Dienas ziņas

2023. gada notikumi Zemgalē

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Mūzikas skolu nākotne Latvijā

Reģionos augsts pieprasījums pēc profesionālās izglītības mūzikā

Profesionālās ievirzes izglītību Latvijā var apgūt 146 mūzikas un mākslas skolās. Pēc šo skolu beigšanas paveras arī plašas iespējas gan vidējas izglītības līmenī, gan Latvijas Mūzikas akadēmijā. Jaunie talanti tiek meklēti visos Latvijas reģionos, un pieprasījums pēc mūzikas skolām saglabājas augsts. 

Nozares eksperti atzinuši, ka pieprasījums pēc profesionālās izglītības mūzikā reģionos ir liels. Šobrīd to apgūst vairāk nekā 28 000 bērnu. 

Piemēram, Vecumnieku novadā interese par mācīšanos vietējā mūzikas un mākslas skolā ir tik liela, ka, ieguldot vairāk nekā vienu miljonu eiro,  bija jābūvē skolas piebūve.

Vecumnieku Mūzikas un mākslas direktore Iveta Lavrinoviča sacīja: "Mēs diezgan mērķtiecīgi uz šo procesu gājām no 2017. gada, kad tika izstrādāta tāda vīzija, kā varētu pielāgot šai padomju arhitektūrai, vietai, jo mums ar to bija ļoti jārēķinās."

Lielākā problēma visā valstī ir pedagogu trūkums. Vecumnieku novadā Rīgas tuvuma dēļ to tik ļoti neizjūt, jo pasniedzēji mēro ceļu no galvaspilsētas. Vēl būtiska problēma ir kvalitatīvi mūzikas instrumenti, kuru cenas ir mērāmas vairākos simtos – to iegāde gulstas uz skolu vai vecāku pašu pleciem. 

Kultūras ministrijā norādīja – sākot no nākamā mācību gada, būs pārmaiņas mācību programmās.

Latvijas Nacionālā kultūras centra eksperte Ina Masule atzīmēja: "Lielākās izmaiņas varbūt skar mūzikas sadaļu, jo bija izglītības programmas, kurām bija tikai 6 gadu ilgums. Tās kļūs par astoņgadīgām programmām, lai jaunieši, bērni pēc šo izglītības programmu beigšanas, attiecīgi tā būtu 8. vai 9. klase, pēc pamatizglītības ieguves varētu turpināt mācības jau profesionālās izglītības iestādēs, tātad mūzikas un mākslas vidusskolās, mākslas izglītības kompetences centros."

Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas rektors Guntars Prānis pauda: "Lai mēs varētu uzņemt augsta līmeņa profesionāļus, reflektantus, kuri tikai sāk studēt, protams, ka mums ir nepieciešams šis plašais tīkls, atlase. Neapšaubāmi, mēs turam roku uz pulsa, un arī tie skolotāji, pasniedzēji, tie lielākoties ir mūsu mūzikas skolu un akadēmijas absolventi, un man jāsaka, ka tā pēctecība ļoti labi darbojas."

Šobrīd Latvijā profesionālās ievirzes izglītību var apgūt 146 mūzikas un mākslas skolās: 137 – pašvaldību dibinātās, 9 – privātās, 9 – Kultūras ministrijas dibinātās profesionālās vidējās izglītības mācību iestādēs.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti