Rīta Panorāma

Atskaites par sezonāliem darbiniekiem

Rīta Panorāma

Viļņa Šmīdberga 70.jubilejas koncerts

Telefonintervija ar Māri Balodi

Āfrikas cūku mēra dēļ ierobežotā teritorijā Latgalē varētu būt liegums cūku audzēšanai

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Tā kā šonedēļ Latgalē, netālu no robežas ar Baltkrieviju, tika konstatēts dzīvniekiem bīstamais Āfrikas cūku mēris, pastāv iespēja, ka ierobežotā teritorijā būs liegums audzēt cūkas. Tā intervijā Latvijas Radio sacīja Zemkopības ministrs Jānis Dūklavs (Zaļo un Zemnieku savienība).

Varētu būt situācija, ka noteiktā teritorijā cūkas audzēt būs aizliegts. Šī teritorija gan būs neliela: trīs kilometri stingrā zona, desmit kilometri – vieglāki ierobežojumi un plašākā apkārtnē notiks uzraudzība, skaidroja ministrs.

Dūklavs pieļāva, ka būs nepieciešamas kompensācijas cūkaudzētājiem, kuri vairs nevarēs turēt šos dzīvniekus. Nākamajā valdības sēdē ministrija nāks klajā ar ziņojumu par situāciju un plānotajiem pasākumiem, tāpat plānots runāt par kompensācijām.

Ministrs gan pagaidām neprognozēja iespējamo nepieciešamo naudas apjomu,  jo tas būs saistīts ar teritoriju, kurā konstatēts Āfrikas cūku mēri. Taču skaidrs esot tas, ka

ministrijai naudas savās rezervēs nebūs gana un tiks prasīti līdzekļi neparedzētiem gadījumiem.

Tikmēr Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) ģenerāldirektors Māris Balodis intervijā Latvijas Televīzijas raidījumam "Rīta Panorāma" uzsvēra, ka

cīņa ar Āfrikas cūku mēra izplatību tuvākajos gados būs prioritāte,

jo tā ir viena no bīstamākajām un grūtāk apkarojamajām slimībām cūkām. Saimniecībās, kur tā tiek konstatēta, cūkas tiek iznīcinātas un tiek uzlikta vismaz 40 dienu karantīna.

Līdz ar bīstamās slimības konstatēšanu ļoti svarīgi ir biodrošības pasākumi cūku turētājiem visā Latvijā, uzsvēra PVD direktors. Cūku fermās nedrīkst ienākt nepiederošas personas, arī suņi un kaķi. Lai cūkām nebūtu nekāda kontakta ar meža dzīvniekiem, būtiski, lai būtu žogs. Darbam saimniecībā jābūt atsevišķam apģērbam. Tāpat būtiska ir cīņa ar grauzējiem.

Jau ziņots, ka ceturtdien PVD pastiprinātās laboratoriskajās pārbaudēs konstatējis, ka Latvijas pierobežā ar Baltkrieviju apstiprināta Āfrikas cūku mēra vīrusa klātbūtne trim meža cūkām un vēl trim mājas cūkām Krāslavas novadā.  

Balodis piektdienas rītā gan atklāja, ka robežsargi atraduši vēl trīs beigtas mežacūkas.

Gada sākumā Āfrikas cūku mēra uzliesmojumi konstatēti pie Lietuvas un Polijas robežām ar Baltkrieviju. Lietuvā Āfrikas cūku mēris tika konstatēts divām mežacūkām.  Pēc šīs slimības uzliesmojuma Latvijas valdība nolēma veltīt profilakses pasākumiem 1,35 miljonus eiro, cerot izvairīties no desmit reižu lielākiem zaudējumiem, ko radītu ilgstoša mūsu cūkgaļas produkcijas importa ierobežošana.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti