Aplēses par mandātu sadalījumu jaunajā Valkas novadā: bez politiskajiem uzvarētājiem

Katram pa drusciņai, bet nevienam nav droša ceļa, kā tikt pie varas novadā, – tāda varētu būt situācija plānotajā Valkas novadā.

Valkā, apvienojot pašvaldības, deputātu skaits samazināsies no 48 šobrīd līdz 15 pēc reformas.

Pēc reformas, balstoties uz šā brīža rezultātiem, vislabākajā situācijā varētu būt Vidzemes partija, kura pati jaunajā pašvaldībā varētu tikt pie četriem mandātiem un vēl četri ir Latvijas Reģionu apvienības (LRA) un Vidzemes partijas apvienībai.

Kopā ievēlamo deputātu skaits reformas rezultātā šeit saruks no 48 līdz 15.

 

Par pamatu materiālam ņemti 2017.gada vēlēšanu rezultāti, pārrēķinot, kā mainītos situācija, ja vēlēšanas notiktu pēc reformas paredzēto pašvaldību robežās un vēlētāji savu izvēli nemainītu. Pieņemts, ka vēlēšanu kārtība nemainītos, bet mandātu skaits pašvaldībās ir tāds, kā VARAM piedāvājumā. Mandātu aprēķinam izmantota CVK lietotā Senlaga metode.

Ķekavas un Olaines teritorijas dalījums netiek ņemts vērā, jo nav iespējams nodalīt vēlētājus, kuru novads mainītos.

Vangažu balsis ieskaitītas Ulbrokas novada datos, bet Inčukalna deputāti pieskaitīti plānotajam Siguldas novadam. Tam pierēķinātas arī pārējās Inčukalnā nodotās vēlētāju balsis.

Ieguvēji:

Potenciāli Vidzemes partija - iegūst lielāko mandātu skaitu kā atsevišķs politiskais spēks, un vēl tikpat – kopējā sarakstā ar LRA.

Zaudētāji:

Vietējie politiskie spēki – zaudē vairākumu Naukšēnos un Strenčos, vairāki vietējie saraksti arī nepārvar 5% barjeru.

“Vienoti Latvijai” - nepārvar 5% barjeru un zaudē politisko pārstāvniecību vispār.

Situācija, kurā vietējie politiskie spēki paliek aiz strīpas, ir tipiska visā Latvijā – un atvērts ir jautājums, vai tas tiks ņemts vērā, veidojot novadu reformas galīgo variantu.

 

 

 

Tikpat raibs būs arī jaunās pašvaldības balsu sastāvs – 44% būs šā brīža Valkas novada vēlētāji, 29,7% no Rūjienas novada, 13% no Strenču novada, bet nepilni 12% – no Naukšēnu novada.

 

 

 

 Uzzini, kā reforma varētu ietekmēt politisko ainavu arī pārējās  Vidzemes pašvaldībās un Pierīgas pašvaldībās!

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt