Asociācija: Latvija vēža ārstēšanā «skrien pakaļ ejošam onkoloģijas vilcienam»

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Latvijā vēža ārstēšana pašlaik nav pietiekamā līmenī, un šajā ziņā "skrien pakaļ ejošam onkoloģijas vilcienam", šādu viedokli telefonintervijā Latvijas Radio pauda Latvijas Onkologu ķīmijterapeitu asociācijas vadītāja Aija Geriņa-Bērziņa.

Telefonintervija ar Latvijas Onkologu ķīmijterapeitu asociācijas vadītāju Aiju Geriņu-Bērziņu
00:00 / 00:00
Lejuplādēt
Viņa stāstīja, ka Latvijā pieaug gan saslimstība ar onkoloģiskajām slimībām, gan arī to izraisīto nāves gadījumu skaits. Tas saistīts ar to, ka slimību diagnosticē novēloti, tāpat ārstēšana Latvijā ir nepilnvērtīga. Lai vēzi atklātu agrīnā stadijā, būtiskas ir arī profilaktiskās pārbaudes.

 

Trešdien, 14. oktobrī, notiks Latvijas Onkologu asociācijas un Latvijas Onkologu ķīmijterapeitu asociācijas rīkotā diskusija "Kā apturēt vēža pandēmiju!?!", lai pievērstu sabiedrības un valsts iestāžu uzmanību problēmām, kas saistītas ar vēža diagnostiku, profilaktiskām pārbaudēm, ārstēšanu un nepietiekamo finansējumu.

"Pēdējo 20 gadu laikā vēža ārstēšana ir ārkārtīgi attīstījusies, mēs esam ļoti daudz palīdzējuši pacientiem.

Un Latvijā ir nepieciešama šī jaunā, progresīvā ārstēšana, kas varētu palīdzēt mūsu pacientiem," sacīja Geriņa-Bērziņa, norādot, ka no atbildīgo valsts iestāžu puses ieinteresētība risināt ar onkoloģiju saistītās problēmas līdz šim nav bijusi pietiekama.

 Latvijas Onkologu ķīmijterapeitu asociācijas vadītāja atzina, ka onkoloģijā ir daudz risināmu lietu, taču nozare vispirms vēlas stratēģiju-plānu, kā sakārtot ar vēža diagnostiku un ārstēšanu saistītos jautājumus.

"Ir nolemts, ka šādam plānam ir jābūt, un mēs ļoti ceram, ka varēsim piedalīties šī plāna izstrādē un šo plānu vēlāk arī izpildīt," sacīja Geriņa-Bērziņa.

Viņa norādīja, ka plānā jāietver kvalitatīva vēža skrīninga programma, lai pacienti apmeklētu ārstu. Pašlaik redzams, ka daudzi pacienti valsts apmaksātas pārbaudes neizmanto. Tāpat plānam jāparedz kvalitatīva vēža diagnostika, kā arī adekvāta ārstēšana – tāda, kāda tā ir pasaulē.

"Latvija pašreiz skrien pakaļ ejošam onkoloģijas vilcienam, ja tā varētu teikt, bet mēs gribētu sēdēt šajā vilcienā un ārstēt savus pacientus tā, kā viņi ir jāārstē. Viņiem ir jāsniedz tāda terapija, kāda ir pasaulē dotajā brīdī aktuāla, uz pierādījumiem balstīta terapija. (..) Tā spēj ļoti būtiski pacientiem paildzināt dzīvildzi," atzina ārste, norādot, ka šāda terapija gan nav lēta.

Finansējums onkoloģijai pašlaik ir "katastrofāli zems", un to nepieciešams būtiski palielināt, piebilda asociācijas vadītāja. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti