Sēlijas poligona izveides sākumā plāno atsavināt 12 īpašumus; iedzīvotājiem daudz neskaidrību

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada un 6 mēnešiem.

Plānojot veidot Sēlijas militāro poligonu Aizkraukles un Jēkabpils novada teritorijā, pirmajā kārtā iecerēts atsavināt 12 nekustamos īpašumus. Tomēr aizvien ir daudz neziņas par šo procesu un aprēķiniem. Tas iezīmējās Aizsardzības ministrijas rīkotajā tikšanās reizē ar vietējiem iedzīvotājiem, uzņēmējiem un zemju īpašniekiem Seces Kultūras namā.

Sēlijas poligona izveides sākumā plāno atsavināt 12 īpašumus; iedzīvotājiem daudz neskaidrību
00:00 / 04:36
Lejuplādēt

Lai gan Aizsardzības ministrija tikšanos ar iedzīvotājiem rīkoja darba dienas vidū, Seces Kultūras nama zāle bija pilna. Uzņēmējiem, zemju īpašniekiem, medniekiem un citiem, kurus skar iecere veidot Sēlijas militāro poligonu, bija daudz jautājumu ministrijas pārstāvjiem.

Pirmajā poligona izveides kārtā plānots atsavināt 12 nekustamos īpašumus. Īpašnieki ir neziņā, kā tas notiks un kā tiks aprēķināts kompensācijas apmērs.

Medību kluba "Gambija" valdes loceklis Zigmunds Avens norādīja uz medību kolektīva ieguldījumiem īpašuma sakārtošanā: "Mums uz šo brīdi ir māja, kur veikta renovācija, kapitālais remonts, saimniecības ēkas ir divas, pagrabs ir. Pagājušoruden, decembris, janvāris, – pievilkām elektrību, ir artēziskais urbums. Un kāda tā kompensācija, īstenībā nav skaidrības, vai mēs jaunu vietu varam vai nevaram iekārtot par to."

Satraukti ir arī tie iedzīvotāji, kuru nekustamie īpašumi atrodas blakus plānotajai poligona teritorijai.

Tālis Bērziņš bažījas, vai blakus esošais poligons kaut kādā veidā negatīvi neietekmēs viņa īpašumus un to vērtību: "Poligons, militārā būve rada dažāda veida piesārņojumu, viens no piesārņojumiem ir troksnis. Īpašumā, kurš var tikt tirgū vērtēts, pārdots cilvēkiem, kas vēlas tur dzīvot, uzturēties dabas tuvumā, viņiem šīs kvalitātes ir ietekmētas, samazinātas. Tātad vērtība krītas. Tas ir aspekts, par kuru es nedzirdu kaut kāda veida komentārus, kā viņi tiek novērtēti, vai viņi tiek kompensēti."

Daudz jautājumu ir arī mežu īpašniecei Gitai Millerei: "Mums ir meži, mežu īpašumi. Šodien jau tika runāts par kompensācijām. Mēs izkrītam no šī saraksta, uz mums tas neattiecas, bet ilgtermiņā mēs nezinām, kā tas būs. Tā kā īpašumi robežojas, mūsējais precīzi līdz ar robežu, kur arī nav skaidrs, vai pēdējās kārtās mēs tiekam skarti vai ne. Īsti neredzam, kāpēc konkrēti zemes gabali, kas ir ar lokiem un līkumiem, ir iekļauti poligonā, kas tur notiks. Pārāk maz informācijas."

Aizsardzības ministrijā norādīja, ka tiem īpašniekiem, kuru zemesgabali atrodas ārpus poligona teritorijas, būtu jāpierāda, ka viņu zemes vērtība poligona izveides rezultātā ir kritusies. Tikai tad varētu pretendēt uz kompensāciju. Savukārt tiem, kuru īpašumi ir iekļauti atsavināšanas sarakstā, tiks izmaksātas atbilstošas kompensācijas.

"Īpašnieks, ja ir investējis kaut kādus finanšu līdzekļus, viņš var nākt un apliecināt, ka tas ir izdarīts.

Mērķis ir šajā procesā panākt to, ka īpašnieks var iegūt līdzvērtīgu īpašumu par to kompensāciju, ko mēs izmaksājam.

Mēs esam ļoti daudz zemes gabalu atsavinājuši, daudzus īpašumus veidojot, – gan Ādažu poligona paplašināšanu, gan Skrundas poligonu. Nav bijis tāds gadījums, kad būtu ļoti lielas nesaskaņas," sacīja Aizsardzības ministrijas valsts sekretārs Jānis Garisons.

Īpašumu atsavināšana varētu sākties pēc dažiem mēnešiem. "Sāksim virzīt likumprojektu, sāksim apspriešanu. Tajā brīdī, kad tiks pieņemti lēmumi, nākamā gada sākumā mēs varētu uzsākt sarunas. Bet īpašnieki jau ir zvanījuši, ar viņiem ir runāts jau no augusta," pastāstīja Garisons.

Sēlijas militārais poligons aizņems aptuveni 25 tūkstošus hektāru lielu teritoriju Jēkabpils un Aizkraukles novadā, un aptuveni tūkstoš hektāru šobrīd pieder uzņēmumiem un privātīpašniekiem. Paredzēts, ka vispirms poligonā tiks izbūvētas telšu vietas, šautuves un apmācību lauki. Tas varētu notikt tuvākā gada vai divu gadu laikā.

KONTEKSTS:

AM plāno vēl vienu starptautisku militāro bāzi – Zalves militāro poligonu – izveidot Aizkraukles un Jēkabpils novados. Zalves poligona izveidei AM plāno pārņemt 81 zemes vienību 1072,78 hektāru platībā Aizkraukles un Jēkabpils novadu teritorijā, kas atzīta par piemērotāko jauna militārā poligona izveidei, izvērtējot vairākas iespējamās vietas.

Ministrijas plānotajās pārņemtajās zemes teritorijās turpmāk nevarēs veikt saimniecisko darbību. Atsavināšanas process notiks atbilstoši speciālam likumam. Lielākā daļa īpašumu, kuros plānots veidot militāro bāzi, piederot valsts AS "Latvijas Valsts meži". Militāro poligonu plānots izveidot turpmāko divu gadu laikā. 

Aizkraukles un Jēkabpils novadā veidos jaunu militāro bāzi
Aizkraukles un Jēkabpils novadā veidos jaunu militāro bāzi

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti