Prokuratūra: SAB bija zināms par aicinājumu ietekmēt «Vienotības» rezultātus 2014. gada vēlēšanās; iejaukšanās nav bijusi

Satversmes aizsardzības biroja (SAB) rīcībā bija nonākušas ziņas, kas izskanēja arī LTV raidījumā "Kas notiek Latvijā?", kurā bijušā vēlēšanu sistēmu uzturēšanas uzņēmuma "SOAAR" vadītājs apgalvoja, ka viņam 2014. gadā prasīts ietekmēt "Vienotības" rezultātus Saeimas vēlēšanās. Taču nav iegūtas ziņas, ka toreiz tas būtu bijis iespējams, iejaucoties informācijas sistēmu darbībā.

Pie šādiem secinājumiem nonākusi Ģenerālprokuratūra, pabeidzot Valsts prezidenta uzdoto pārbaudi, lai noskaidrotu, vai valsts drošības iestādes un tiesībaizsardzības iestādes ir saņēmušas jebkādas ziņas vai informāciju par mēģinājumiem ietekmēt "Vienotības" rezultātus Saeimas vēlēšanās 2014. gadā, kā tas izskanējis publiskajā telpā.

Prokuratūras pārbaudē konstatēts, ka jau 2022. gadā Satversmes aizsardzības biroja (SAB) rīcībā nonāca informācija par faktiem, kuri tika minēti raidījumā.

SAB gan iepriekš apgalvoja, ka no "SOAAR" vadītāja Renāra Kadžuļa nav saņēmis oficiālu iesniegumu saistībā ar iespējamu 2014. gada Saeimas vēlēšanu rezultātu viltošanu vai mēģinājumiem to darīt. Tāpat nav saņemts anonīms iesniegums vai iesniegums no "SOAAR".

Arī pēc prokuratūras paziņojuma Satversmes aizsardzības birojs portālam LSM.lv atkārtoti apliecināja, ka laika posmā no 2014. gada līdz šai dienai iesniegums par mēģinājumu ietekmēt vēlēšanu sistēmu nav saņemts. Vienlaikus SAB norādīja, ka publiski nekad nav komentējis un nekomentēs ar operatīvo darbību saistītus procesus.

Tāpat prokuratūra paziņojumā medijiem norādīja, ka ziņas SAB saņēma 2022. gadā un "atbilstoši Valsts drošības iestāžu likumam, kas citstarp noteic, ka valsts drošības iestāžu galvenie uzdevumi ir politiskās, ekonomiskās, sociālās, militārās, zinātniskās, tehniskās un citas ar valsts drošības un ekoloģiskajiem apdraudējumiem saistītās informācijas vākšana, uzkrāšana, analīze un izmantošana likumā noteiktajā kārtībā, raidījumā izskanējusī informācija tika analizēta un attiecīgi izvērtēta".

"Pārbaudē netika iegūtas ziņas par to, ka 2014. gada Saeimas vēlēšanu rezultātus būtu bijis iespējams ietekmēt, iejaucoties informācijas sistēmu darbībā, kā arī to, ka šāda ietekmēšana būtu iespējama šobrīd,"

norādīja prokuratūrā.

Lai novērstu iespējamus apdraudējumus, ar Ministru kabineta rīkojumu pirms katrām vēlēšanām tiek izveidota starpinstitūciju darba grupa, kura atbilstoši tās uzdevumiem koordinē jautājumus, kas saistīti ar vēlēšanu norisei nepieciešamo informācijas sistēmu noturības un drošības pret ārēju ielaušanos nodrošināšanu.

KONTEKSTS:

Vēlēšanu nodrošinātāja "SOAAR" vadītājs Renārs Kadžulis Latvijas Televīzijas raidījumā "Kas notiek Latvijā?" 24. aprīlī apgalvoja, ka 2014. gada Saeimas vēlēšanu laikā toreizējais "Vienotības" ģenerālsekretārs Artis Kampars aicinājis "SOAAR" vadītāju viltot vēlēšanu rezultātus. 

Turklāt Kadžulis apgalvoja, ka par to ziņojis drošības iestādēm, tomēr atsaucība izpalikusi. Gan SAB, gan Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs šādus apgalvojumus noraidīja.

Izmeklēt "SOAAR" vadītāja izteikumus lūdza gan Valsts prezidents, gan "Jaunā Vienotība", bet Kampars vērsies tiesā par apmelošanu. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti