Dienas ziņas

Daugavpilī sašauj kaķus; policija ierosina kriminālprocesu

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Rīgā atjauno Pretkorupcijas komisiju

Rīgā atjauno Pretkorupcijas komisiju Cilinska vadībā

Rīgas dome trešdien, 29. novembrī, nolēma atjaunot savulaik likvidēto Pretkorupcijas komisiju. Mērķis – labāk izprast ētiku, novērst interešu konfliktus un pilnveidot trauksmes celšanu. Par tās vadītāju iecelts domes deputāts Einārs Cilinskis (Nacionālā apvienība/Latvijas Reģionu apvienība), kurš to vadīja jau iepriekš, 2009. gadā.

Komisijas vadītāja vietnieks būs deputāts Valters Bergs. Komisijā darbosies visu frakciju deputāti un dažādu domes nodaļu ierēdņi. Paredzēts, ka izskatītos jautājumus viņi noziņos Drošības, kārtības un korupcijas novēršanas jautājumu komitejā.

Pretkorupcijas komisija
00:00 / 04:01
Lejuplādēt

Tās vadītājs Māris Mičerevskis ("Kods Rīgai" uzskata, ka komisijas atjaunošana situāciju pilsētā uzlabos: "Korupcija bieži vien tiek politizēta. Tās sarunas  kur patiešām varētu būt korupcija, pārvēršas par farsu. Tas tiek risināts kā tāds politisks instruments komiteju sēdēs, domes sēdēs. Pārsvarā nekāds rezultāts netiek sasniegts."

Komisijai plānotas tādas funkcijas kā: 

  • pašvaldības pretkorupcijas stratēģijas izstrādes, tās mērķu un rīcības virzienu noteikšanas un plānoto aktivitāšu izvērtēšanas atbalsts;
  • interešu konflikta novēršanas un trauksmes celšanas sistēmas uzraudzība;
  • labas pārvaldības principu ieviešana interešu pārstāvības procesa atklātībā;
  • ētiskuma un godprātības stiprināšana un veicināšana pašvaldības pārvaldē.

Par komisijas atjaunošanu deputāti sāka runāt vasarā, kad izjuka bijušā mēra Mārtiņa Staķa vadītā koalīcija. Darbu komisija pārtrauca pirms 14 gadiem, kad pie varas Rīgā nāca Nils Ušakovs ("Saskaņa"). 

"Toreiz gan bija savādāk, jo tad ļoti daudz vadlīnijas nemaz nebija un komisija pie šīm vadlīnijām strādāja. Bet, jebkurā gadījumā – laba pārvaldība un dažādu risku novēršana ir nepārtraukts darbs," norādīja Rīgas mērs Vilnis Ķirsis ("Jaunā Vienotība"), uzsverot, ka pretkorupcijas komisijas mērķis nav noņemt darbu KNAB, taču Rīgā ir daudz kapitālsabiedrību un par tām nereti iedzīvotāji sūdzas politiķiem. 

"Šīs komisijas uzdevums būtu izskatīt, pieaicināt ekspertus un saprast, kur ir tā līnija, cik tālu politiķi varētu iet, cik tālu ne, lai neietekmētu politiski šīs kapitālsabiedrības darbu. Un līdzīgi šāda veida jautājumus, tikai sistēmiski. Lai neizmeklētu gadījumus, kas ir citu institūciju darbs," skaidroja mērs.

Vai kādā domes nodaļā ir saskatāmi korupcijas riski, Ķirsis to noliedza.

"Piemēram, daudz tiek runāts, ka mūsu kapitālsabiedrībām vajadzētu attālināties no politikas. Iedzīvotāji vēršas pie deputātiem ar dažādiem, [piemēram,] "Rīgas namu pārvaldnieka", "Rīgas mežu" jautājumiem, tad būtu loģiski izrunāt šajā komisijas sēdē, kur ir tā līnija, kurai nevajadzētu pārkāpt, uzaicināt ekspertus, izrunāt."

Arī Cilinskis norādīja, ka komisijas uzdevums būs preventīvs: "Ir jāsaprot, ka pretkorupcijas komisija neķers noziedzniekus. Tātad viņi nevar īstenot to darbu, kas ir jādara KNAB un citām institūcijām. Mūsu uzdevums ir skatīties prevenciju – kas ir tie jautājumi, kas varētu veicināt korupciju, vai kādi ir šie korupcijas riski. Bet tas, protams, nenozīmē, ka mēs neizskatītu konkrētus jautājumus, teiksim, kāpēc varbūt ir radušās korupcijas situācijas vai aizdomas par šīm situācijām."

Viņaprāt, riski kā vienmēr ir tajās lietās un jautājumos, kur apgrozās nauda. "Es nesaku, ka tur ir korupcija. Lielāki riski ir departamentos, kas strādā ar projektiem, kas slēdz līgumus un tamlīdzīgi. Tad ir jāpaskatās. Šie riski ir radījuši viedokli, ka kaut kas nav bijis kārtībā," turpināja Cilinskis.

Konkrētus departamentus viņš atteicās nosaukt. "Droši vien, palasot medijus, var tos departamentus viegli atrast, par kuriem šķietami ir bijušas aizdomas. Tad mums ir jāskatās, vai šīs procedūras ir bijušas pietiekami labas, vai to var uzlabot," turpināja Cilinskis. 

Uz komisijas efektu piesardzīgi gan raugās Baltijas Korporatīvās pārvaldības institūta vadītājs Latvijā Andris Grafs, sakot, ka šobrīd tas izskatās pēc politiska žesta. Pagaidām neesot īsti skaidrs, kāds ir komisijas galvenais uzdevums.

"Ja dienaskārtībā esošie jautājumi ir tādi, kur visu frakciju pārstāvji diskutē par problemātiku, tad, visticamāk, [komisija] nedos tādu ienesumu, lai [būtu] kaut kādas konkrētas izmaiņas, kā šie korupcijas un interešu konflikta riski tiek vadīti. Līdz ar to tas būtiskais ir, ka mēs tiešām identificējam, novērtējam, skaidri iezīmējam to pasākuma plānu, kā šos riskus mazināt, atvērt durvis un ielaist gaismu procesos iepirkuma jomā, lai šie procesi būtu pietiekami skaidri. Mums ir nepieciešams pārskatīt iekšējos normatīvos aktus pašvaldībā," pauda Grafs.

Cilinskis domes sēdē norādīja, ka palūgs komisijas biedriem izteikt viedokli par komisijas prioritātēm, ko apspriedīs pirmajā sēdē.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti