Tiesā sāk skatīt lietu par uzbrukumu LGBTQ+ pārstāvjiem Daugavpilī

Morālās kompensācijas 10 000 un 5000 eiro apmērā par piekaušanu un pazemošanu saistībā ar piederību netradicionālai seksuālajai orientācijai prasa divi jaunieši Daugavpilī. Cietušie uzsver – cilvēka veselībai un drošībai nav cenas, tomēr prasība maksāt par nodarīto arī finansiāli varētu atturēt citus agresorus. Krimināllietu, kuru sākotnēji policija izbeidza, šonedēļ sāka skatīt tiesa. Uzbrucējs tiesas sēdē savu vainu atzina daļēji.

Krēsloja un bija jau gandrīz pilnībā satumsis, kad Daugavpilī pie Stropu estrādes satikās divi jaunieši. Iepriekš savstarpēji viņi nemaz nebija pazīstami, taču izcēlās kautiņš. Kā apgalvo cietušais – tieši netradicionālās seksuālās orientācijas dēļ. Lieta nonākusi tiesā.

Latvijas Cilvēktiesību centra juriste Jekaterina Tumule norādīja, ka šī lieta ir nozīmīga kā precedents: "Principā šis ir pirmais homofobiskais noziegums, kas aizgājis līdz tiesai, vismaz mums zināmais."

Pieci sitieni pa seju, nogrūšana zemē un vēl 20 sitieni, uzbrucējam uzsēžoties cietušajam virsū un turot ciet tā muti. Kā arī, kā uzsver cietušais – apvainojumi un pazemojoši komentāri par izskatu, uzvedību un netradicionālo seksuālo orientāciju. Tas viss pēc tam, kad uzbrucējs, iespējams, alkohola reibumā, sašutis par to, ka Līvaja drauga telefona ekrāna fona attēls ir vīrieša pašbilde.

Tagad apsūdzība uzrādīta par huligānismu, nodarot cietušajam miesas bojājumus, bet krimināllieta līdz tiesai gandrīz nenonāca. Valsts policija to sākumā izbeidza, bet cietušais par to neklusēja. Sabiedrībā tas radīja rezonansi, un prokuratūra lika atjaunot šo krimināllietu.

Prokurors Igors Kravcevičs pastāstīja, ka pēc lēmuma atcelšanas nomainīts uzraugošais prokurors: "Saņemot šo lietu uzraudzību, veicot pārbaudi, es konstatēju, ka ir nepilnības."

Kādas tieši nepilnības konstatētas, prokurors neprecizēja. Nu tās ir novērstas un celta apsūdzība pret Eļdaru Zaripovu. Jaunietis iebilda pret tiesas sēdes filmēšanu un arī pēc sēdes lietu nevēlējās komentēt. Viņš savu vainu atzīst daļēji.

To, ka piekāvis Līvaju, viņš atzīst, bet nepiekrīt morālās kompensācijas prasībai. Līvajs Amareins prasa 10 000 eiro.

"Morālā kompensācija vismaz kaut kā kompensē tās ciešanas. Un arī mēs domājam, ka tas arī būtu kā paraugpiemērs sabiedrībai, ka nedrīkst sist cilvēkus, ka var prasīt tādu kompensāciju. Ka tas var atturēt kādu homofobu no noziedzīga nodarījuma izdarīšanas," sacīja Līvajs.

Lietā ir arī otrs cietušais, kurš prasa kompensāciju 5000 eiro apmērā. Pēc Līvaja piekaušanas Eļdars sastapis Erenu un trīs reizes iesitis pa seju.

"Mēs neuzskatām, ka šī morālā kompensācija ir liela, jo cilvēka dzīvībai, drošībai nav maksas," pauda Erens.

Jaunieši vairs nejūtas droši doties pastaigās tumšajā diennakts laikā. Līvajs Daugavpilī vairs nedzīvo, devies uz Nīderlandi. Pēc kautiņa viņam samilzušas veselības problēmas. Tiesa lietu turpinās skatīt martā, vēlāk arī būs zināms, kādu sodu prasa prokuratūra.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti