Dienas ziņas

Pirmo reizi Latvijā izmēģina kaņepju novākšanas kombainu

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Aicina ziņot par nelegāliem gaisa vadiem Rīgā

Aicina ziņot par aizdomīgiem gaisa vadiem Rīgā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Kāpēc mūsu galvaspilsēta Rīga pinas gaisa vadu mudžekļos? Kā tikt galā ar nelegāliem vadiem, kas stiepjas no ēkas uz ēku? Ne valdība, ne Rīgas dome dažādos sastāvos to nav spējusi atrisināt. Taču atzīst – atstāt kā ir, nedrīkst. Arī iedzīvotājus, namu īpašniekus un apsaimniekotājus aicina ziņot par aizdomīgiem vadiem, kas piestiprināti pie ēkām un varētu būt nelegāli.

Pacelt acis uz augšu un ieraudzīt tādu Rīgu, kādu parasti nepamana. Ar vadiem, kas var kļūt par draudu kāda konkrēta garāmgājēja dzīvībai, piemēram, nesen kāds no tiem bijis nokritis Čaka un Blaumaņa ielas stūrī. Tie var traucēt ugunsdzēsējiem piekļūt augšējiem stāviem. Ziemā tie apgrūtina sniega tīrīšanu no jumtiem. Nelegālie vadi ir apdraudējums arī nacionālajai drošībai – jo daļa no tiem pārraida Latvijā aizliegtos Krievijas propagandas kanālus. Šādu vadu esamība ilustrē arī nodokļu nemaksāšanu un negodīgu konkurenci.

"Regulējums ir spēkā jau gandrīz 15 gadus. Problēma ir tajā, ka šo regulējumu neviens neievēro," atzina Ekonomikas ministrijas (EM) Valsts sekretāra vietniece būvniecības un mājokļu politikas jautājumos Ilze Beināre.

"Mūsu redzējums ir tāds, lai sakārtotu šo jautājumu – visām pusēm, tā teikt, jāsadodas rokās un kopīgi jāstrādā. Nevar būt tā, ka viens dara, ko vēlas, visu dara pretlikumīgi un kādam ir jāskrien ar pātadziņu un tā teikt – jāsoda. Mūsu mērķis ir panākt to, ka mēs strādājam kopā gan ar ēku īpašniekiem, apsaimniekotājiem un ar sakaru operatoriem – tādā veidā tad pakāpeniski risinot šo jautājumu," sacīja Rīgas domes Arhitektūras un pilsētvides dizaina pārvaldes vadītājs Valdis Dombrovskis.

"Mēs gribam, lai, ja ir noteikumi, ja ir likumi, tad šos likumus visi ievēro, visi spēlē pēc vieniem noteikumiem un ir viena konkurences situācija tirgū kā tādā. Mēs zinām, ka šī konkurences situācija nav tāda vienota tirgū. Mums ir šie legālie, ja mēs runājam arī par gaisa vadiem, mums ir šie legālie gaisa vadi," teica Latvijas Informācijas un komunikācijas tehnoloģijas asociācijas (LIKTA) prezidente Signe Bāliņa.

"No nozares viedokļa ir būtiski, ka visiem ir vienādi spēles noteikumi un ka valsts no savas puses, pilsēta no savas puses skatās, lai šos noteikumus visi ievēro."

"Šis ir tas brīdis, kad, manuprāt, nav jābūt draudzīgiem. Mēs visa nozare maksājam nodokļus," uzsvēra SIA "Tet" valdes priekšsēdētājs Uldis Tatarčuks. "Man ir A4 mape pilna ar saraksti starp Ekonomikas ministriju, Rīgas domi, būvvaldi utt. Tur viens sūta pie otra, bet nekādas izlēmīgas rīcības nav! Tas, ko mēs gribētu – no uzraugošo institūciju puses lai tiek veltīti resursi, kas šo problēmu risina."

Tikai vienā Krišjāņa Barona ielā fiksēti 500 gaisa vadi. Nav gan vēl izpētīts, cik no tiem legāli, cik ne. Bet uz ēkas Tērbatas ielā ir atklāti pieci nelegālie. Tikai uz vienas ēkas.

"Kā redzat – izvietoti pa jumta virsmu. Šī problēma ne tikai ar pašiem vadiem, bet ar to vadu konstrukcijām, kas ir uz jumta, tās mūs neapmierina," norādīja ēkas apsaimniekotāju pārstāvis Mārcis Plūme.

Gribētos pašiem vadus nogriezt, un citi to jau ir darījuši. Bet ar to iesaka tomēr nesteigties un atcerēties, ka ne visi ir nelikumīgi izvietoti.

"Tā noteikti nebūtu atbalstāma rīcība, ka jebkurš, kam ienāk prātā, nezinot un bez atbilstoša pilnvarojuma sāk demontēt un griezt gaisa vadus. Jo, visticamāk, tā var iekulties arī nepatikšanās. Un par to ir paredzēta gan administratīvā, gan kriminālā atbildība," atzīmēja "Baltcom" pārstāve Tīna Lūse.

Rīgas domei esot 25 būvinspektori. Bet tie nejaudājot ar vadiem cīnīties. Viena nelegāla vada gadījums esot līdzvērtīgs nelegālas privātmājas būvniecībai. Tāpēc svarīgs būtu sabiedrības atbalsts.

Otrdien, 27. septembrī, atklātā mājaslapa "nelegaligaisavadi.lv" aicina ziņot par nelegāliem vai bīstamiem gaisa vadiem. Nosūtīt foto, pieteikt adresi.

Un cer, ka tas palīdzēs problēmu risināt un panākt, kā tas jau sen iecerēts, ka nelikumīgi izvietotie tiek likvidēti un pārējie pakāpeniski pārvietoti pazemes komunikāciju tīklā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti