Panorāma

Latgalē svin podniecības tradīciju

Panorāma

"Progresīvie": Iekļūšana Saeimā iepriekš tikai rādījās sapņos

Latgalē vēlas aristokrātisku un laimīgu Valsts prezidentu

«Perfektais kandidāts neeksistē» – viedokļu līderi Latgalē spriež, kādu prezidentu vēlas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Prezidents ir mūsu sabiedrības spogulis, tikai mainoties mums pašiem, mainīsies arī valsts augstākās amatpersonas vērtības, uzsver Latgalē uzrunātie viedokļu līderi. Viņi cer, ka nākamais Valsts prezidents būs spēcīgs komandas vadītājs, biežāk uzņemsies iniciatīvu, spēs pamatot sabiedrībā nepopulārus viedokļus, kā arī būs vienkāršs un laimīgs cilvēks.

Ilona Kangizere dzīvo tuvu Baltkrievijas robežai, vada senioru deju kolektīvu, kā arī saimnieko reģionā populārā tūrisma objektā – Laimes muzejā. Tieši Krāslavas novadu un Laimes muzeju Indrā savā pirmajā reģionālajā vizītē pirms četriem gadiem apmeklēja pašreizējais Valsts prezidents Egils Levits.

"Paldies Dievam, ka Indra, tas ir Latvijas sākums. Mēs bijām pirmais punkts, kuru viņš apmeklēja. Man ļoti patika šis cilvēks, jo viņš ļoti gudrs, ar labu humora sajūtu tādu, ļoti labi runā," viņa sacīja.

Kangizere uzskata, ka prezidentam jābūt līderim, lielam savas valsts patriotam ar principiem.

"Latvijas bagātība – tā ir tauta, un tauta dzīvo ne tikai Rīgā, tā dzīvo arī pierobežā, arī Krāslavā, Indrā un Kolkā," viņa sacīja.

Muzeja vadītāja arī norādīja uz kādu līdz šim neizskanējušu kritēriju – laimi: "Vēl viena tāda nianse, ko es gribētu redzēt prezidentā, – lai viņš būtu laimīgs. Mums jau bija gan sportists, gan ārsts, gan filologs, gan jurists, varbūt pienāks laiks, kad varētu būt laimīgs cilvēks, un mēs visi varēsim būt nedaudz laimīgāki."

Prezidentam noteikti jābūt ar stingru nostāju un pamatotu viedokli jebkurā vidē un situācijā – tā sarunā par to, kādas īpašības vai rīcība raksturo ideālu līderi, saka Ingars Gusāns. Viņš ir mūziķis "Sovvaļnīks", kas spēlē un dzied kopā ar dēlu, gan citiem jauniešiem Rēzeknes novada Nautrēnu pagastā, darbojas kultūras namos pie skaņu pults un ir arī pētnieks Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmijā.

"Es gribu, lai prezidents/prezidente ir... lai es viņu redzu un jūtu, ar labu komandu. Tauta caur tiem simts cilvēkiem ir tālāk tevi ievēlējusi, tev jāprot atstāt patīkamu, labu, nosvērtu, gudru iespaidu," viņš teica.

Vēl kritēriji, kas izskan Latgales viedokļu līderu pārdomās, ir – šarms, spēja pārliecināt un uzrunāt visu sabiedrību. Arī šajā reģionā apzinās: ideālu kandidātu atrast nav un nebūs iespējams.

"Skaidrs, ka gribētos, lai tas būtu ideāls, kas, protams, nav iespējams mūsdienās. Arī agrāk tas nebija iespējams. Tas ir "aristokrātiski vienkāršs", aristokrātiski, lai tu vari atbilstoši uzstāties visur, kur vajag, bet, lai tu esi pietiekami vienkāršs, lai tu būtu pieejams arī parastajai tautai," norādīja Gusāns.

Kritiski politiskās norises vērtēja neatkarīgās teātra trupas "Kvadrifrons" aktieris Jānis Kronis. Viņš plašāk Latgalē zināms kā šī gada Latgaliešu kultūras gada balvas "Boņuks" vadītājs un keramiķu Pujātu dzimtas pārstāvis.

"Jāspēj būt gana taisnīgam tādā ziņā, ka, neskatoties uz savām politiskajām simpātijām, būt gana asam, ja ir nepieciešams; nemēģināt izdabāt Saeimai un valdībai. Ja ir savārīti kādi... teiksim tā – kādas nepatikšanas – tad uz tām arī reaģēt. Prezidentam ir jāpārvalda svešvalodas ļoti labā līmenī," norādīja Kronis.

Viņš ar humoru lūdza sevi dēvēt par vadošo dīvāna ekspertu Latvijā un to arī pamatoja ar savu viedokli par līdzšinējiem prezidentiem. "Protams, mēs minam visi vienmēr Vairu Vīķi-Freibergu, bet nebija arī tā, ka viņa būtu "perfektā" prezidente. Tāds prezidents vienkārši nepastāv, neviens nav perfekts. Par pēdējā laika prezidentiem katram ir ko pateikt, kas ir bijis... man ir nācies nokaunēties viņu vietā. Lai gan arī ar Levita kungu es saistīju tādas cerības. Viņš kopumā man vairāk vai mazāk licis vilties. Vējonis un Andris Bērziņš – tie ir vēl atsevišķi stāsti."

Visi uzrunātie viedokļu līderi turpmāk Valsts prezidenta amatā redz arī tādu cilvēku, kas ir vērsts uz Rietumu vērtībām, ir labs orators, uzņemas iniciatīvu un rosina pārmaiņas, pat, ja tām aktīvi pretojas Saeima.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti