Valsts kanceleja: Ar privātajām lidmašīnām amatpersonas turpmāk lidos retāk

Ar privātajām lidmašīnām valsts amatpersonas turpmāk lidos krietni retāk. Par tādu plānu Latvijas Radio ceturtdien paziņoja Valsts kancelejā, paredzot, ka izmaiņas amatpersonu ceļošanas kārtībā ieviesīs jau šonedēļ. Iemesls – sabiedrības asā reakcija uz ārlietu ministra Krišjāņa Kariņa ("Jaunā Vienotība") veiktajiem 36 lidojumiem ar privātajām lidmašīnām, kas izmaksājuši vairāk nekā 1,3 miljonus eiro, tajā laikā, kad viņš bija premjers.

Vairāk nekā 600 tūkstoši eiro no valsts maka un virs 700 tūkstošiem eiro par Eiropas Savienības (ES) naudu – tik ir izmaksājuši bijušā premjerministra, tagadējā ārlietu ministra Kariņa lidojumi ar privāto lidmašīnu kopš 2019. gada. Par gaisakuģu nomāšanu pārbaudi sākusi Ģenerālprokuratūra, ziņo mediji. Visi ES apmaksātie reisi bija uz Briseli vai atpakaļ. Savukārt par valsts naudu Kariņš lidojis, piemēram, uz Portugāli, Vāciju, Franciju, Dāniju un Ukrainu. 

Valsts kanceleja: Ar privātajām lidmašīnām amatpersonas turpmāk lidos retāk
00:00 / 03:29
Lejuplādēt

Privātos reisus par valsts naudu Kariņš sāka izmantot 2021. gadā, kad plosījās Covid-19 pandēmija. Atsevišķos gadījumos nebija pieejami regulārie reisi. Tā Latvijas Radio skaidroja Valsts kancelejā, aizbildinoties, ka katrā reizē viņi vērtējuši, vai paredzētajā galapunktā Kariņš var nokļūt ar komercreisu. 

Valsts kancelejas direktors Jānis Citskovskis norādīja: "Bieži vien no tā galamērķa vien nevar izdarīt secinājumus, ka varēja aizlidot ar regulāro reisu. Jā, jūs bieži vien varat aizlidot, bet varbūt dienu pavadot sēžot un gaidot kaut kur vai nu pārsēšanās vietā, bet līdzīgi kā visās valstīs primārais uzdevums ir maksimāli izmantot premjera laiku. Visi tie lēmumi vai tikšanās, kuras nenotiek, – bieži vien tā ietekme varētu būt daudz lielāka nekā lidojuma tiešās izmaksas."

Taču sabiedrības neapmierinātība ar daudzajiem Kariņa privātajiem pārlidojumiem kārtību likusi pārdomāt.

"Šonedēļ būs kārtība par to, kā izvērtēt, pieņemt lēmumu par to, vai izmantot speciālo reisu un kādos gadījumos. Pēc šīs sabiedriskās rezonanses, visticamāk, tie būs atsevišķi izņēmumi. Tas notiek uz premjeres rēķina, upurējot kādas premjeres darbakārtības jautājumus, atceļot kādas sanāksmes pirms vai pēc [lidojuma]. No kaut kā jāatsakās, ja jūs esat atkarīgs no regulārā reisa pieejamības," atzīmēja Citskovskis.

Privāto lidmašīnu izmantojusi arī tagadējā valdības galva Evika Siliņa ("Jaunā Vienotība"), kas par vairāk nekā 26 000 eiro pirms mēneša atgriezās no Eiropadomes sēdes Briselē. Tā ir vienīgā reize, kad premjere lidoja ar privāto lidmašīnu, un to apmaksāja ES. Viņas birojā, plašāk nekomentējot, rakstiski atbildēja, ka turpmāk Siliņa maksimāli izmantos komercreisus.

KONTEKSTS:

Bijušais premjers Krišjānis Kariņš ("Jaunā vienotība") speciālos avioreisus jeb tā sauktās "privātās lidmašīnas" pēdējo trīs gadu laikā ir izmantojis 18 ārvalstu braucieniem. Par 32 lidojumiem no valsts budžeta samaksāti vairāk nekā 600 000 eiro.

Izpētot Valsts kancelejas datus, LTV raidījums "De facto" gan neguva pārliecību par šādu tēriņu lietderību katrā reisā. Vairākos gadījumos izskatās, ka dārgie lidojumi izmantoti, lai Kariņš varētu Latvijā atgriezties piektdienas vakarā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti