FOTO: Preiļu slimnīcā atklāj atjaunoto dienas stacionāru – ar domu par sabiedrības nākotni uzlabo pakalpojumus

Trešdien, 27. decembrī, Preiļu slimnīcā svinīgi atklātas atjaunotās 4. stāva telpas, kuras pārbūvēja Eiropas Reģionālās attīstības fonda atbalstītā projektā. Drīzumā atjaunotajās telpās darbu uzsāks dienas stacionārs, kur pacientiem būs pieejama medicīniskā palīdzība neiroloģisko un iekšķīgo slimību ārstēšanā, ginekoloģiskie izmeklējumi, kā arī vispārējās ķirurģijas un gastrointestinālās endoskopijas pakalpojumi. No vecā slimnīcas korpusa uz pārbūvētajām telpām pārvietos operāciju zāles un sterilizācijas bloku.

Lēmums par dienas stacionāra pārbūves nepieciešamību ticis pieņemts, ņemot vērā pieprasījuma pieaugumu pēc dienas stacionāra pakalpojumiem, kas gadu no gada palielinās. Šī tendence viesusi Preiļu slimnīcas vadībai pārliecību par dienas stacionāra pārbūves nepieciešamību. Šāda rīcība, uzlabojot veselības aprūpes pakalpojumu kvalitāti, pēc ārstniecības iestāde vadības domām, ir ieguldījums sabiedrības nākotnē.

No idejas līdz realizācijai seši gadi

SIA "Preiļu slimnīca" vadītāja Skaidrīte Žukova, uzrunājot klātesošos, atzina, ka no idejas līdz rezultātam, ko var redzēt šodien, ir pagājuši gandrīz seši gadi: "Vienošanos ar Centrālo finanšu un līgumu aģentūru par Eiropas Reģionālā attīstības fonda atbalstītā projekta "Preiļu slimnīca dienas stacionāra pārbūve" īstenošanu SIA "Preiļu slimnīca" noslēdza 2018. gada 25. janvārī. Šodien ir 2023. gada decembris."

Pēc projektēšanas darbiem bijis vajadzīgs ilgāks laika posms, lai saprastu – īstenot šo projektu vai ne.

Pēc tam, kad lēmums par būvdarbu uzsākšanu bijis pieņemts, visi cerējuši, ka līdz 2020. gada rudenim remontdarbi dienas stacionārā tiks pabeigti. Diemžēl izraudzītā būvfirma drīz vien pēc būvdarbu uzsākšanas paziņoja par savu bankrotu un nācās meklēt citu būvnieku, kas iesāktos darbus novestu līdz beigām.

Slimnīcas ēkas ceturtā stāva telpas nebija remontētas kopš ēkas uzcelšanas brīža.

Gadu gaitā iekšējās komunikācijas bija nolietojušās un to tehniskais stāvoklis bija kritisks.

Telpu pārbūves rezultātā Preiļu slimnīca spēs nodrošināt dienas stacionāra veselības aprūpes pakalpojumu sniegšanu atbilstoši 1. līmeņa prasībām. Gadījumos, kad nav nepieciešama medicīnas personāla diennakts uzraudzība, stacionārs sniegs pacientiem iespēju saņemt nepieciešamos veselības aprūpes pakalpojumus dienas laikā, naktis pavadot mājās.

"Dienas stacionāra pakalpojums tādai ārstniecības iestādei kā Preiļu slimnīca ir nākotnes pakalpojums. Šeit pacientiem tiek sniegts ļoti daudz pakalpojumu – medicīniskā palīdzība neiroloģisko un iekšķīgo slimību ārstēšanā, ginekoloģiskie izmeklējumi, kā arī vispārējās ķirurģijas un gastrointestinālās endoskopijas pakalpojumi. Turklāt izremontētā telpas ļaus sniegt šos pakalpojumus atbilstoši visām prasībām," uzsvēra Skaidrīte Žukova.

Preiļu slimnīca cer saglabāt reģionāla mēroga veselības aprūpe centra statusu

Preiļu novada domes priekšsēdētājs Ārijs Vucāns (Latvijas Reģionu apvienība) atzina, ka šis projekts sasaucas ar kopējo veselības aprūpes jomas attīstību novadā, kā arī pauda cerību, ka Preiļu slimnīca turpinās pastāvēt kā reģionāla mēroga veselības aprūpe centrs, nodrošinot pašreiz pieejamo veselības aprūpes pakalpojumu grozu, kā arī veidojot jaunus pakalpojumus.

Projekta realizācijā bijuši vairāki kritiski posmi, tai skaitā, kad bankrotējis pirmais būvnieks un nācies veikt lielu administratīvo darbu, lai pielāgotos laika grafikam un spētu savlaicīgi pabeigt objektu, iekļaujoties tam atvēlētajos termiņos.

Rezultātā projektu izdevies pabeigt – kā plānots – līdz šī gada beigām un dienas stacionārs jaunajās telpās drīz vien sāks pieņemt pacientus.

Savukārt telpās, kuras līdz šim izmantoja dienas stacionārs, varēs pielāgot jaunu pakalpojumu sniegšanai, paplašinot kopējo Preiļu slimnīcas pakalpojumu klāstu.

"Preiļu slimnīcas pakalpojumu grozs pēc būtības patlaban atbilst trešajam līmenim. Dažādu nianšu dēļ slimnīca tiek finansēta atbilstoši otrajam līmenim. Jācer, ka valsts nākotnē varbūt atteiksies no šīs slimnīcu līmeņošanas, pārejot uz pieeju, kad tiek saglabāti tie pakalpojumi, kurus  katra no ārstniecības iestādēm spēj kvalitatīvi un regulāri sniegt saviem pacientiem," pauda Ārijs Vucāns.

Pateicoties remontiem un jaunu ķirurgu piesaistei, slimnīcā plāno palielināt dažādu maksas traumatoloģisko manipulāciju skaitu, tai skaitā tādu, kas saistīti ar dažādu locītavu darbības uzlabošanu.

Būvnieks: Pabeigt kāda iesāktus darbus vienmēr ir sarežģīti

Uzvarot iepirkumā, tiesības izstrādāt būvprojektu slimnīcas ēkas 4. stāva telpu atjaunošanai ieguva SIA "Rem Pro", bet tiesības veikt būvdarbus atkārtotā iepirkumā ieguva SIA "Lagron". Būvuzraudzību objektā nodrošināja SIA "RS Property".

Būvnieka pārstāvis, SIA "Lagron" valdes loceklis Vladimirs Pučkovs, raksturojot būvdarbus, atzina, ka, lai arī īstenot projektus veselības nozarē tiek uzskatīts par godu, pārņemt darbus no iepriekšējā būvnieka nekad nav viegli. Taču, pateicoties pasūtītāja, būvnieka un pārējo procesa dalībnieku veiksmīgai sadarbībai visus sarežģījumus ir izdevās atrisināt. Rezultātā objekts savlaicīgi ir nodots ekspluatācijā.

Būvdarbu laikā ir veikta ēkas 4. stāva telpu vienkāršota renovācija – nomainīti inženierkomunikāciju tīkli: ventilācija, kanalizācija, ūdensvads un vājstrāvas elektrības tīkli, kā arī veikts iekštelpu kosmētiskais remonts.

Arhitekts: Lai vide sekmētu izveseļošanos

SIA "Rem Pro" vadošā arhitekte Ilze Ratniece atzina, ka, izstrādājot projektu, gribējies panākt telpās mājīguma un siltuma sajūtu, lai neradītu pacientos nevajadzīgu stresu, kā arī lai būtu patīkama vide darbiniekiem. 

Taču pielāgot dziļos padomju gados būvētās telpas mūsdienu prasībām ir bijis gana sarežģīti.

"Pārbūvēt vecas ēkas bieži vien ir daudz sarežģītāk, nekā uzprojektēt un uzbūvēt jaunu ēku. Kopš ēkas uzbūvēšanas šeit nekas nebija darīts un visas tās pelēkzaļās flīzes un betona grīdas nebija tā vide, kas rosinātu vēlmi ārstiem tur stādāt vai pacientam ārstēties. Grūti bija arī veikt uzmērījumus, prognozēt, kas zem dažādiem apšuvumiem slēpjas, un pielāgot esošo konstrukciju mūsdienu vajadzībām," stāstīja arhitekte.

Darbu gaitā nācies diezgan daudz paredzēt aiļu paplašināšanu un laušanu. Arī aprīkot telpas ar mūsdienu inženierkomunikācijām nav bijis viegli. "Ventilācijai ir nepieciešams daudz vairāk vietas, to neļāva griestu augstums. Situāciju glāba tas, ka virs ceturtā stāva ir vēl arī tehniskais stāvs un daudzas ventilācijas iekārtas un gaisa vadus varēja izvietot bēniņos. Tādējādi šo problēmu izdevās atrisināt," atklāja arhitekte.

Tāpat bijis jādomā, lai būvniecībā izmantojamie materiāli būtu viegli tīrāmi un dezinficējami.

"Dažkārt bija sarežģītās cīņās arī ar būvniekiem, kam arhitekta prasības pēc esošo griestu papildu apdares virs piekargriestiem šķita pārspīlētas. Taču jāņem vērā, ka pie šādiem neapstrādātiem griestiem baktērijām un mikrobiem ir vieglāk pieķerties un var pienākt situācija, kad arī šie griesti būs jātīra," uzsvēra Ilze Ratniece.

Preiļu slimnīcā uzsvēra, ka tās misija ir nodrošināt profesionālu medicīnisko pakalpojumu sniegšanu, savukārt gaiša un patīkama slimnīcas vide palīdzēs pacientiem justies labāk un veicinās viņu ātrāku atlabšanu. Telpu atjaunošana, funkcionālas un labsajūtu veicinošas darba vides radīšana ļaus uzlabot arī darba apstākļus personālam, kas nav mazsvarīgs aspekts, domājot par jauno speciālistu piesaisti nākotnē.

Projekta "Preiļu slimnīca dienas stacionāra pārbūve" kopējā attiecināmās izmaksas ir 975 834 eiro, no kuriem Eiropas Reģionālās attīstības fonda (ERAF) finansējums – 829 459 eiro (85%), valsts budžeta finansējums – 87 825 eiro (9%) un paša uzņēmuma finansējums – 58 550 eiro (6%).

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti