Dienas ziņas

Apmāca suņus cilvēku meklēšanā

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Rīgā pedagogi no latviešu skolām palīdzēs kolēģiem

Valodu reforma skolās: Rīgā latviešu skolu pedagogi palīdzēs mazākumtautību skolām

Rīgā jauno mācību gadu un pāreju uz mācībām tikai latviešu valodā gaida ar zināmu satraukumu. Galvaspilsētā pašlaik ir 101 skola, no kurām 51 skola īsteno mācību programmas mazākumtautību valodās. Cik gatavi pārmaiņām ir pedagogi galvaspilsētā? Un kā plānots veicināt sekmīgu reformas ieviešanu?

Tikai šķietami ar lielāku satraukumu jaunais darba cēliens un pirmais septembris tuvojas skolām un bērnudārziem, kas īsteno programmas arī krievu valodā. Palīdzēt virzīties uz vienoto mērķi nāksies arī skolotājiem no latviešu plūsmas mācību iestādēm.

Piemēram, Rīgas 45. vidusskola ir atsaukusies Rīgas domes atbildīgā departamenta aicinājumam doties uz kādu no mazākumtautību skolām un palīdzēt ar latviešu valodas zināšanām. 

"Ar Rīgas 63. pamatskolas direktoru esam vienojušies, ka mūsu skolotāji dosies uz 63. pamatskolu kā pedagogu palīgi kopā vadīt stundas, dalīties pieredzes apmaiņā. Un viņu skolotāji arī nāks pie mums. Mēs dosimies uz astotajām un devītajām klasēm, kur nav obligātās pārejas, bet tieši ar to domu, lai viņi tālāk jau uz vidusskolu skatītos droši," skaidroja Rīgas 45. vidusskolas direktore Baiba Neimane.

Šāds sadarbības modelis būs arī ar tām klasēm, kuras reforma skars tieši šogad.

Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departamenta direktora pienākumu izpildītājs Ivars Balamovskis skaidroja, ka to darīs ne tikai 45. vidusskola: 

"Būs vismaz četras vai piecas skolas iesaistītas. Ir arī atsevišķas skolas, kā Zolitūdes ģimnāzija, kas sadarbosies tieši ar pirmsskolu. Un šāds rīcības modelis – skolas kā sadarbības partneri – arī ietilpst mūsu darba prioritātēs."

Rīgā ir visvairāk skolu, bet galvaspilsētā nebūt neesot tik slikta situācija kā atsevišķās skolās Latgalē, par ko ir stāstīts jau iepriekš. Vairumam mazākumtautību skolu pāreja uz valsts valodu problēmas nesagādāšot, pārliecību pauda Rīgas domes amatpersonas, norādot, ka

vairākas skolas šos procesus brīvprātīgi sākušas, vēl pirms tie kļuva obligāti. Izaicinājums tas būšot 17 skolām, kas ir mazākā daļa.

"Rīga ir pilnīgi citā situācijā tāpēc, ka divas trešdaļas no skolām jau īsteno mācību programmas latviešu valodā un ir uzkrājušas zināmu pieredzi," norādīja RD Izglītības, kultūras un sporta komitejas priekšsēdētāja Laima Geikina.

Arī Rīgā nākamais mācību gads sāksies ar zināmu pedagogu trūkumu. Skolās aizvien ir aptuveni 150 neaizpildītu vakanču, bet bērnudārzos – 70. 

KONTEKSTS:

No šā gada rudens uz mācībām tikai latviešu valodā pāries 1., 4., 7. klasē. Pēc gada – 2., 5. un 8. klasē, vēl pēc gada – arī 3., 6. un 9. klasē. Tam gatavojoties, pedagogiem rīko pieredzes apmaiņas seminārus, tālākizglītības kursus.

Likuma grozījumu autori lēš, ka pāreja uz mācībām latviešu valodā attieksies uz 17% pedagogu un 24% skolēnu mazākumtautību pirmsskolas izglītības pamatizglītības programmās.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti