Panorāma

NVD: Pašlaik 25 ģimenes ārsti paziņojuši, ka darbu pārtrauc

Panorāma

Panorāma

Arī Latvijas iestādes steidz aizliegt "Tik Tok"

Arī Latvijas Ārlietu ministrija aizliedz «TikTok» darba telefonos

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Pēc tam, kad Eiropas Komisija,  ASV un Kanāda valsts iestādēs ir aizliegušas darba vajadzībām piešķirtajā tālrunī instalēt lietotni "TikTok", par "TikTok" aizliegumu paziņoja arī Latvijas Ārlietu ministrija.  

ĪSUMĀ:

  • Rinkēvičs dzēsis savu "TikTok" kontu.
  • ĀM aizliedz "TikTok" darba viedierīcēs, kurās ir ministrijas e-pasti.
  • "Cert.lv": Darba telefonos vispār nav jābūt lietotnēm, kas nav saistīti ar darbu.
  •  Arī Labklājības ministrija plāno aizliegt "TikTok" darba ierīcē.
  • Igaunija šādu aizliegumu pieņēma jau 2020. gadā.
  • Lietuvas Aizsardzības ministrija šobrīd neredz iemeslu šādam aizliegumam.
  • ASV, Kanāda un EK aizliedza "Tiktok" darba telefonos bažās par datu nonākšanu Ķīnas valdības rokās.

"Drošības apsvērumu dēļ esmu dzēsis savu "TikTok" kontu un Ārlietu ministrijā aizliegts izmantot šo aplikāciju viedierīcēs, kurās instalēti ministrijas e-pasti,"  paziņoja Ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs ("Jaunā Vienotība").

Informācijas tehnoloģiju (IT) drošības incidentu novēršanas institūcijas "Cert.lv" vadītājas vietnieks Varis Teivāns norādīja, ka pat tad, ja tam nav pierādījumu, nav iemeslu, lai uz valsts iestāžu piešķirtiem telefoniem vispār būtu lietotnes, kas nav saistītas ar darba pienākumu izpildi.

"Tā labā prakse būtu, ja mēs apskatām telefona ierīces arī kā informācijas un  komunikācijas tehnoloģiju infrastruktūras sastāvdaļu, un uz to ir jāattiecas drošības politikai. Tas ir līdzīgi, kā pirms kāda laika tika diskutēts, vai ar Krievijas izcelsmi saistīti antivīrusu produkti ir pieejami valsts pārvaldē," atgādināja Teivāns. "Vai mēs pieļaujam, ka viņu dati potenciāli tiek sūtīti uzņēmumam, kuru dati būtu pieejami Ķīnas valdībai, ja tāda nepieciešamība rastos."

Arī Ārlietu ministrijā norāda, ka aizliegums izmantot "TikTok" lietotni ir preventīvs. To ieteica darīt ministrijas iekšējais drošības dienests.

Ārlietu ministrijas preses sekretāre Diāna Eglīte skaidroja, ka "TikTok" lietotnes "veiksmes pamatā ir augstā precizitāte, kā viņi ir izanalizējoši un var uzminēt, ko katrs vēlas redzēt. Un līdz ar to bažas pastāv, ka šādas lietotāju analīzes iespējas var tikt izmantotas ne tikai kā izklaide, bet arī lai sasniegtu nevēlamus mērķus, ja tiek savākti dati par diplomātisko dienestu".

Arī Labklājības ministrija (LM) plāno aizliegt video koplietošanas platformas "TikTok" atrašanos darba ierīcēs, ziņoja aģentūra LETA. Šobrīd top iekšējs normatīvais regulējums, kas nosaka – ja telefonā ir piekļuve darba e-pastam, tad tajā "TikTok" nav atļauts. Savukārt savos privātajos telefonos, kuriem nav nekāda sakara ar darbu, tādam aizliegumam nav pamata.

Igaunija šādu aizliegumu pieņēma jau 2020. gadā, pamatojoties tieši uz iepriekš minētajiem riskiem.

Tikmēr Lietuvas Aizsardzības ministrija paziņoja, ka pašlaik neredz iemeslu "TikTok" ierobežošanai valsts iestāžu darba viedierīcēs, tomēr nerekomendē izmantot šo Ķīnas lietotni, ziņoja Lietuvas sabiedriskais medijs LRT.lt

"Cert.lv" pagaidām neaicinās valsts iestādes darbiniekus dzēst tieši šo lietotni – vajag vai nevajag un kam, jāizvērtē pašām iestādēm. Bet iestāde norādīja, ka jau pašlaik Ministru kabineta noteikumos atrunāts, ka nedrīkst lejuplādēt aplikācijas, kas nav saistītas ar darbu. Un par šādas politikas īstenošanu būtu jāpārliecinās ikvienai valsts iestādei.

Savukārt Valsts policijas priekšnieks Armands Ruks LTV raidījumā "Šodienas jautājums" atzina, ka policijai ir profils "TikTok", jo to izmanto jaunieši, tāpēc arī policija izmanto šo platformu, lai viņus uzrunātu. Savukārt virsniekiem ar dienesta telefoniem nav iespējas savās viedierīcēs instalēt šādas lietotnes, norādīja Ruks.

KONTEKSTS:

Bažās par drošību ASV, Kanāda, Eiropas Komisija ir aizlieguši valdības iestāžu darbiniekiem savās darba viedierīcēs izmantot populāro sociālo tīklu "TikTok".

Ķīnas uzņēmumam "ByteDance" piederošais "TikTok" kļuvis par ātri augošu konkurentu tādiem ASV bāzētiem sociālajiem tīkliem kā "Facebook", "Instagram", "Snapchat" un "YouTube".

Rietumvalstīs arvien vairāk pieaug aizdomas par to, ka Ķīnas valdība varētu izmantot "TikTok" savu interešu īstenošanai un iegūt lietotāju datus no lietotnes.

Ķīna šo rīcību sauc par pārmērīgu. "TikTok" sola, ka nekad nepildītu Ķīnas valdības rīkojumu atklāt lietotāju datus. Taču daudzi apšauba šo apgalvojumu, ņemot vērā Ķīnas autoritārā režīma dabu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti