Policija brīdina par velosipēdu zādzībām arī Dziesmu un deju svētkos

Lai gaidāmie Dziesmu un deju svētki būtu videi draudzīgāki, pašvaldība un organizatori aicina pēc iespējas pārvietoties nevis ar privāto auto, bet, piemēram, velosipēdu. Taču vasaras sezonā saasinās velosipēdu zādzību problēma, atzina Valsts policijā. Zagļi uztrauc ne vienu vien velosipēda īpašnieku Rīgā, un tas skar arī daudzus, kuri atsauksies aicinājumam Dziesmu un deju svētku laikā uz dažādiem pasākumiem doties ar velosipēdu.

Policija brīdina par velosipēdu zādzībām arī Dziesmu un deju svētkos
00:00 / 03:04
Lejuplādēt

Seko līdzi Dziesmu un deju svētkiem!

Sabiedriskie mediji no 30. jūnija līdz 9. jūlijam pārraidīs XXVII Vispārējo latviešu Dziesmu un XVII Deju svētku norises.

Viss saturs par Dziesmu un deju svētkiem saplūdīs sabiedrisko mediju portālā LSM, kur rādīs Dziesmu un deju svētku norišu tiešraides. Portālā pieejams svētku pārraižu kalendārs un plašs oriģinālsaturs.

Pagājušajā mēnesī vien Latvijā reģistrētas 183 velosipēdu zādzības. Skatoties uz iepriekšējā gada statistiku, līdzīgs skaits gadījumu varētu būt arī pārējos vasaras mēnešos. Valsts policijā atzina, ka problēma sezonā saasinās. Arī Latvijas Radio zināms par nesenu gadījumu, kad pavadot brīvdienas ārzemēs, Rīgā no pagalma nozagti divi pieslēgti riteņi.

Dziesmu un deju svētku laikā septiņās vietās Rīgā būs īpašas novietnes. 

Dziesmu un deju svētku mārketinga nodaļas vadītāja Anna Blaua norādīja: "Tās būs speciāli ierīkotas teritorijas pasākumu norišu vietās, velosipēdiem būs metāla sastatnes pie kura varēs pieslēgt velosipēdu. Tie nav atsevišķi stabi vai kādas lielas ierīces, bet tāds mazs metāla pamatiņš, pie kā piestiprināt. Protams, novietnes ir uzraudzītas, pieskatītas un darbojas uz numuriņu sistēmu."

Novietnes būs bez maksas un tajās varēs atstāt kā privātos transportlīdzekļus, tā arī nomas. 

Valsts policija norādīja, ka svētkos strādās pastiprinātā režīmā, taču speciālas dežūras pie velosipēdu pieslēgšanas vietām Rīgā neorganizēs. 

Policijas pārstāve Gita Gžibovska vērsa uzmanību uz to, kas jāievēro pašam transportlīdzekļa īpašniekam: "Velosipēdu novietnes ir drošas, taču ir jāatceras pieslēgt arī velosipēda rāmi, nevis tikai riteni; arī tad, ja velosipēds tiek atstāts uz īsu laiku, tas ir jāpieslēdz ar kvalitatīvu saslēgu, tostarp, ja tas tiek glabāts iekštelpās. Lai pasargātu savu velosipēdu, Valsts policija aicina to reģistrēt Ceļu satiksmes drošības direkcijas reģistrā, tādējādi nodrošinoties, ka gadījumos, kad Valsts policija atradīs pazudušu vai nozagtu velosipēdu, to būs iespējams atdot likumīgajam īpašniekam."

Nozagtos velosipēdus policija visbiežāk atrod lombardos, dažreiz uz ielas, kad pamana aizdomīgu personu, kura minas ar dārgu velosipēdu: kārtībsargi pārbauda tā šasijas numuru, secina, ka velosipēds ir zagts un atsavina. Cik nozagto velosipēdu izdodas atrast, policijai precīzu datu nav.

To, ka par velosipēda zādzību ir jāziņo policijai, uzsvēra Latvijas Riteņbraucēju apvienības valdes priekšsēdētājs Viesturs Silenieks: "Tas nav bezcerīgi. Varbūt paies laiks un atradīs – varbūt ne šogad, bet to var atrast. Man nav statistikas, bet vēl jau ir slikti tas, ka liela daļa cilvēku neiet ziņot. Kāpēc? Vieniem ir neticība pret policiju un vienkārši neziņo. Otra problēma ir arī policijas pusē. Esmu agrāk policijai taisījis kursu apmācību par to, kādā veidā vieglāk identificēt velosipēdu. Sagatavoju jautājumus, kādus uzdodot cilvēkam, uzvedinošus, var no viņa prasīt – varbūt viņš atceras, kas tur bija rakstīts, kas bija rakstīts uz detaļām, pārslēdzējiem, vēl kaut ko, izvilināt no cilvēka un kaut kādu sakarīgu iesniegumu uzrakstīt."

Silenieks zagšanu neattaisno, bet secinājis, ka bieži īpašnieks pats nav parūpējies par velosipēda drošību. Viņš zināja stāstīt, ka 30% no nozagtajiem velosipēdiem nav bijuši pieslēgti vai arī pieslēgti ar ārkārtīgi zemas kvalitātes drošības slēdzenēm. Dažkārt, ziņojot par zādzību, īpašnieks nespēj pietiekami detalizēti raksturot nozagto mantu, kas savukārt ierobežo iespējas to atrast.

KONTEKSTS:

XXVII Vispārējie latviešu Dziesmu un XVII Deju svētki Rīgu pieskandinās no 2023. gada 30. jūnija līdz 9. jūlijam, to galvenais akcents būs Dziesmusvētku tradīcijas 150 gadu jubileja. Svētkus organizē Latvijas Nacionālais kultūras centrs, kas ir Kultūras ministrijas padotībā esoša valsts iestāde.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti