Panorāma

Ekonomikas ministrs: Viesstrādnieki reģistrējas kaimiņvalstīs

Panorāma

Panorāma

Informācija internetā – darba lauks krāpniekiem

Jebkuras informācijas izpaušana internetā – darba lauks krāpniekiem

Lai gan kiberkrāpšanā galvenais mērķis ir naudas līdzekļi, ne vienmēr katrā uzbrukumā noziedznieki uzreiz iegūst maka saturu. Dažkārt izdodas izmānīt kādu daļu informācijas. Tā savukārt var noderēt jau nākamajās krāpšanās. Jo vairāk ziņu par mums ir internetā, jo plašāks darba lauks krāpniekiem. 

Telefona numurs dalībai loterijā

Iveta Daine ir sabiedrisko attiecību speciāliste. Mobilā telefona numuru darba dēļ viņai jautā bieži, tostarp arī sociālo tīklu vietnē "Facebook". Tas viņu nepārsteidz: ""Messenger" atnāk ziņa. No laba paziņas, ka – sveiki, iedodiet, lūdzu, savu telefona numuru. Piedalījos loterijā, nu es ātrumā uzrakstīju to telefona numuru, un tad sāku domāt, ka viņš jau faktiski man pirms mēneša jautāja, jo viņam vajadzēja kaut ko darba sakarā."

Nākamais ieraksts lūdz apskatīt arī e-pastu. "E-pastu apskatieties, un tad tajā brīdī jau man šķita ļoti dīvaini. Pirmām kārtām, kā telefons varētu būt saistīts ar e-pastu. Es aizgāju, arī paskatījos, kas ir tajā e-pastā, tur bija kaut kas dīvains, atnācis kaut kāds kods," stāsta Iveta Daine.

Šajā brīdī viņa saprata, ka ziņas sūtītāja – paziņas "Facebook" konts ir uzlauzts, un notiekošais ir krāpniecība. Viņa tālākās sarakstēs vairs neiesaistījās.

Koda ievadīšana, klausot uzbrucēju norādēm, var nozīmēt tālāku datu izkrāpšanu, visticamāk, ar nolūku piekļūt internetbankai.

Iveta Daine šeit apstājās, neļaujoties spiedienam.

"Viena no ziņām, kas bija e-pastā, bija – mums ir 15 sekundes. Lai cilvēks neattopas, lai viņš ātri rīkojas, jo droši vien, steidzinot cilvēku, viņu var ātrāk nomakšķerēt," pieļauj sieviete.

Arī telefona numuru var izmantot vēlākā krāpšanā

Steidzināšana ir viena no kopīgajām iezīmēm daudzās krāpšanas shēmās. Ivetas Daines gadījumā – izkrāpts telefona numurs. Lai gan ar to vien šķietami neko daudz nevar izdarīt, Valsts policijas kibernoziegumu izmeklētāji norāda, ka arī šādus datus var vēlāk izmantot jau mērķēti.

"Tālāk darboties vairākos virzienos. Jāsaprot, ka viens no sociālās inženierijas metodēm ir arī informācijas uzkrāšana. Attiecīgi par indivīdiem, kuri tālāk var izmantot krāpnieciskās aktivitātēs. Bieži vien sociālais inženieris mēdz šādu informāciju uzkrāt ar mērķi attiecīgi viņu vēlāk pārdot, jau kaut kādā tumšajā tīmeklī. Personām, kam tas ir aktuāli. Otrs variants, iegūstot jūsu telefona numuru, var atkal aizsūtīt jums kaut kādu krāpniecisku īsziņu ar krāpniecisku saiti, kuras mērķis būs ievākt jūsu norēķinu kontu datus, piekļuves informāciju," skaidro Valsts policijas Kibernoziegumu apkarošanas pārvaldes 2. nodaļas priekšnieks Oļegs Filatovs.

Lai gan Iveta Daine neuzķērās uz viltus laimestu, bet gan uz pazīstama cilvēka lūgumu atsūtīt numuru, vēstules par viltus laimestiem krāpnieki parasti izsūta, meklējot tos, kas cer uz vieglu peļņu.

Viltus laimesti un steidzināšana

"Ļoti bieži tie viltus laimesti, kas ir brīžiem gana lieli, mēdz būt pirmais solis, lai uzbrucēji atšķirtu tādus pilsoņus, kas varētu būt viegli ietekmējami," stāsta Cert.lv kiberdrošības eksperts Gints Mālkalnietis. Viņš norāda, ja cilvēks atsaucas uz diezgan neticamu uzrunu par laimestu loterijā, kurā nekad nav piedalījies, tad tas ir signāls, ka šis cilvēks varētu kļūt par vieglu upuri krāpniecībā. "Viņi no tiem savāc šos tālruņus, un tad jau tālāk viņiem vai nu zvanīs atpakaļ, iespējams, pat ne kaut kādā loterijas sakarā."

Eksperti iesaka – pirmkārt, neļauties steidzināšanai. Tā ir viena no pazīmēm psiholoģiskam uzbrukumam.

Tāpat arī neticēt lieliem laimestiem, jo viss, kas izskatās pārāk labi, visbiežāk ir krāpšana. Tāpat vēlams ar dubultās verifikācijas sistēmu aizsargāt pieeju sociālo tīklu kontiem, lai tos nevarētu uzlauzt un uzbrukt citiem. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti