Atvērtie faili

#04 Iepriekšējās krīzes radīto parādu jūgā teju vesela Latvijas mazpilsēta

Atvērtie faili

#06 Bērnu dalīšana jeb ģimenes strīds, kas pārauga starptautiskā skandālā

#05 Vardarbība audžuģimenē: stāsts izgaismo plašākas nepilnības bāriņtiesu sistēmā

Par vardarbību audžuģimenē bērni sūdzējās vietējā bāriņtiesā un policijā. Nesadzirdēti

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Pagājušā gada nogalē kļuva zināms par apsūdzībām pret kādu aizbildņu ģimeni par sistemātisku vardarbību pret bērniem, tajā skaitā bērnu seksuālu izmantošanu. Latvijas Radio raidījums "Atvērtie faili" atklāja, ka bāriņtiesa pievēra acis uz to, kas notiek. Bērni bija vērsušies arī vietējā policijā, un arī policija viņus neņēma galvā. Vardarbība tika pārtraukta tikai tad, kad bērni vērsās Rīgas policijā.

 

 

 

  • Savā lietotnē raksti - Atvērtie faili 

 

Jauna epizode katru ceturtdienu, garums - 28 min.

Vecākus tagad tiesā. Bet no uzraugošo iestāžu puses neviens netiek saukts pie atbildības par to, ka šī situācija nav laikus pamanīta. Policija likumpārkāpumus tur nesaskata, savukārt pašvaldībā ir uzskats, ka problēma ir atrisināta, bāriņtiesu reorganizējot. Tikmēr bāriņtiesas vadītāja, kura bija atbildīga par šo ģimeni, turpina strādāt citā bāriņtiesā.

Šīs ģimenes stāsts izgaismo plašākas nepilnības bāriņtiesu sistēmā, kurai gan pašlaik tiek gatavota reforma.

Kā tik mazā ciemā 12 gadu garumā kas tāds vispār bija iespējams? Kur raudzījās vietējā bāriņtiesa? Atbildes meklēja Latvijas Radio raidījums "Atvērtie faili".

1. Vardarbība astoņu audžubērnu ģimenē: skaistā fasāde

Gadiem mazā ciema acu priekšā dzīvoja kupla audžuģimene, un tikai nesen atklājās, ka bērni ilgstoši piedzīvojuši emocionālu un fizisku vardarbību. Divas nepilngadīgas meitenes arī seksuāli izmantotas. Audžubērnu drosmes un, kā atklāsies vēlāk, arī neatlaidības dēļ aizbildne un viņas vīrs nu nonākuši uz apsūdzēto sola.

2. Vardarbība astoņu audžubērnu ģimenē: draudzene bāriņtiesā

To, vai piešķirt audžuģimenes un aizbildņa statusu, lemj un vērtē personu dzīvesvietas bāriņtiesa. Tāpat likums paredz, ka bāriņtiesai ne retāk kā reizi gadā ir jāveic dzīves apstākļu pārbaude un jāiegūst informācija, kā bērniem klājas ģimenē. 

Šķetinot šīs lietas apstākļus, atklājies, ka bāriņtiesas rīcībā bija informācija par iespējamu vardarbību ģimenē.

Par situāciju ģimenē bērni sūdzējās arī Ogres policijai, bet izmeklēšana sākās tikai pēc tam, kad meitenes vērsās policijas iecirknī Rīgā.

3. Vardarbība audžuģimenē: bāriņtiesu reforma

Gadiem ilgi nepamanītā vardarbība Latvijas Radio apskatītajā ģimenē ir arī viens no piemēriem, kas izgaismo nepilnības Latvijas bāriņtiesu sistēmā.

Kopš pagājušā gada Labklājības ministrijā izveidota darba grupa, kura strādā pie bērnu tiesību sistēmas reorganizācijas, tai skaitā arī bāriņtiesu reformas. Tā varētu noslēgties ne ātrāk kā 2024. gadā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti