Aplēses par mandātu sadalījumu Smiltenē pēc reformas: vietējiem nāksies apvienoties

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Pēc reģionālās reformas Smiltenē notikumu attīstību izšķirs tas, vai vietējie politiskie spēki spēs apvienoties, vai arī viņu vēlētāji savas balsis atdos kādai no lielākajām partijām.

Saliekot kopā jauno Smiltenes novadu veidojošās pašvaldības, lielāko mandātu skaitu un gandrīz vairākumu iegūst Nacionālā apvienība - 7 mandātus no 15.

 

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

 

Par pamatu materiālam ņemti 2017.gada vēlēšanu rezultāti, pārrēķinot, kā mainītos situācija, ja vēlēšanas notiktu pēc reformas paredzēto pašvaldību robežās un vēlētāji savu izvēli nemainītu. Pieņemts, ka vēlēšanu kārtība nemainītos, bet mandātu skaits pašvaldībās ir tāds, kā VARAM piedāvājumā. Mandātu aprēķinam izmantota CVK lietotā Senlaga metode.

Ķekavas un Olaines teritorijas dalījums netiek ņemts vērā, jo nav iespējams nodalīt vēlētājus, kuru novads mainītos.

Vangažu balsis ieskaitītas Ulbrokas novada datos, bet Inčukalna deputāti pieskaitīti plānotajam Siguldas novadam. Tam pierēķinātas arī pārējās Inčukalnā nodotās vēlētāju balsis.

Kopā, Smiltenes novadu veidojot, ievēlamo deputātu skaits samazināsies no 33 deputātiem pirms reformas uz 15.

Ieguvēji

Nacionālā apvienība - iegūst lielāko mandātu skaitu apvienotajā Smiltenes novadā, tiesa, zaudē vairākumu, kas tai ir pašreizējā Smiltenes novadā.

Zaudētāji

Vietējie politiskie spēki – liela daļa nepārvar 5% barjeru, bet tie, kuri potenciāli iegūst mandātus, jaunajā pašvaldībā zaudē vairākumu, kas šiem sarakstiem bija pirsmreformu pašvaldībās.

Smiltenes politisko spēku samēru noteikti izšķirs arī tas, vai reformā vēl tiks veiktas izmaiņas, kas skartu to, kā tiek ievēlētas vietvaras, piemēram, paplašinot vēlētāju apvienību tiesības piedalīties vēlēšanās.

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

 

Arī no vēlētāju sadalījuma viedokļa jaunajā novadā lielākā daļa (64,3%) balsu nāks no bijušā Smiltenes novada, no Apes un Raunas attiecīgi varētu būt 17,7 un 16,5 procenti balsu.

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

 

 

Uzzini, kā reforma varētu ietekmēt politisko ainavu arī pārējās Vidzemes pašvaldībās un  Pierīgā!

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti