Dienas ziņas

NATO: Eiropā pastāv reāls bruņota konflikta risks

Dienas ziņas

Eiropā atzīmē 112 dienu

Apbalvo Kosovā dienējušos karavīrus

Apbalvo Kosovā dienējušos Latvijas karavīrus

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem un 4 mēnešiem.

 Ādažu bāzē apbalvojumus par teicamu dienestu piektdien, 11. februārī, saņēma Latvijas karavīri, kas atgriezušies no Kosovas. Viņi ir pirmie, kuri pēc desmit gadu pārtraukuma vasarā atsāka Latvijas klātbūtni Kosovā. Kopš Latvija kopā ar citiem NATO partneriem aizgāja no Afganistānas, Kosovā patlaban ir mūsu valsts skaitliski lielākā misija.

Vairāk nekā 130 Latvijas karavīru astoņus mēnešus vadīja etnisku konfliktu sašķeltajā Balkānu zemē, īstenojot miera uzturēšanas operācijas. To laikā mūsu karavīri izpelnījās arī īpašu atzinību par saspringtas situācijas risināšanu uz Kosovas un Serbijas robežas.

Karavīri Latvijā atgriezās pēc astoņiem prombūtnes mēnešiem. Viņi vispirms devās uz Ādažu militāro bāzi, kur nolika mantas un atvadījās cits no cita. Beidzot viņi varēja satikt savus mīļos. 

“Grūti, it īpaši vienai ar mazu bērniņu. Ilgojamies katru dienu," sagaidot vīru virsleitnantu, sacīja Agnese Brēdiķe.

“Salāti sataisīti. Vīrs paprasīja. Salātus bija jāuztaisa, jo tur tās lietas nav, kādas ir šeit,” stāstīja Latvijas kontingenta komandiera vietnieka sieva Agnese Zirdziņa. Viņas vīrs Elvijs piebilda: “Rosols pietrūka vienā vārdā.”

Pēc vairākām dienām mājās karavīri atkal stājās ierindā Ādažos, lai uzklausītu pateicības vārdus un saņemtu apbalvojumus par teicamu dienestu. Četri mūsu karavīri saņēma arī īpašas goda zīmes par rīcību krīzes situācijā Kosovas Ziemeļos pie Serbijas robežas.

“Izcili karavīri. Un to ne tikai es saku, lai lielītu mūsu pašu karavīrus.

To man apliecināja, kad es biju Kosovā pats. Gan mūsu sabiedrotie amerikāņi, gan visi pārējie. Un mēs redzējām, ka tad, kad bija sarežģījumi uz Serbijas robežas, mūsējie bija pirmie, kurus aicināja,” stāstīja aizsardzības ministrs Artis Pabriks ("Attīstībai/Par").

“Tas ir pārbaudījums, kas ir absolūti nepieciešams, lai šeit, Latvijā, karavīrs jau būtu daudz veiksmīgāks un nodotu šo pieredzi jaunajiem karavīriem, kas ienāk šeit,” norādīja Nacionālo bruņoto spēku komandieris Leonīds Kalniņš.

Kopš Latvija līdz ar pārējiem NATO sabiedrotajiem ir beigusi operācijas Afganistānā, tagad  mūsu lielākais kontingents atrodas Kosovā – vairāk nekā 130 karavīru. Taču atšķirībā no Afganistānas, Kosovā viņu uzdevums ir uzturēt mieru Balkānu valstī, kas piedzīvojusi asiņainu karu, pati atdalījusies no Serbijas un joprojām dzīvo etniskā spriedzē starp Kosovas albāņiem un mazākumā esošajiem serbiem. Vieniem Kosova bijusi pirmā pieredze, citiem, kā piemēram, Vladimiram – jau septītā. Viņš stāstīja: “Tā bija drusku vieglāka misija, bet tajā paša laikā – garāka – gandrīz astoņi mēneši.”

Mūsu karavīru uzdevums Kosovā ir īstenot patruļas, ātrās reaģēšanas spēku uzdevumu izpildi un uzturēt kaujas spējas.

"Tā ir mierīga [zeme], stabila, bet riski tur pastāv, ir dažādi konflikta cēloņi iespējami, tāpēc arī nākamajam kontingentam nodevām visu informāciju. Tur ir jābūt gatavam," stāstīja Latvijas Nacionālā kontingenta komandieris, pulkvežleitnants Armands Veters.

Uz Kosovu ir devusies jau nākamā mūsu karavīru rotācija. Un saskaņā ar Saeimas lēmumu mūsu karavīri Kosovā dienēs līdz 2023. gada nogalei.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti