Panorāma

Godināti Ministru kabineta balvas ieguvēji

Panorāma

Panorāma

Garo rindu dēļ 33 % iedzīvotāju cenšas ārstēties paši

Pētījums: Garo rindu dēļ 33% iedzīvotāju cenšas ārstēties paši

Garās rindas pie valsts apmaksātiem speciālistiem un uz izmeklējumiem iedzīvotāju vairākuma ieskatā ir būtiskākā problēma veselības aprūpes sistēmā. Nupat veiktā sabiedriskās domas pētījumā 82% tieši garās rindas nosaukuši kā būtiskāko problēmu. Satraucoši, ka trešdaļa aptaujāto iedzīvotāju, netiekot pie ārstiem, sevi cenšas izārstēt paši. Bet medikamentu lietošana bez skaidras diagnozes un ārsta ieteikuma var kaitēt veselībai, norāda speciālisti.

Ielaistas slimības un novēlotas diagnozes ir sekas ilgstoši nepieejamai valsts apmaksātai veselības aprūpei. Arī maksas medicīna visiem nav pieejama, un sanāk, ka pie ārsta var tikt nevis tad, kad to vajag, bet novēloti. Uz jautājumu, pēc kādiem principiem pēdējā gada laikā iegādājušies medikamentus,

18% jeb gandrīz piektdaļa atbildējuši, ka zāles pirkuši pēc tam, kad veikuši personīgo izpēti. Vēl 3% pirkuši zāles pēc draugu un paziņu ieteikuma.

Latvijas Farmaceitiskās aprūpes asociācijas izpilddirektore Kristīne Jučkoviča norādīja, ka ar zāļu iegādi, nekonsultējoties ar ārstu, ir jābūt ļoti uzmanīgiem: "Katrā ziņā viņi šo pašārstēšanos pamato ar to, ka netiek pie veselības aprūpes speciālista un uz izmeklējumu. 18% no aptaujātajiem ir norādījuši, ka viņi zāles iegādājušies pēc tam, kad paši ir veikuši pētījumu. Un šajā gadījumā tie, visdrīzāk, ir portāli, kur ir sniegti šie padomi. Ar šo ir jābūt ļoti uzmanīgam."

Bet kāpēc cilvēki nonāk līdz tam? No visiem pētījuma dalībniekiem 82% atbildējuši, ka rindas pie speciālistiem ir būtiskākā problēma. Tāpēc aptuveni trešdaļa jeb 33% bieži sevi cenšas ārstēt pašu spēkiem un zināšanām.


Rita: "Nu, vispār, pirmkārt, pieraksts ir ļoti ilgi jāgaida. Ja vajag, ar tējām, un ir zināmas tabletes, kurām man nav vajadzīgas receptes. Ja es zinu, ka man galva sāp vai man ir saaukstēšanās, vai nu paracetamols vai nimesils, kas nav labākais, bet es iedzeru. Ja man ir mājās kaut kur, bet tā, protams, ka tas ir uz receptes."

Latvijas Televīzija: ""Google"? Diagnozes sev meklē?"
Pēteris: "Nu tas var būt ļoti bīstami. Es domāju, ka mēs lielākā daļa to darām, bet tas ir bīstami."
Latvijas Televīzija: "Esat arī tā darījis?"
Pēteris: "Esmu skatījies, bet tad es pats sevi nobaidu un tad aizeju mudīgi pie ārsta, lai noskaidrotu, ka patiešām nav tā, kā es izlasīju. Veselīga tauta – tā ir strādīga tauta. Ja ir saslimuši, tad mēs tālu netiksim."

Laila: "Par laimi, man ir laba veselība un līdz ar to nav nācies pašai uz savas ādas izbaudīt rindas pie ārstiem, bet, ja ir kādas veselības problēmas, protams, vispirms cenšos pati ar saviem spēkiem."
Latvijas Televīzija: "Tas ir kā?"
Laila: "Ar tējām, tautas līdzekļiem. Aizejot uz aptieku un konsultējoties ar farmaceitu."


Ja ir zināšanas, kā sev palīdzēt, un to dara atbildīgi, konsultējoties ar farmaceitu, pašārstēšanās var palīdzēt, norādīja Ārstu biedrības prezidente Ilze Aizsilniece. Tomēr diagnozes un slimības ir dažādas, tāpat zāles un iespējamās blaknes.

"Nevajadzētu nopietnas, hroniskas slimības ārstēt tikai tāpēc, ka kaimiņiene dzer tādas zāles vai radinieki ir ieteikuši. Ja cilvēki uzsāk pašārstēšanos, es viņiem teiktu tā – iepazīstieties ar medikamentu blaknēm.

Lai nav tā, ka jūs ejat pie ārsta nevis tāpēc, ka jūs esat slims, bet tāpēc, ka jums ir blaknes, blakusparādības no tiem medikamentiem, ko jūs lietojiet, lai ārstētos," sacīja Aizsilniece.

Nacionālā veselības dienesta mājaslapā rindapiearsta.lv var redzēt, kāds ir rindas garums pie dažādiem speciālistiem un pat to, kurās ārstniecības iestādēs pakalpojuma vispār nav.

VM skaidroja – tās ir sekas speciālistu izvēlēm strādāt privātajā jeb maksas medicīnā, kur var nopelnīt vairāk. Tāpēc esot jāceļ algas, un VM to cer darīt jau nākamgad.

VM parlamentārais sekretārs Artjoms Uršuļskis ("Jaunā Vienotība") sacīja, ka investēt vajadzēs arī nākamajos gados: "Ar vienu soli to noteikti nevar atrisināt, bet mēs redzam vairākus virzienus, kuros iet uz priekšu. Ja mēs divu trīs gadu laikā panāksim lielu progresu uz priekšu, tad mēs ceram, ka tās rindas arī manāmi samazināsies. Bet uz nākamo gadu tāds ļoti liels efekts vēl nebūs."

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti