Dienas ziņas

Prognozē kauju pastiprināšanos Ukrainas dienvidos

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Aicina ziedot medicīniskai pārtikai

Aicina ziedot medicīniskai pārtikai

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada un 10 mēnešiem.

Labdarības maratonā “Dod pieci!” saziedotā nauda paliatīvo pacientu aprūpei ir beigusies. Pacientu barošanai ar zondi tagad ir valsts atbalsts, bet tiem, kam ir jāpērk speciālā medicīniskā dzeramā pārtika – šāda atbalsta nav. Tās iegāde mēnesī izmaksā līdz 350 eiro.  Veselības ministrija sola, ka finansējumu dzeramās pārtikas nodrošināšanai lūgs nākamā gada valsts budžetā.

Labdarības organizācija "Ziedot.lv" katru mēnesi saņem apmēram 30 lūgumus palīdzēt ar medicīniskās dzeramās pārtikas iegādi. Nelielā jogurta iepakojumam līdzīgā pudelīte satur daudzas cilvēkam nepieciešamās uzturvielas. Tās vajag tiem, kuri paši vairs nespēj sevi pabarot.

"[Šāda pārtika nepieciešama tiem], kuriem ir vai nu mutes dobuma vēzis, vai nu kakla vēzis, mēles vēzis. Kur ir operācijas bijušas, ķīmijterapijas, starošanas. Arī insulta pacienti ar izgulējumiem," skaidro Ziedot.lv pieaugušo veselības programmas vadītāja Inese Danga.

Šāda pārtika uzlabo atveseļošanās prognozes vai veicina veselības stāvokļa stabilizēšanos. Taču tā ir ļoti dārga. Mēnesī vienam slimniekam vajag līdz pat 300–350 eiro dzeramās pārtikas iegādei.

"Un tad cilvēki, ja viņiem nozīmētas trīs pudelītes dienā, saka – mēs taupām, mēs lietojam vienu, bet īsti tam jēgas nav, jo mēs esam būtībā paēduši vienreiz dienā. Un, ja tu esi smagi slims, tev vajag regulāri uzņemt pilnvērtīgu uzturu," norāda Danga.

Pašlaik valsts sniedz atbalstu enterālās pārtikas lietošanai. Citiem vārdiem sakot, nodrošina atbalstu cilvēkiem, kurus baro ar zondi. Dzeramo pārtiku valsts pagaidām neapmaksā. Iedzīvotāji dažkārt var rēķināties ar pašvaldību palīdzību, taču tā ir fragmentēta.    

"Tas ir diezgan liels izmisums, kad mēs saņemam šos te iedzīvotāju lūgumus pēc palīdzības. Tā bezcerības un izmisuma situācija ir diezgan skaudra, un mēs faktiski saprotam, ka mēs nevaram atstāt mūsu līdzcilvēkus tādā ļoti svarīgā situācijā bez palīdzības," atzīst Danga.  

Saskaņā ar "Ziedot.lv" aprēķiniem, šādas pārtikas nodrošināšanai gadā būtu vajadzīgi 100–120 tūkstoši eiro. Savukārt Veselības ministrija lēš, ka ir vajadzīgi 2,4 miljoni eiro gadā. Gan pārtikai, gan laboratoriskajiem izmeklējumiem. Šie aprēķini ir iekļauti ministrijas informatīvajā ziņojumā, kas tuvākajā laikā tiks sniegts izskatīšanai valdībā.  

"Mēs esam rēķinājuši, ka visi pacienti to lieto trīs mēnešus, bet nu citiem varbūt vajag mēnesi, citiem divus, citiem trīs. Tā, ka katrs pacients ir individuāls un pieeja viņam arī ir individuāla," norāda Veselības ministrijas Veselības aprūpes departamenta direktore Sanita Janka. "Katrā gadījumā, ja uzsāk šo specializēto pārtiku, tad pacients lietos tik ilgi, cik tas ir nepieciešams."

Ministrija plāno, ka šādu atbalstu kopumā varētu saņemt 620 cilvēki. Ja valdība atbalstīs šo piedāvājumu kā jauno politisko iniciatīvu un piešķirs tam naudu nākamā gada valsts budžetā, atbalstu dzeramās speciālās pārtikas iegādei cilvēki varēs saņemt jau no nākamā gada janvāra.

KONTEKSTS:

Labdarības maratonā "Dod pieci!" 2019. gadā paliatīvajai aprūpei tika saziedoti 438 197 eiro. Ziedojumi nodrošināja pilnvērtīgu uzturu neārstējami slimajiem cilvēkiem, kuri vairs nevar paēst paši, kā arī citu paliatīvās aprūpes atbalsta terapiju. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti