Upīša ielas vietā – Krodera iela? Valmieras novadā spriež par padomju laika ielu nosaukumu maiņu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada un 2 mēnešiem.

Sava iela ir Andrejam Upītim, kuram nav nekādas saistības ar Valmieru, bet savas ielas nav Pāvilam Rozītim, romāna "Valmieras puikas" autoram, vai režisoram Oļģertam Kroderam. Šis ir tikai viens no aspektiem, kuru tagad vērtē Valmieras novadā izveidotā darba grupa. Tās mērķis apzināt ielu nosaukumus, kas vēl saglabājušies saistībā ar padomju laiku. Kādus ielu nosaukumus novadā iecerēts mainīt, un kuri, lai arī ir diskutabli, tomēr tiks saglabāti?

Latvijas Radio ar vēsturnieku, Valmieras novada ielu nosaukumu izvērtēšanas darba grupas vadītāju Gati Krūmiņu sarunu nolēmuši veidot kā mazu ekskursiju Valmieras ielās. Pirmā ir Pleskavas iela.

Upīša ielas vietā – Krodera iela? Valmieras novadā spriež par padomju laika ielu nosaukumu maiņu
00:00 / 04:21
Lejuplādēt

"Tas pirmais jautājums – mēs skatāmies, kurā brīdī Valmierā parādījās Pleskavas iela, un mēs secinājām, ka tie ir 20.–30. gadi, tātad Latvijas Republikas laiks, un tas ir vistiešākajā veidā saistīts ar ceļa virzienu no dzelzceļa stacijas uz Pleskavu. Tāpēc, mūsuprāt, tā mūsu šī brīža rekomendācija ir atstāt šīs ielas nosaukumu, jo tas nav mainīts vai uzspiests PSRS okupācijas periodā," stāstīja Krūmiņš.

Tā kā šī iela ir bijusi jau vēsturiski Pleskavas iela, tad nosaukums nemainīsies. Darba grupā diskutēts arī par Linarda Laicēna ielas nosaukumu.

"Mūsu rekomendācija ir, ka Laicēna iela varētu palikt, jo viņš arī 1917. gadā, tad, kad veidojās idejas par Latvijas valsti, kad Latvijas valsts vēl nebija, viņš nāca ar priekšlikumiem, arī priekšlikumu, ka arī karogs varētu būt sarkanbaltsarkans. Jā, viņš aizgāja tajā kreisajā virzienā, arī 30. gados aizbrauca uz Maskavu, bet viņš arī tika zem tām represijām, 1938. gadā viņš tika nogalināts. Viņam arī saistīta daiļrade ar Valmieru, tāpēc mums šķiet, kā personība šeit lokāli, Valmierā, viņš ir pietiekoši interesants un no viņa atteikties mums nevajag," norādīja vēsturnieks.

Tieši tas, ka ielu nosaukumu maiņai ir jābūt vēsturiski izvērtētai un pamatotai, tad arī bija pamatā darba grupas izveidei, stāstīja novada domes priekšsēdētāja vietnieks Ričards Gailums,

"Darba grupas vadībā ir trīs zinātņu doktori, plus mūsu muzeja vadītāja. Šie cilvēki Valmieras vēsturi zina perfekti. Esam vienojušies, ka tomēr nonākam vienoti pie konsensusa, vai šai ielai būtu jāmaina nosaukums vai ne," skaidroja Gailums.

Leona Paegles ielas nosaukums gan mainīsies.

"Valmierā, ja tā var teikt, ir pāris sarežģīti stāsti ar personībām. Leons Paegle, ja tā paskatāmies, – viņa saistība ideoloģiski ar šo komunistisko režīmu ir stipri vien lielāka, jo viņš tomēr aktīvāk iesaistījās, un, tad tajos svaru kausos salīdzinot, mūsu rekomendācija, visticamāk, būs, ka Leona Paegles iela nav īsti piemērota, ka tas nav tas, ar ko mēs gribētu Valmierā lepoties. Varētu aizvietot ar kādu piemērotāku, piemēram, Pāvils Rozītis; mēs tā lepojamies ar "Valmieras puikām", bet nav Rozīša ielas, tad kāpēc lai mēs nevarētu ielikt?" sprieda Krūmiņš.

Valmierā nosaukuma maiņu vēl piedzīvos arī Riharda Gredzena iela, kas nosaukta padomju laika pilsētas vadītāja vārdā, un, visticamāk, nosaukuma maiņa būs arī Andreja Upīša ielai.

"Andrejs Upīts, nenoliedzami, ir personība literatūrā, bet tomēr viņa sasaiste ar šo okupācijas periodu arī ir nenoliedzama. Trešā lieta, ka ar Valmieru viņam nav pilnīgi nekāda sakara. Ja mēs runājam par alternatīvām, kas varētu būt, tad, manuprāt, tad [režisors Oļģerts] Kroders varētu būt no nesenās vēstures," norādīja vēsturnieks.

Nosaukuma maiņa būs ne tikai dažām Valmieras ielām, bet arī novadā. Burtniekos tiks mainīts Jāņa Vintēna, Matīšos – Oktobra, Valmiermuižā – Pionieru, bet Sedā – Uzvaras ielas nosaukums.

"Tas ir pilnīgi normāli, ka ielu nosaukumi ik pa laikam mainās, pat pilsētu nosaukumi mainās. Tas ir ļoti saistīts ar to, kādas ir aktualitātes konkrētai sabiedrībai, kāda ir politiskā vara, ideoloģiskā, ģeopolitiskā situācija.

Šobrīd mēs atkal esam tādā pārmaiņu posmā, es kā vēsturnieks to uztveru kā normālu parādību," sacīja Krūmiņš.

Valmieriešu domas gan šajā jautājumā dalās:

Valmieriete: "Varbūt, ka var mainīt, kaut kas jauns būs."

Valmieriete: "Man liekas, ka nevajag mainīt, tā vispār ir liela muļķība. Lai paliek tas nosaukums."

Latvijas Radio: "Bet viņš ir saistīts ar padomju laiku?"

Valmieriete: "Nu ir saistīts, to es nekomentēšu, bet lai nu paliek vien."

Latvijas Radio: "Bet tajā pašā laikā mums nav ne Pāvila Rozīša, ne Oļģerta Krodera ielas?"

Valmieriete: "Vai tad jaunas ielas netop Valmierā?"

Latvijas Radio: "Teiksim, Andreja Upīša ielas nosaukums? Mainīt?"

Valmieriete: "Mainīt, jā, noteikti, es te dzīvoju."

Latvijas Radio: "Un Leona Paegles ielu?"

Valmieriete: "Arī, tas bija liels cīnītājs."

Lēmumu par ielu nosaukuma maiņu pēc ekspertu sniegtajām rekomendācijām, kā stāstīja Gailums, pieņems novada pašvaldības domes deputāti.

"Darba grupai ir paredzēta vēl viena sēde, uz priekšu ejam ļoti raitā tempā, gala rezultāts ir jāprezentē maija mēnesī," piebilda novada domes priekšsēdētāja vietnieks.

Arī novada iedzīvotāji ir aicināti iesaistīties un līdz 20. aprīlim iesniegt savus priekšlikumus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti