāšanās avārijas vietā un situācijas neizvērtēšana arī noved pie tā, ka vairākos gadījumos mūs izsauc uz notikumiem, kas ir notikuši jau kādu laiku atpakaļ – automašīna atrodas ceļa malā, tā nekavē satiksmi, nav cietušo un nenotiek noplūde. Līdz ar to ugunsdzēsēju glābēju palīdzība nav nepieciešama. Ja aculiecinieks būtu apstājies un šos faktus konstatējis, tad operatīvie dienesti netiktu nosūtīti uz šo notikumu, tādējādi, iespējams, kādam citam cilvēkam, kas atrodas patiesi bīstamā situācijā, liedzot operatīvi saņemt palīdzību," atzīmēja VUGD pārstāvis Grīnbergs.

VUGD aicina iedzīvotājus, redzot ceļu satiksmes negadījumu, apstāties, novērtēt situāciju un, ja nepieciešama operatīvo dienestu palīdzība, nekavējoties zvanīt uz vienoto ārkārtas palīdzības izsaukumu tālruņa numuru 112. 

Modernajām tehnoloģijām arvien vairāk ienākot gandrīz ikkatra cilvēka ikdienā, VUGD novēro, ka diemžēl tendence filmēt un fotografēt negadījumus nemazinās. "Redzot, ka negadījuma vietā sapulcējušies skatītāji, cilvēkiem liekas, ka kāds noteikti jau ir piezvanījis uz tālruņa numuru 112 un par notikušo izstāstījis. Diemžēl ik pa laikam saskaramies ar situāciju, ka aculiecinieki filmē, fotografē un komentē avāriju, bet par operatīvo dienestu informēšanu neviens nav iedomājies. Ja negadījumā ir cietušie, tad savlaicīga palīdzības nesaņemšana var beigties traģiski. Tāpēc vienmēr ir svarīgi nekavējoties piezvanīt uz tālruņa numuru 112. Pēc tam labāk cietušajiem sniegt emocionālu atbalstu, nevis filmēt un fotografēt," atgādināja VUGD pārstāvis.

Lai atgādinātu satiksmes dalībniekiem par nepieciešamību ne tikai zināt ceļazīmju nozīmi, bet arī tās ievērot, LVC īsteno informatīvo satiksmes drošības kampaņu "Zini? Ievēro!". Kampaņas materiāli ir dzirdami radio ēterā, kā arī skatāmi sociālajos tīklos. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti