Aktīvisti protestē pret ģimenes jēdziena noteikšanu Satversmē

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem un 4 mēnešiem.

Aktīvisti iebilst pret Nacionālās apvienības (NA) piedāvātajām izmaiņām Satversmē, nosakot ģimenes jēdzienu kā vīrieša un sievietes savienību, informēja jaunatnes organizācijas "Protests" valdes priekšsēdētāja Selma Levrence.

Organizācija piedāvātās izmaiņas vērtē kā "klaji reakcionāras", norādot, ka nevis tiks sniegta papildu aizsardzība ģimenei vai bērniem, bet gan atņemtas tiesības viena vecāka, kā arī viendzimuma partneru ģimenēm.

NA iniciatīva saistīta ar Satversmes tiesas lēmumu, kas likumdevējam noteica papildināt normatīvos aktus, lai Latvijā aizsargātas būtu visas ģimenes, jo tas ir noteikts valsts konstitūcijā. Jaunieši uzskata, ka politiskais spēks vēlas izvairīties no tiesas lēmuma izpildes, lēšot, ka šādā gadījumā gaidāmas tiesvedības pret Latviju, tajā skaitā Eiropas Cilvēktiesību tiesā. Vienlaikus izmaiņas Satversmē pasliktinātu arī lesbiešu, geju, biseksuāļu, transseksuāļu, kvīru, interseksuāļu un aseksuāļu (LGBTQIA+) tiesības Latvijā.

Aktīvisti arī analizēja, ka piedāvātās izmaiņas būtu pretrunā ar pamatlikumā noteikto, ka visi cilvēki Latvijā ir vienlīdzīgi likuma un tiesas priekšā. Cilvēka tiesības tiek īstenotas bez jebkādas diskriminācijas. "Jājautā — vai šo pantu Nacionālā apvienība arī vēlas grozīt, lai varētu klaji diskriminēt un atņemt tiesības tām ģimenēm, kuras savas ideoloģijas dēļ uzskata par mazāk vērtīgām?" norādīts vēstulē.

Tajā uzsvērts, ka pašreizējā Satversmes 110. panta redakcija ir pavisam nesena. "Laulības kā savienības tikai starp vīrieti un sievieti definīcija tika ieviesta 2006. gadā pēc agresīvas, dehumanizējošas homofobijas kampaņas no Latvijas Pirmās partijas un bēdīgi slavenā oligarha Aināra Šlesera. Vai oligarhu un kristīgo konfesiju lobija grozītais pants Nacionālai apvienībai nepatīk, jo nav pietiekami naidīgs un sabiedrību polarizējošs?" teikts dokumentā.

Aktīvisti uzskata, ka pandēmijas laikā likumdevējam būtu jāizrāda rūpes par sabiedrību un ģimenēm, sniedzot tām nepieciešamo ekonomisko un sociālo atbalstu, nodrošinot pēc iespējas labvēlīgāku vidi bērnu attīstībai laikā, kad mācības un liela daļa darbu notiek attālināti, un mazinot socioekonomisko nevienlīdzību. "Tā vietā Nacionālā apvienība cenšas panākt konstitūcijas grozījumus bez jebkādas pozitīvas pievienotās vērtības, no kuras Latvijas tauta un tās ģimenes neiegūs pilnīgi neko, lai cik tradicionālas tās būtu. Tradicionālajai ģimenei, tāpat kā visām citām ģimenēm, īpaši sociāli neaizsargātām, viendzimuma pāru un viena vecāka ģimenēm, ir nepieciešams reāls, taustāms atbalsts, nevis populistiski naida saukļi," norādīts vēstulē.

Saeima tiek aicināta izpildīt Satversmes tiesas spriedumu, nodrošinot likumdošanā vienlīdzīgas tiesības visām Latvijas ģimenēm. 

Atklāto vēstuli parakstījusi jaunatnes organizācija "Protests", LGBT un viņu draugu apvienība "Mozaīka", kā arī organizācijas "Par! Jauniešiem", "Jaunieši attīstībai", ''Vienotības'' Jaunatnes organizācija un biedrība "Klubs "Māja"  – jaunatne vienotai Eiropai".

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti