Dienas ziņas

Veic kartēšanu Dienvidkurzemes novadā

Dienas ziņas

Zīmju valodā. Dienas ziņas

Kara muzejam dāvina patruļkuģi "Kristaps"

Kara muzejam dāvina patruļkuģi «Kristaps»

Ar jaunu eksponātu – patruļkuģi "Kristaps" – sezonu atklājusi Kara muzeja Liepājas filiāle. Kuģi muzejam uzdāvināja Jūras spēki, kuriem tas kalpoja gandrīz 30 gadus. Ar "Kristapu" Liepājā plānots sākt veidot mūsu Jūras spēkiem veltītu ekspozīciju.  

Kad deviņdesmito gadu sākumā Latvijas Jūras spēki sāka kontrolēt Latvijas ekonomiskās zonas ūdeņus, to rīcībā esošo kuģu skaits nepārsniedza 10, un viens no pirmajiem patruļkuģiem bija 1964. gadā Zviedrijā būvētais "Kristaps". 

"Šis kuģis sāka strādāt kā kontrolētājs šajā zonā. Tādēļ tie pārkāpēji bija izdomājuši vārdu "Štirlics". Kad viņš Daugavā no savas piestātnes atdalījās un sāka iet uz jūras pusi, tā 16. kanālā visur skanēja: "Štirlics iziet!". Tas bija brīdinājums visiem – sāciet bēgt! Bet aizbēgt no šī kuģa tālu nevarēja, jo tam speciāla aparatūra bija, ar kuru fiksēja, kur, ko runā, un gāja tieši uz to vietu," stāstīja bijušais Latvijas Nacionālo bruņoto spēku komandieris Gaidis Andrejs Zeibots.

Pirms pāris gadiem tika izlemts, ka "Kristaps" vairs neatbilst mūsdienu flotes prasībām, un, cienot tā vēsturi, Jūras spēki izlēma to dāvināt Latvijas Kara muzejam. 

"Es to uztveru ne tikai kā dāvanu Kara muzejam, bet arī kā dāvanu mums visiem, arī Jūras spēkiem. Kaut kur tā lieta jāsāk, kāpēc ne Liepājā?" pauda Latvijas Jūras spēku komandieris Māris Polencs.

Latvijas Kara muzeja direktore Kristīne Skrīvere savukārt pastāstīja, ka "Liepājas ekspozīciju vēlamies veidot tādu, kas būtu veltīta mūsu Jūras spēkiem. Protams, kad bija iespēja saņemt "Kristapu", bijām ļoti priecīgi. Mums ir plānoti vēl divi jūras lielgabali, ar kuriem papildināsim ekspozīciju."

Pagaidām apmeklētāji var tikai izstaigāt 16,2 metrus garā kuģa klāju, taču ar laiku apskatei plānots atvērt arī tā iekštelpas.

Trešdien, ievadot savu bijušo patruļkuģi jaunā dzīves posmā, Jūras spēku vadība runāja arī par esošās flotes stāvokli.

"Dzīves cikls ir jebkuram aprīkojumam. Skatīsimies, ar ko šādus "Kristapa" veida kuģus nomainīt nākotnē," atklāja Māris Polencs.

Kopumā Jūras spēkiem šobrīd ir 18 kuģi, "daži iet uz modernizāciju, dažiem vēl dzīves cikls pietiek, tā kā vēl ir, ar ko strādāt, bet jāskatās uz priekšu, ar ko mainīsim esošos kuģus. Protams, ne visi varēs ietilpt šajā muzejā," atzina Polencs.

Kara muzejam dāvina patruļkuģi «Kristaps»
Kara muzejam dāvina patruļkuģi «Kristaps»

Sadarbību ar Kara muzeju Jūras spēki plāno turpināt, arī uzlabojot ventilāciju vēsturiskajos Liepājas krasta baterijas nocietinājumos. Tad tur esošā un vēl plānotā ekspozīcija apmeklētājiem būs pieejama ne tikai vasaras sezonā, bet visu gadu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti