Kurzemē šogad fiksēti divi gadījumi saistībā ar nozagtām lauksaimniecības ķimikālijām

Kurzemē šogad fiksēti divi gadījumi saistībā ar nozagtu lauksaimniecības ķīmiju, zaudējumu apmērs ir aptuveni 20 tūkstoši eiro. Maijā zādzība notikusi Dienvidkurzemē, un par notikušo ir uzsākts kriminālprocess. Kopumā to zādzību skaits, kas veiktas lauku saimniecībās, Dienvidkurzemē ir samazinājies, tas varētu būt saistīts ar aizturētajiem noziedzniekiem kaimiņvalstī.

Kurzemē šogad fiksēti divi gadījumi saistībā ar nozagtām lauksaimniecības ķimikālijām
00:00 / 04:30
Lejuplādēt

"Mūs tagad novēro trīs kameras vienlaicīgi, no visiem rakursiem, lai redz priekšu, aizmuguri un sānus," viens no zemnieku saimniecības "Pīlādži" īpašniekiem Aigars Putra rāda, kur atrodas novērošanas kameras un stāsta, ka iekštelpās ir signalizācija ar kustību sensoriem. Pēc gadījuma, kad saimniecībā notikusi zādzība, bez tā vairs nevarot iztikt.

Zemnieku saimniecība "Pīlādži"
Zemnieku saimniecība "Pīlādži"

Ko nācās piedzīvot pirms diviem gadiem, stāsta viņa brālis Edgars Putra no "Apvienotā saraksta", viens no Eiropas Parlamenta deputāta amata  kandidātiem: "Nozaga mums traktoriem vadības monitorus un GPS antenas, kas vada tālāk uz lauku. Tās antenas marta sākumā tajā gadā bija nozagtas, tad marta beigās jau bija Minesotā izsolē. Tikai laimīga sakritība ir tā, ka bija piefiksēti sērijas numuri.

Tas labticīgais, kurš bija nopircis, publicēja ar visiem sērijas numuriem, un oficiālais dīleris bija laidis tirdzniecībā. Daļu atguvām atpakaļ."

Valsts policija aicina lauksaimniekus:

  • iegādāto lauksaimniecības tehniku neatstāt uz lauka nepieskatītu;
  • lauksaimniecības tehniku aprīkot ar mūsdienīgu signalizāciju;
  • paveicot visus lauksaimniecības darbus, GPS antenas un vadības blokus noņemt un uzglabāt slēgtā, drošā un labi apsargātā teritorijā;
  • uzstādīt videonovērošanas kameras, izvērtējot leņķi, kādu tās aptver;
  • iegādāties signalizāciju ar kustību sensoriem, kurus var sasaistīt ar telefonu. Reaģējot uz vismazāko kustību zonā, kurā nebūtu vēlams atrasties nepiederošām personām, sensori nosūta signālus, lai brīdinātu saimniekus, kaimiņus un izbiedētu pārkāpējus;
  • GPS antenas aprīkot ar meklēšanas ierīcēm, lai zādzību gadījumā GPS iekārtas būtu vieglāk atrast;
  • uzlikt radio signālu, kas ir analoģiska sistēma GPS, taču to ir grūtāk slāpēt.

Edgars Putra uzsver, ka bijusi arī apdrošināšana un izdevies daļēji segt radušos zaudējumus, taču, domājot par savas saimniecības drošību, svarīgi teritoriju arī apgaismot un izvietot kameras tieši ar kustību sensoriem. "Ja uzmauc kapuci uz galvas, to cilvēku nepazīsi, bet, ja kameras aprīkotas ar kustību detektoriem, mums uzreiz vairākiem atnāk ziņa, ka tur notiek kustība."

Abi lauksaimnieki stāsta, ka tagad zagļi izmanto dronus un tā mēdz izpētīt potenciālo zādzības vietu nakts aizsegā, arī tam jāpievērš uzmanība.

"Es runāju ar policistu, kurš stāstīja, ka naktī jāzvana policijai, ja lido drons, jo dronus naktī var izmantot militārpersonas vai meklēšanas darbiem. Tie, kuri paliek sargāt kombainus, zvana un saka, ka virs manis lidoja drons. Varbūt redzēja, ka tur ir cilvēks un kustas, tad nav interesanti iet un riskēt," stāsta Aigars Putra.

"Pagājušā gadā mums bija lauku dienas, tehnika bija daudz savesta (ap 7 miljonu eiro vērtībā), atstāja uz lauka un nolika sargu. Divas reizes atlidoja drons. Tur bija daudz monitoru, GPS antenas, droši vien interesēja, vai teritorija ir apsargāta, ja nebūtu, sekotu nākošie soļi," spriež Edgars Putra.

Valsts policijas Kurzemes reģiona pārvaldes Dienvidkurzemes iecirkņa priekšnieks Ingus Ukstiņš atklāj, ka šogad notikušas divas zādzības, kas saistītas ar lauksaimniecību.

 

"Ir divi gadījumi, kur ir nozagta lauksaimniecības ķīmija. Tās ir lielas summas, vienā gadījumā virs 10 tūkstošiem eiro, otra nedaudz zem.

Zagļiem ķēriens liels, bet cietušajiem zaudējumi gana lieli. Novērošanas kameras nav bijušas ne vienā, ne otrā gadījumā. Saimniekiem jāizvērtē, kur lietas tiek glabātas, jo bieži vien vietām ir viegli piekļūt."

Gada pirmajā pusē Dienvidkurzemē nav reģistrētas zādzības saistībā ar lauksaimniecības tehniku vai aprīkojumu, turpina Ukstiņš.

"Nedaudz ir sarucis, dažus gadus iepriekš vairāk zaga GPS uztvērējus un antenas no traktoriem, kas bija ejoša lieta visā Latvijā, vairāk pierobežā. Vainīgās personas tika aizturētas Lietuvā, iespējams, ka tas ir viens no iemesliem, kāpēc zādzības nenotiek, jo šo zādzību izdarītāji tikai aizturēti, un, visticamāk, atrodas apcietinājumā."

Zemnieku saimniecība "Pīlādži"
Zemnieku saimniecība "Pīlādži"

Arī iepriekš par lauksaimniecības ķīmisko vielu zādzībām Latvijā aizturēti Lietuvas pilsoņi. Parasta atslēga nevienu zagli neapturēšot, uzsver Ukstiņš. Valsts policija atgādina – ja lauksaimniecības tehnikas, lauka vai saimniecības tuvumā pamanītas aizdomīgas personas vai svešas automašīnas, vēlams piefiksēt automašīnas numurzīmi un nekavējoties ziņot par to policijai, zvanot pa tālruni 110. Būtiski nepalikt vienaldzīgiem un pieskatīt ne tikai savu, bet arī kaimiņa tehniku.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti