Dienas ziņas

Lauku bērniem pusdienas skolā garšo

Dienas ziņas

11. novembra krastmalā iededz sveces, godinot karavīrus

Aizputē piemin Mārtiņu Freimani

Aizputē piemin Mārtiņu Freimani

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Mārtiņam Freimanim Mārtiņdiena bija viņa mīļākie svētki. Uz tiem viņš saaicināja draugus, lika galdā paša gatavotu zosi, un visi kopā gāja  ķekatās. Šis ir jau ceturtais rudens, kopš Mārtiņa  vairs nav šaisaulē. Tomēr viņa draugi ik gadu turpina tradīciju un pulcējas Aizputē, aicinot ikvienu Mārtiņa Freimaņa daiļrades cienītāju uz  dažādiem pasākumiem, liekot apstāties un padomāt par dzīves patiesajām vērtībām.

Mārtiņa Freimaņa piemiņas pasākums aizsākas ar izstādes atklāšanu Aizputes mākslas skolā. Te aplūkojamas 115 ilustrācijas dzejoļu krājumam „Zālīte truša dvēselei”, ko radījuši vispārizglītojošo un mākslas skolu audzēkņi  no visas Latvijas. Šo var uzskatīt par jaunas tradīcijas aizsākumu, tādejādi veidojot radošo mākslu sintēzi.

"Tas būtu ļoti jauki ne tikai ilustrācijas un gleznas, bet klāt vēl kādas savādākas tehnikas. Tas būtu jauki. Interesanti, ka vienu dzejoli katrs bērns attēlo dažādos veidos. Ir uzzīmēts kaut kas cits," pamanījusi Mērsraga mākslas skolas pedagoģe Linda Birzniece.

Aizputes vidusskolas 9.klases skolniece Luīze Balode stāsta: "Šis ir mans darbs. Tas saucas „Tā reize”. Viss bija kā loterijā - šķirstījām grāmatu un bija jāpasaka stop. Es pateicu stop pie šī dzejoļa, un tad man šis dzejolis bija jāzīmē."

Freimim patika svinēt   Mārtiņdienu, aicinot kopā draugus uz pamatīgām lustēm, uztverot dzīvi kā košumu. Šis ir ceturtais gads bez viņa tiešās klātbūtnes. Taču tā jaušama it visā - gan stāvot pie viņa atdusas vietas Misiņkalna kapos, gan atklājot piemiņas plāksni pie bērnības mājas Kalvenes ielā 30. Čugunā atlieto plāksni rotā Mārtiņa sacerēts un roku rakstīts teikums "Es dzīvoju uz citām planētām".

"Pazīstot šito dīvaino, interesanto tipiņu, viņam ļoti patīk, kā tas izskatās. Arī ar to visu, ka pastkastītes vieta nav aizkrāsota. Viņš par to ierēktu un pateiktu, ka tas ir stilā," saka Mārtiņa Freimaņa draugs, bijušais kaimiņš Juris Vaidakovs.

Spilgts, radošs un īss bijis Mārtiņa Freimaņa mūžs. Draugiem un līdzgaitniekiem viņš palicis atmiņās ar savu patiesumu, savu īstumu. Tas izpaužas viņa dzejā un dziesmās, ko Aizputē izdzied gan solisti, gan kori, radot īstus dziedāšanas svētkus.

"Mārtiņa dziesmas vienmēr bijušas vienas no mīļākajām, līdz ar to ir prieks, ka man ir iespēja tās izpildīt. Žēl, ka viņš pats nav, bet jebkurā gadījumā esmu priecīgs," atzīst mūziķis Emīls Balcers.

Emocionāli piepildītais Mārtiņdienas pasākums Aizputē noslēdzas ar režisora Arvīda Krieva pusotru stundu garās dokumentālās filmas „Freimis. Mārtiņš Freimanis” pirmizrādi.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti