Panorāma

Plāno specializētu tiesu ekonomiskajiem noziegumiem

Panorāma

Deklarāciju iesniegšanu pagarina līdz 9. jūnijam

16.00–8.00 trombus izņem tikai Stradiņos

Ārstu trūkuma dēļ specifiskus insulta pacientus naktī var izglābt tikai «Stradiņos»

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Ārstu trūkums novedis pie situācijas, ka  pēcpusdienā un naktī specifiskus insulta pacientus var izglābt tikai Stradiņa slimnīcā. Lai gan invazīvās radioloģijas aparatūra pieejama arī Rīgas Austrumu slimnīcā, tur vienīgi stabilizē pacientu stāvokli un pārved uz Daugavas otru pusi. Risinājums problēmai nebūs ātrs. Mediķi, kuri varētu nodrošināt dežūras diennakti, mācības beigs pēc diviem gadiem.

Išēmisks insults ir bieža saslimšana un agrāk arī bija biežs nāves cēlonis. Nu vairs nē – zāles un zināšanas ļauj pacientu glābt gan no nāves, gan invaliditātes. Pārsvarā asinsvados radušos trombus šķīdina ar zālēm, un to dara visās slimnīcās, kur ir Insulta vienības. Taču sevišķi smagos gadījumos, ja ir nosprostota liela smadzeņu artērija, trombu no galvas smadzenēm izņem ar īpašu metodi – trombektomiju. To veic invazīvie radiologi, caur asinsvadiem ar īpašu ierīci iekļūstot asinsritē.

"Stradiņos" trombektomijas veic diennakti un septiņas dienas nedēļā, apmaksājot speciālistu mājas dežūras. Taču otrā Rīgas slimnīcā, kur ir valstī lielākā Insulta vienība, invazīvie radiologi darbu beidz pēcpusdienā. Praktiski tas nozīmē, ka pacientu ar smagu insultu, kam jāveic trombektomija, vakaros, naktīs un svētkos cauri Rīgai un sastrēgumiem ved uz Pārdaugavu.

Pērn te veiktas vairāk nekā 100 trombektomijas. Gaiļezerā 35. Parasti nedēļā vienu pacientu no Gaiļezera pārved uz Stradiņiem, lai veiktu tromba izņemšanu. "Viņiem nav nepieciešama ilgstoša rehabilitācija, sociālā aprūpe, bet ir svarīgi, lai šīs iespējas būtu divās slimnīcās, nevis vienā! Mums ir divas slimnīcas! Mēs nevaram nodrošināt trombektomijas katrā lauku slimnīcā, bet divās lielās univeristātes slimnīcās tas būtu jādara!" uzskata profesors, Stradiņa slimnīcas Neiroloģijas klīnikas vadītājs Andrejs Millers.

Stradiņu kolēģim pilnībā piekrīt Gaiļezera insulta vienības vadītājs. "Protams, ka būtu ideāli, ja diennakti abās slimnīcās, uz to ir jāiet, tad varbūt viena varētu ņemt tuvākos reģionus, otra no otra Daugavas krasta. Bet speciālistu piesaiste un apmācība aizņem laiku," norādīja RAKUS Neiroloģijas klīnikas vadītājs Guntis Karelis.

Gaiļezerā ir divi šādi speciālisti un divas vakances. Uz tām pieteicies radiologs no Lietuvas un no Irānas. Ne vienu, ne otru nevar pieņemt darbā, jo viņi nezina latviešu valodu. Slimnīcā cer, ka varbūt dažās specialitātēs, piemēram, invazīvajā radioloģijā, varētu pieļaut izņēmumus un ļaut strādāt ārstiem, kuri perfekti runā angļu, ne valsts valodā.

Arī divi jaunie ārsti solījuši strādāt Gaiļezerā. Taču viņiem Invazīvā radiologa rezidentūra ilgs vēl 2 gadus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti