Dienas ziņas

Indrā bažas par skolēnu transportu uz attālajām skolām

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Jēkabpils novadā applūst jaunas teritorijas

Plūdi Jēkabpils pusē: applūdušas pļavas un ceļi, jau evakuēti 6 cilvēki; pagarina sarkano brīdinājumu

Krustpils pagastā nācies evakuēt divus cilvēkus no dzīvojamās mājas, pie kuras applūdusi pļava un ceļš, informēja Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD). Vēlāk palīdzība bija nepieciešama vēl 3 cilvēkiem, kopumā ceturtdien VUGD no applūdušajām teritorijām evakuējis jau sešus cilvēkus.

Jēkabpils novadā no applūdušām mājām evakuēti vairāki cilvēki
00:00 / 03:21
Lejuplādēt

Ceturtdien plkst.9 VUGD saņēma informāciju no Jēkabpils novada pašvaldības, ka Krustpils pagastā no mājsaimniecības nepieciešams evakuēt divus cilvēkus.

Nokļūstot līdz applūdušajai teritorijai, ugunsdzēsēji glābēji konstatēja, ka starp piebraucamo ceļu un dzīvojamo māju ir applūdusi pļava un ceļš apmēram viena kilometra garumā.

Ugunsdzēsēji glābēji ar laivu nokļuva līdz ēkai un nogādāja cilvēkus drošībā.

VUGD aicina iedzīvotājus apdraudētajās teritorijās nepārtraukti sekot līdzi situācijas attīstībai un būt gataviem evakuēties. Plūdu laikā situācija var strauji mainīties un ir ļoti neprognozējama.

Ja plūdu apdraudētajās teritorijās dzīvo radinieki vai tuvi paziņas, īpaši gados vecāki cilvēki, aicina regulāri sazināties ar viņiem un atgādināt par nepieciešamību evakuēties, ja situācija vai sadzīves apstākļi strauji pasliktinās. Ja nepieciešams evakuēties, jāzvana uz vienoto ārkārtas palīdzības izsaukumu numuru vai pašvaldības atbildīgajām amatpersonām.

Savukārt plkst. 12.41 saņemta informācija, ka Salas pagastā nepieciešams evakuēt vēl vienu cilvēku no applūdušas teritorijas. Gandrīz divus kilometrus no šī cilvēka mājas jau ir applūdis ceļš, tālāk glābēji ceļu turpināja kājām un daļēji ar laivu, jo šajā posmā bija applūdušas, izskalotas teritorijas, kā arī neapplūduši posmi.

Pēc tam cilvēks tika evakuēts ar laivu, glābšanas dēli, kā arī nesot uz rokām. Šie sarežģītie evakuācijas darbi noslēdzās neilgi pēc diviem dienā.

Neilgi pēc vieniem dienā saņemts vēl viens izsaukums uz Jēkabpils novada Salas pagastu, kur bija nepieciešama iedzīvotāju evakuācija no trīsstāvu daudzdzīvokļu mājas. Šajā situācijā ugunsdzēsēji glābēji pa applūdušo teritoriju varēja pārvietoties ar laivu. Kopumā drošībā šobrīd jau nogādāti trīs cilvēki.

Kopumā ceturtdien VUGD no applūdušajām teritorijām evakuējis jau sešus cilvēkus.

Novada vadītājs: Smagākā situācija Daugavas labajā krastā

Jēkabpils novada Krustpils pagastā netālu no Zeļķu tilta applūdušas lielas palieņu platības. Līdzās apdzīvotajā vietā Priži applūdis vietējais ceļš nogriežot piebraukšanas iespējas vairākām mājsaimniecībām. Māju pamati šajā vietā ir ūdenī, un tās ir atslēgtas no elektrības.  

Jēkabpils novada domes priekšsēdētājs Raivis Ragainis (Latvijas Zaļā partija) pašvaldības mājaslapā publicētajā paziņojumā informēja, ka aizvadītajā naktī pēc plkst. 23.00 un ceturtdienas rītā ap plkst. 6.00 tika apsekota Daugava gan kreisajā krastā, gan labajā krastā.

Smagākā situācija ir tieši Daugavas labajā krastā, Krustpils pagasta teritorijā, kur pļavas un ceļi, kas ir posmā starp Jēkabpili un Zeļķu tiltu, ir ūdenī. Šajā teritorijā mājām ir atslēgta elektrības padeve, dažviet elektrība tiek nodrošināta ar ģeneratoru palīdzību.

Lielas problēmas ir Salas ciema pusē, kur ļoti pārplūdušas ir Sakas, Pelītes, Ziemeļsusējas un Rudzaites upes. Tuvākajā laikā arī šajā teritorijā, iespējams, būs nepieciešama evakuācija, pieļāva Ragainis.

Ceļa Jēkabpils–Sala labajā pusē, kur atradās iedzīvotāju iecienīts avots un ūdens ņemšanas vieta, ir ļoti pamatīgs izskalojums, kas varētu apdraudēt arī elektrības padevi, informēja novada vadītājs.

Ragainis Latvijas Radio arī pastāstīja, ka Jēkabpils pilsētas aizsargdambim nav problēmu un bīstamības.

Viņš arī piebilda, ka Krustpils un Salas pagastiem gan ir nodarīti zaudējumu ceļiem un inženierbūvēm, par ko viņš informēja atbildīgo ministriju.

Ragainis situāciju arī ceturtdien pēcpusdienā joprojām raksturoja kā nestabilu un norādīja, ka jēkabpilieši gaida, kad ūdens masas Daugavā arvien vairāk sakustinās ledus sastrēgumu Pļaviņās.  

Tāpat Jēkabpils novadā šajās dienās ir pārplūdušas arī mazās upes - Pelītes upe, Dienvidsusēja, un arī Rudzaite.

"Jēkabpilij draudu šogad nav, dambis ūdeni pat nejūt," intervijā Latvijas Televīzijai ceturtdienas vakarā atzina Ragainis.

Sarkano brīdinājumu  pagarina līdz piektdienai

Spēkā esošais sarkanais brīdinājums teritorijai pie Zeļķiem un Pļaviņām, kas bija noteikts līdz ceturtdienas plkst. 15.00,  pagarināts līdz piektdienas pulksten 15.00.

Vides ģeoloģijas un meteoroloģijas centra hidroloģe Līga Klints Latvijas Radio pastāstīja, ka lejpus Jēkabpils pilsētai līdz Zeļķu tiltam ūdens līmenis paaugstināts, applūdušas plašas teritorijas.

Ūdens līmenis pie Zeļķiem ir viens no augstākajiem reģistrētajiem, bet ne rekordliels

– ūdens līmenis šajā vietā bijis arī augstāks 2010. gadā un vairākas reizes pagājušā gadsimta astoņdesmitajos gados.

Šobrīd Jēkabpils pilsētā situācija uzlabojas, ūdens līmenis lēni, bet pakāpeniski krīt.

Ledus sastrēgums pie Pļaviņām ceturtdien ir nedaudz sakustējies, bet ūdens līmenis applūdušajās vietās pagaidām nav būtiski nokrities.

KONTEKSTS:

Trešdien, 28. februārī, posmā starp Jēkabpili un Pļaviņām turpinājās ūdenslīmeņa kāpums, tādēļ Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs izsludināja sarkano brīdinājumu. Ūdens līmenim paaugstinoties, Daugavas posmā no Jēkabpils līdz Zeļķiem gaidāma plašu teritoriju applūšana

Ledus sastrēgums, kas rada ūdenslīmeņa celšanos, ir visas Pļaviņu hidroelektrostacijas (HES) ūdenskrātuves garumā un beidzas aptuveni pie Aiviekstes ietekas Daugavā. Brīdī, kad ledus sastrēgums sakustēsies, gaidāma strauja ūdenslīmeņa celšanās Pļaviņās, taču, ja sastrēgums turpinās blīvēties, Pļaviņās ūdenslīmenis vēl nekāps, bet tas notiks Jēkabpilī.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti