Advokāts par Kopdzīves likuma iniciatīvu: Valstij jābūt modernai un jārēķinās ar realitāti

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem un 2 mēnešiem.

Sabiedrības iniciatīvu portālā "Manabalss.lv" ir sākta parakstu vākšana par Kopdzīves likuma pieņemšanu Latvijā. Zvērināts advokāts Lauris Liepa, kurš atbalsta šo iniciatīvu, Latvijas Radio raidījumā “Pēcpusdiena” norādīja, ka likumdevējam ir jārēķinās ar realitāti, un cilvēkiem, kuri izvēlējušies attiecības bez laulības, jānodrošina  līdzīgu tiesību aizsardzība.

Viņš gan piekrita, ka daudzas lietas var atrisināt ar līgumiem, bet modernajā tiesiskajā valstī likumdevēja pienākums ir nevis sarežģīt cilvēku dzīvi, bet gan atvieglot. Ja valsts vienai līdzīgai personu grupai piedāvāja pēc likuma noregulētu variantu, piemēram, attiecībā uz mantošanas un paternitātes jautājumiem, līdzīgu pieeju vajadzētu piemērot arī otrai personu grupai, norādīja advokāts.  

Saeimas Juridiskās komisijas vadītāja vietniece Inese Lībiņa-Egnere Latvijas Radio raidījumā “Pēcpusdiena” atzina, ka atbalsta šādu regulējumu, jo tas nav ticis izstrādāts, deputāti pie tā strādā, labi, ka ir šāda iniciatīva, ja tas savāks 10 000 parakstu, tas nonāks Saeimā.

Viņa atzina, ka atbalstu šai iecerei Saeimā grūti prognozēt, jo ap šo jautājumu bija daudz kaismīgu diskusiju, taču šāds likums nepieciešams. Viņa uzsvēra, ka Satversme aizsargā ģimeni, bet Satversme nekādā veidā neliedz aizsargāt arī cita veida attiecības, tā nebūs alternatīva laulībai.

Sociālantropoloģe Aivita Putniņa savukārt Latvijas Radio raidījumā “Pēcpusdiena”  atzina, ka cilvēku negatīvu attieksmi pret šo iniciatīvu nosaka tas, ka daudzi uzskata, ka šāds likums ļauj legalizēt homoseksuālās attiecības. Līdz ar to diskusija nav par būtību, bet gan “moralizējošā diskusija”, sacīja Putniņa.

Likums dotu iespēju nelaulātiem pāriem reģistrēt savu kopdzīvi un kļūt par juridisku atzītu ģimeni. Līdzīgs regulējums jau pieņemts Igaunijā un tas attiecas arī uz viendzimuma pāriem. Lai uzsāktu šo iniciatīvu, simt Latvijā pazīstamas personas, kuru vidū ir gan kultūras, gan zinātnes, gan sporta jomas pārstāvji, ir parakstījušas aicinājumu atbalstīt šāda likuma pieņemšana. Latvijas sabiedrība jau tagad dzīvo citādāk kā pirms dažām desmitgadēm - tagad vairākums bērnu aug ģimenēs, kur vecākus nesaista laulības saites, stāsta iniciatīvas pieteicējs partijas "Latvijas attīstībai" vadītājs Juris Pūce.

Juris Pūce
00:00 / 01:35
Lejuplādēt

Jau ziņots, ka Saeimas Juridiskajai komisijai tika iesniegts Vieko Spolīša priekšlikums, kas paredz ieviest jaunu civiltiesisku institūtu - "partnerību". Taču Saeimas komisijā tika noraidīta šī iecere.

Par partnerattiecību likumu diskusiju no jauna rosināja ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs („Vienotība). „Mūsu valstij ir jārada tiesisks regulējums visu veidu partnerattiecībām, cīnīšos par to,” tā pēc sava paziņojuma par homoseksuālo orientāciju savā mikrobloga vietnē uzsvēra Rinkēvičs.

Igaunijas parlaments pērn galīgajā lasījumā tikai ar divu balsu pārsvaru apstiprināja sabiedrībā neviennozīmīgi vērtēto partnerattiecību likumu, kas ļaus reģistrēt attiecības arī viendzimuma pāriem.   

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti