Arodbiedrībai aizdomas par Latvijas statistikas atskaitēs nepatiesiem izdevumiem veselības aprūpei

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Latvijas Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrība (LVSADA) nosūtījusi vēstuli ''Eurostat'' ģenerāldirektorei Marianai Kotzevai, izsakot aizdomas par to, ka atbildīgās Latvijas institūcijas statistikas atskaitēs mākslīgi palielina valdības izdevumus veselības aprūpei.

LVSADA paziņojumā medijiem informēja, ka tās rīcībā esot vēstule no Finanšu ministrijas. Tajā esot norādīts, ka Latvijā 2018. gadā vispārējās valdības izdevumi veselībai bija 1172 miljoni eiro.

Arodbiedrība norādīja, ka šī summa izveidojusies, pie Veselības ministrijas izdevumiem (1030 miljoni eiro), pašvaldību izdevumiem (14 miljoni eiro) un Eiropas Savienības (ES) fondu projektu realizācijai paredzētajiem līdzekļiem (23 miljoni eiro) pieskaitot vēl “citus izdevumus”. Tie esot pamatā slimnīcu izdevumi 104 miljoni eiro.

Vēstulē esot skaidrots, ka atbilstoši Finanšu ministrijas pielietotajai metodoloģijai “citi izdevumi” tiekot finansēti no tādiem resursiem kā pašu uzņēmumu ieņēmumi par maksas pakalpojumiem. Šādā veidā vispārējās valdības izdevumi veselībai esot uzskaitīti 2017., 2018., 2019. gadā un prognozēti 2020. gadā.

Tieši tāda pati Latvijas vispārējās valdības izdevumu summa veselības aprūpei – 1172 miljoni eiro – uzrādīta ''Eurostat'' tabulā “General government expenditure by function (COFOG)”. Taču atbilstoši ''Eurostat'' mājaslapā atrodamajam skaidrojumam vispārējās valdības izdevumus veselībai pēc būtības uzskaita, no vispārējās valdības sektora uzņēmumu iegūtajiem līdzekļiem atskaitot pašu uzņēmumu ieņēmumus par preču un pakalpojumu pārdošanu, norādīja LVSADA.

Arodbiedrība maijā vērsās pie Centrālās statistikas pārvaldes ar aicinājumu uz kopīgu rīcību iespējamo kvalitātes risku novēršanai. Līdz šim gan reakcija neesot sekojusi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti