Panorāma

Atjauno nozaru apdraudējumu plānus

Panorāma

Panorāma

"Sprīdītī" vēl stingrāka kārtība; trijiem tālmācība

Jūrmalas bērnunamā «Sprīdītis» pēc traģiskā pusaudžu konflikta ievieš stingrākus noteikumus

Trīs no pusaudžiem, kuri iesaistīti konfliktā Slokā, kas beidzās ar vienaudža noduršanu, februārī sāks mācības attālināti, bet Jūrmalas pašvaldības sociālās aprūpes iestādē "Sprīdītis", kur šie jaunieši dzīvo, ieviesta diennakts apsardze. Pieņemti arī stingrāki iekšējās kārtības noteikumi – tagad ikvienam audzēknim iestādē jāatgriežas jau plkst. 18, ne 22, kā paredz likums. Savukārt Slokā un Kauguros tagad diennakti patrulē Jūrmalas pašvaldības policijas ekipāža. 

Vietā, kur vienaudzis nodūra Maksimu, joprojām gulst ziedi un sveces. Kāds atnesis konfekti. Vjačeslavs šurp atbraucis no Kauguriem, lai pieminētu zēnu. Vīrieša māsa ir nogalinātā Maksima vecmāmiņa.

"Viņš bija labsirdīgs. Normāls puika. Sasveicināsies ar visiem. Ja ko vajag, palīdzēs. Nevaru neviena slikta vārda pateikt," stāstīja Vjačeslavs.

Tas, ka bērns var nogalināt bērnu, viņam šķiet prātam neaptverami. Viņš uzskata, ka aprūpes iestādes jauniešiem dota pārāk liela patvaļa: "Principā valsts ir vainīga. Tādi ir jātur tālāk. Bet viņi te dzīvo, staigā, kur grib, un dara, ko grib."

Slepkavība notika naktī, laikā, kad visiem jauniešiem bija jāatrodas mājās vai aprūpes iestādē. "Sprīdīša" vadītāja Sarmīte Grope sacīja, ka

konfliktā iesaistījās pieci audzēkņi, no kuriem divi apmeklē speciālās programmas skolā. Trīs turpmāk mācīsies tālmācībā, tostarp dūrējs. Ar visiem strādā speciālisti. 

"Tās ir psiholoģes, kas specializējušās darbā ar ieslodzītajiem, ar katru bērnu notiek individuālas konsultācijas. Pēc tam tiks veikta izpēte. Un līdz gada beigām grupu nodarbības," pastāstīja Grope.

Varmākam nodrošinās sociālās rehabilitācijas pakalpojumu un, visticamāk, viņš brauks prom no Jūrmalas. Tāpat sākta atkarīgo bērnu ārstēšana no alkohola.

"Motivācijas programma Latvijā ir tikai Ģintermuižā, piecas vietas, gara rinda. Tikai pagājušajā piektdienā viens no mūsējiem tur devās. Viņš bija rindā no oktobra.

Vispirms ir jānostiprina bērnā motivācija un tikai tad var sākt ārstēt," sacīja Grope.

Pēc vadītājas domām, pati labākā vieta šādiem jauniešiem būtu nevis iestāde, bet ģimene. "Tāpēc es ļoti aicinu atsaukties audžuģimenes visā Latvijā! Jo kaut kā mums tas viss ir pieklusis no audžuģimeņu puses. Šiem pusaudžiem tik ļoti nepieciešama ģimeniska pieeja, kur ir tētis un mamma."

Tajā pašā laikā ir skaidrs, ka ir nereāli atrast audžuģimeni atkarību māktam jaunietim, kurš jau pārkāpis likumu. Tagad centrā diennakti strādā apsargs, bet Jūrmalas pašvaldības policija cieši sadarbojas ar "Sprīdīti", meklējot audzēkņus, kuri nav atgriezušies laikus, nu jau sešos vakarā. Kauguros un Slokā policija patrulē visu diennakti.

Jūrmalas pašvaldības policijas priekšnieks Uldis Bēniņš norādīja, ka šobrīd gan tendence, ka nepilngadīgie atrastos publiskās vietās pēc plkst. 22, nav novērojama.

Tie aprūpes iestādes bērni, kuri konfliktā nebija iesaistīti, apmeklē skolu un cenšas izrauties no savās ģimenēs pieredzētās vardarbības, ļoti pārdzīvo notikušo. Viņiem nav citu māju.

KONTEKSTS:

Naktī uz 11. janvāri ap plkst. 1 Jūrmalas pašvaldības policisti, pildot darba pienākumus Jūrmalā, Slokā, netālu no ceļa pamanīja uz zemes guļam pusaudzi bez samaņas ar durtām brūcēm, informējusi Valsts policija. Pašvaldības policisti uz notikuma vietu izsauca mediķus, bet cietušais gājis bojā vēl pirms mediķu ierašanās.

Tika noskaidrots, ka mirušais ir 13 gadus vecs pusaudzis.

Pašreizējā informācija liecina, ka iepriekšējā vakarā vairāki jaunieši, kuri dzīvo sociālās aprūpes un rehabilitācijas iestādē, bija devušies uz Rīgu, lai, iespējams, lietotu alkoholiskos dzērienus. Pēc tam viņi ar vilcienu atgriezušies Slokā, kur satikušies ar diviem sava vecuma jauniešiem, no kuriem viens vēlāk nogalināts.

Izmeklēšanas laikā iegūtā informācija liecina, ka starp minēto jauniešu kompāniju izcēlies konflikts, kura laikā viens no jauniešu grupas, kas dzīvo bērnunamā, upurim divas reizes iedūris ar nazi sirds un vēdera rajonā. Pēc notikušā jaunieši notikuma vietu pametuši, atstājot ievainoto jaunieti ar viņa draugu.

2010. gadā dzimušais pusaudzis, kurš iedūris otram ar nazi, iepriekš bija nonācis policijas redzeslokā par klaiņošanu un zādzību no veikala. Pusaudzis, kurš tiek turēts aizdomās par nozieguma izdarīšanu, vēl nav sasniedzis 14 gadu vecumu. Par tālākām darbībām attiecībā uz šo jaunieti patlaban tiek lemts. Pārējo kompānijas jauniešu vecums ir 11 līdz 14 gadi.

Saistībā ar notikušo ir sākts kriminālprocess par slepkavību pastiprinošos apstākļos, ja noslepkavots nepilngadīgais.

Tikmēr Iekšējās drošības birojs atbilstoši savai kompetencei pārbauda publiski izskanējušo informāciju par policijas reaģēšanu uz izsaukumu Jūrmalā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti