Stājies spēkā tiesas spriedums par divu mēnešu cietumsodu žurnālistes Spriņģes vajātājam

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada un 1 mēneša.

Augstākas tiesas (AT) Krimināllietu departaments šodien nolēma neierosināt kasācijas tiesvedību lietā, kurā Jānim Sondaram piespriesta brīvības atņemšanas uz diviem mēnešiem par pētnieciskās žurnālistikas centra "Re:Baltica" žurnālistes Ingas Spriņģes vajāšanu, līdz ar to spriedums stājies spēkā, aģentūra LETA noskaidroja tiesā.

AT konstatēja, ka apsūdzētā kasācijas sūdzībā atkārtoti apelācijas sūdzībā ietvertie argumenti, kurus Rīgas apgabaltiesa ir izvērtējusi un motivēti noraidījusi. Līdz ar AT lēmumu stājas spēkā Rīgas apgabaltiesas lēmums, atstājot negrozītu Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētas tiesas spriedumu.

Ar minētajiem nolēmumiem apsūdzētais atzīts par vainīgu žurnālistes vajāšanā un sodīts ar īslaicīgu brīvības atņemšanu uz diviem mēnešiem. Galīgais sods apsūdzētajam noteikts brīvības atņemšana uz diviem gadiem un vienu mēnesi, jo piespriestajam sodam pievienots sods, kas nav izciests pēc sprieduma citā lietā. Šis sods līdz šim Sondaram bija piemērots nosacīti, bet, izdarot jaunu noziegumu, noteikta reāla brīvības atņemšana.

AT norāda, ka apelācijas instances tiesa pamatoti atzinusi apsūdzēto par vainīgu uzrādītajā apsūdzībā.

Balstoties uz lietā iegūtajiem pierādījumiem apelācijas instances tiesa konstatējusi, ka apsūdzētais vairākkārtēji un ilgstoši, proti, no 2019. gada 18. novembra līdz 2021. gada 26. oktobrim veicis nevēlamu saziņu ar cietušo, tajā skaitā izsakot viņai draudus.

Apelācijas instances tiesa, atsaucoties uz krimināltiesību teorijā un AT judikatūrā paustajām atziņām, atzinusi, ka ar lietā iegūtajiem pierādījumiem apstiprinās apsūdzētā nolūks iedvest bailes upurim, kā arī tas, ka cietušajai bija reāls pamats baidīties no apsūdzētā izteiktajiem draudiem.

Līdz ar to AT konstatēja, ka Sondara kasācijas sūdzībā ietvertie argumenti faktiski pauž viņu neapmierinātību ar apelācijas instances tiesas nolēmumā sniegto pierādījumu vērtējumu un vērsti uz to, lai panāktu apelācijas instances tiesas nolēmuma atcelšanu nevis juridisku, bet faktisku iemeslu dēļ.

Šis ir pirmais šāda veida spriedums, kas ir stājies spēkā.

Jau vēstīts, ka Sondars atzīts par vainīgu apsūdzībā pēc Krimināllikuma 132.1 panta un sodīts ar īslaicīgu brīvības atņemšanu uz diviem mēnešiem. Cietumā gan Sondaram būs jāpavada ilgāks laiks, jo vienlaikus nolemts izpildīt Vidzemes rajona tiesas 2019. gada 17. aprīļa spriedumā viņam piespriesto divu gadu brīvības atņemšanu par aptuveni 22 gramu marihuānas glabāšanu. Šis sods līdz šim viņam bija piemērots nosacīti, bet tagad noteikta reāla brīvības atņemšana.

Sondars tika apsūdzēts par to, ka vairākkārtēji izteica draudus, kā arī par vajāšanu jeb vairākkārtēju un ilgstošu nevēlamu saziņu ar personu, kurai bija pamats baidīties par savu drošību.

Prokuratūras ieskatā, Sondars gribējis iebiedēt viņam personīgi nepazīstamo Spriņģi, būdams neapmierināts ar "Re:Baltica" un Spriņģes publikācijām. Sondars žurnālisti ilgstoši, gandrīz divu gadu garumā, vajājis, apzinoties, ka Spriņģe nevēlas ar viņu komunicēt.

Viņš žurnālistei draudējis sociālā tīkla "Facebook" tiešraidēs, ieradies ar bēru pušķi "Re:Baltica" birojā un daudzkārt zvanījis uz Spriņģes privāto tālruni, sūtījis draudu īsziņas, izmantojot SMS, "WhatsApp" un citas saziņas iespējas.

Pirmo "Facebook" tiešraidi Sondars veica 2019. gada 18. novembrī, Spriņģi un citas "Re:Baltica" žurnālistes sauca rupjos vārdos, apgalvojot, ka viņas kalpo "kangariem", kā arī solot, ka pienāks brīdis, kad "Re:Baltica" par to samaksās.

Video tiešraides laikā Sondars lūdzis saviem skatītājiem atsūtīt Spriņģes telefona numuru, aicināja atzīmēt komentāros "Re:Baltica" un Spriņģi, lai uz viņu "Facebook" profiliem tiktu nosūtīts paziņojums par šo video, kā arī paziņoja, ka aizies pie "Re:Baltica" ar bēru pušķi un kapu svecītēm.

Tajā pašā dienā apsūdzētais no sava "Facebook" profila nosūtīja piecas vēstules uz "Re:Baltica", tai skaitā saiti uz iepriekš minēto video ierakstu, norādot, ka viņš ir politaktīvists un profesionāls provokators un vēlas ar kameru ierasties "Re:Baltica" birojā un padebatēt tiešraidē.

Pēc divām dienām, 20. novembrī, vīrietis, translējot savas darbības "Facebook", ieradās "Re:Baltica" birojā Rīgā ar bēru pušķi un plastmasas pudelē pildītu caurspīdīgu šķidrumu, ko pats dēvēja par "svēto ūdeni". Pēc tam, kad "Re:Baltica" darbinieks atteicies ielaist viņu telpās, vīrietis atstājis bēru pušķi pie durvīm, arī tādā veidā izsakot centra darbiniekiem un Spriņģei netiešus draudus, ņemot vērā pušķa simbolisko nozīmi.

Tajā pašā dienā Sondars "Facebook" publicēja video tiešraidi, kurā norādīja, ka "Re:Baltica" sakarā viss nav beidzies, un, ja "Re:Baltica" darbinieki skatās šo video, lai ir uzmanīgi, jo "visādi gadās ar kameru uzskriet uz ielas". Papildus tam Sondars paziņoja, ka gan jau šādas "akcijas" rīkos biežāk.

Arī vēlākās savās tiešraidēs Sondars veltīja rupjības Spriņģei un "Re:Baltica" un lūdza saviem skatītājiem atsūtīt viņam Spriņģes telefona numuru vai privāto adresi. Viņš vairākkārt zvanīja uz Spriņģes telefona numuru, ilgstoši sūtīja rupjas un draudīgas īsziņas. Piemēram, 2020. gada rudenī viņš nosūtīja Spriņģei 53 īsziņas, saucot žurnālisti par "padauzu", "kuci", kā arī draudējis ienest nākamo "dāvanu" un norādījis, ka "iespējams, šoreiz neiešu viens". Viņš arī solījis kādu paša izdomātu, it kā neapmaksātu, rēķinu cedēt bandītiem, lai tie "ar jums arī ņemas".

Kā norāda prokuratūra, Spriņģe uztvēra Sondara darbības kā reālu apdraudējumu un pamatoti baidījās par savu drošību, ņemot vērā saziņas veidu, intensitāti, ilgumu un saturu, kā arī uzskatot Sondaru par narkomānu un zinot, ka viņš agresīvā veidā ir vērsies arī pret citām personām Latvijā, tostarp vairākiem žurnālistiem.

Krimināllikums par vajāšanu paredz īslaicīgu brīvības atņemšanu, piespiedu darbu vai naudas sodu.

Jau ziņots, ka policija sākotnēji atteica kriminālprocesa sākšanu, bet prokuratūra konstatēja, ka policijas lēmums pieņemts nepamatoti un izmeklēšana tika atjaunota.

Policija Sondaru pērn rudenī aizturēja par agresīvu vēršanos arī pret Saeimas deputātu Juri Pūci ("Latvijas attīstībai"). Par vērsto agresiju viņam tika piemērots naudas sods 250 eiro apmērā.

Vīrietis savā "Facebook" profilā regulāri publicējis pret politiķiem un medijiem vērstus ierakstus, kritizējis vakcināciju pret Covid-19 un dalījies ar citiem tamlīdzīgiem ierakstiem. Viņš bijis regulārs pret vakcināciju vērsto piketu dalībnieks.

Sondars 2019. gadā tika notiesāts par aptuveni 22 gramu marihuānas glabāšanu. Publiski pieejamais 2019. gada aprīlī pieņemtais Vidzemes rajona tiesas spriedums liecina, ka viņš neatļauti iegādājās, glabāja un pārvadāja narkotiskās vielas realizācijas nolūkā.

Apsūdzētais 2018. gada 9. oktobrī Rīgā, izmeklēšanā precīzi nenoskaidrotā vietā un no izmeklēšanas gaitā precīzi nenoskaidrotas personas iegādājās marihuānu gan personīgai lietošanai, gan realizācijas nolūkā. Iegādātās narkotikas vīrietis glabāja savā dzīvesvietā līdz 10. oktobrim, kad kratīšanas laikā tās atrada policijas darbinieki.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti