Ukraiņi iepazīst cilvēku ar invaliditāti tiesības Latvijā

Ukrainas ceļā uz iestāšanos Eiropas Savienībā viens no daudziem uzdevumiem ir izpratnes maiņa par cilvēku ar invaliditāti tiesībām. Tāpēc šonedēļ Latvijā dažādu Ukrainas organizāciju 20 pārstāvji iepazīst to, kā Latvijā ievēro cilvēku ar invaliditāti tiesības.

Ukraiņi, kas ieradušies apmācībās "Rīgas akadēmijā", izzina infrastruktūras pieejamību, iekļaujošu izglītību, neatkarīgu dzīvi un nodarbinātības iespējas Latvijā cilvēkiem ar invaliditāti. Ukrainas viesi pārstāv cilvēku ar invaliditāti organizācijas un ar Latvijā gūto pieredzi mēģinās uzlabot tiesību ievērošanu savā valstī.

Apmācības organizē Latvijas Cilvēku ar īpašām vajadzībām sadarbības organizācija "Sustento" sadarbībā ar Eiropas Invaliditātes forumu.

"Mēs rādām idejas, kā mēs to esam darījuši, kā Latvija to ir darījusi. Mēs skatāmies dažādas iestādes, mēs runājam ar dažādiem vadītājiem, tādā veidā pārņemot šo pieredzi. Jo tikai zinot daudzas dažādas lietas, var rasties sava ideja, kā tas tavā vietā varētu būt vislabāk," sacīja "Sustento" politikas koordinatore Iveta Neimane.

Viesi apmeklē lekcijas un publiskas iestādes, piemēram, sociālo pakalpojumu centru un Latvijas Universitāti.

"Vakar mēs bijām Rīgas 66. skolā. Tur stāstīja, kā notiek, kā pieņem skolā bērnus ar invaliditāti, kā viņus apmāca. Rīt mums būs ekskursija "Rimi" birojā, kā tur notiek nodarbināšana," pastāstīja apmācību "Rīgas akadēmija" koordinatore Nijāra Čubarova.

Karīna Kardaša no organizācijas "Aktīvās rehabilitācijas grupa", kas darbojas ar cilvēkiem pēc mugurkaula traumām, uzskata, ka Latvijā personu ar invaliditāti tiesību ievērošana ir augstā līmenī.

"Mēs cenšamies saprast, kā Latvijā viss darbojas, lai mēs varam kaut ko jaunu ieviest savā valstī. Mēs arī cenšamies saprast, kā tas Latvijā tika sasniegts, lai mēs varētu strādāt pie šīm lietām arī Ukrainā," sacīja Kardaša. Viņas galvenā atziņa ir, ka Ukrainā jāturpina strādāt pie visa, kas iespējams. Nepietiek ar tiesību atzīšanu, tās ir jārealizē.

"Tas standarta teksts ir par mūsu vilcienu, kurā visas tiesības ir kāpt iekšā, bet iekāpt nevar, jo ir augstais… Tikai sešās, astoņās stacijās var iekāpt," norādīja Neimane no "Sustento".

Arī ukraiņu viesi ar pavadošo grupu vakariņas brauc ieturēt Jūrmalā, jo Rīgā ir ļoti maz kafejnīcu ar visiem pieejamām labierīcībām. Vides pieejamība Latvijā uzlabojas, bet joprojām ir daudz vietas uzlabojumiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti