KNAB aizdomas par sistemātisku kukuļošanu Ropažu novadā – rosina apsūdzēt 4 amatpersonas, 2 firmas pārstāvjus un 1 fizisku personu

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) nodevis prokuratūrai kriminālprocesu, kurā izmeklēta ceļu būves, uzturēšanas un labiekārtošanas uzņēmuma pārstāvju, iespējams, sistemātiska Ropažu novada pašvaldības amatpersonu kukuļošana. Iespējamās kukuļošanas mērķis bija panākt uzņēmumam labvēlīgu lēmumu pieņemšanu pašvaldības izsludinātajos iepirkumos, informēja KNAB.

KNAB izmeklēšanā ieguvis pierādījumus, ka uzņēmuma pārstāvji sistemātiski veica vairāku pašvaldības amatpersonu kukuļošanu, lai iegūtu ierobežotas pieejamības informāciju par plānotajiem iepirkumiem.

Pēc informācijas iegūšanas uzņēmuma pārstāvji piesaistīja citu fizisku personu un veica iepirkumu komisijas locekļu kukuļošanu. Tādējādi esot panākta uzvara Ropažu novada pašvaldības izsludinātajos iepirkumos, noslēdzot vairāk nekā 680 000 eiro līgumu ar Ropažu novada pašvaldību par ceļu uzturēšanu un labiekārtošanu, informēja KNAB.

KNAB kriminālprocesu uzsāka 2022. gada 24. oktobrī par kukuļdošanu, kukuļa piedāvāšanu, kukuļņemšanu, uzkūdīšanu uz kukuļdošanu un neizpaužamu ziņu, kas nav valsts noslēpums, izpaušanu. Šonedēļ, 26. februārī, KNAB nosūtīja krimināllietas materiālus Noziedzīgu nodarījumu valsts institūciju dienestā izmeklēšanas prokuratūrai,

rosinot uzsākt kriminālvajāšanu pret 4 valsts amatpersonām, 2 uzņēmuma pārstāvjiem un vienu fizisku personu,

kā arī turpināt piespiedu ietekmēšanas līdzekļu piemērošanas procesu pret uzņēmumu, kura interesēs noziedzīgie nodarījumi īstenoti.

Pašlaik prokuratūrai kā procesa virzītājai jālemj par krimināllietas turpmāko virzību.

Vēl divas izmeklēšanas

KNAB norāda, ka izmeklētais kriminālprocess ir apjomīgs un sarežģīts, jo iesaistītās personas ilgstoši, iespējams, izdarījušas vairākus noziedzīgus nodarījumus.

Pirmstiesas izmeklēšanā iegūtā informācija kalpojusi par pamatu divu citu KNAB kriminālprocesu uzsākšanai.

Vienā no šiem kriminālprocesiem, kuru pērn 28. martā KNAB izdalīja un kurā 27. novembrī rosināja uzsākt kriminālvajāšanu, prokuratūra jau uzrādījusi apsūdzību.

Otru kriminālprocesu KNAB izdalīja pērnā gada 11. oktobrī un izmeklēšanā ieguva pierādījumus, ka Ropažu novada pašvaldības struktūrvienības vadošā amatpersona, iespējams, pieņēma kukuli no konkrētā ceļu būves, uzturēšanas un labiekārtošanas uzņēmuma valdes locekļa. Kukuļošanas mērķis bija panākt, lai uzņēmumam tiktu piešķirtas tiesības nomāt pašvaldībai piederošu zemi. Amatpersona, izmantojot savu dienesta stāvokli, veica darbības šī mērķa sasniegšanai.

KNAB izdalītā kriminālprocesa materiālus šogad 20. februārī nosūtīja Noziedzīgu nodarījumu valsts institūciju dienestā izmeklēšanas prokuratūrai, rosinot uzsākt kriminālvajāšanu pret Ropažu novada pašvaldības amatpersonu par kukuļņemšanu un uzņēmēju par kukuļdošanu.

KNAB vērš uzmanību, ka kriminālprocesos iesaistītajām personām ir tiesības uz aizstāvību, un atgādina, ka nevainīguma prezumpciju piemēro visos kriminālprocesa posmos – sākot no brīža, kad persona tiek turēta aizdomās vai apsūdzēta, līdz brīdim, kamēr tās vaina noziedzīga nodarījuma izdarīšanā tiek konstatēta likumā noteiktajā kārtībā.

KONTEKSTS:

2023. gada janvārī KNAB veica kratīšanas Ropažu novada domes telpās. 

Šai Pierīgas novadā kopš 2021. gada  ir apvienoti kādreizējie Ropažu, Garkalnes un Stopiņu novadi un Vangažu pilsēta. KNAB bijis domes darbinieku kabinetos gan Garkalnes pagasta pārvaldē, gan arī Ulbrokā, kur iepriekš bija Stopiņu novada administratīvais centrs.

LTV raidījums "De facto" ziņoja, ka saistībā ar KNAB izmeklēšanu Ropažu novada dome no Iepirkumu komisijas atcēla trīs locekļus – divus deputātus un iepirkumu speciālisti. Tomēr lietā iesaistīto pašvaldības darbinieku loks bija plašāks – kratīšanas notikušas arī pie izpilddirektora vietnieces un ceļu inženiera. Visticamāk, KNAB izmeklētāju interesi izraisījusi Garkalnes firma "Gludi LM", kas regulāri uzvarējusi pašvaldības iepirkumos par asfalta bedrīšu remontu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti