Tiesībsargs: Nespēju nodrošināt skolas autobusu nedrīkst aizstāt ar internātu

Bērniem jānodrošina iespēja nokļūt uz skolu un atpakaļ dzīvesvietā, tāpēc gatavojoties nākamajam mācību gadam, tiesībsargs aicina pašvaldības jau šobrīd bērnu interesēs pilnveidot skolēnu pārvadājumus, ņemot vērā iedzīvotāju un izglītības iestāžu viedokļus un vajadzības. Īpaši nepieļaujama tiesībsarga ieskatā ir dzīvošana internātos kā alternatīvs risinājums.

"Pēdējā laikā saņemam arvien vairāk iesniegumu par skolēnu pārvadājumiem uz izglītības iestādēm un atpakaļ. Ņemot vērā šobrīd notiekošās skolu tīklu reformas, droša un bērnu interesēm atbilstoša skolēnu pārvadājumu īstenošana kļūst arvien aktuālāka. Iesniegumi ir izgaismojuši vairākas problēmas, un dažos gadījumos pašvaldības iesaistās to risināšanā gausāk, nekā būtu vēlams," uzsvēra Tiesībsarga biroja Bērnu tiesību nodaļas vadītāja Laila Grāvere.

Kāda ir pašvaldību loma?

Tiesībsarga birojs norāda, ka Izglītības likumā nepārprotami noteikts pašvaldības pienākums nodrošināt skolēnu nogādāšanu izglītības iestādē un atpakaļ dzīvesvietā.

Lai to īstenotu, pašvaldībai ir detalizēti jāizvērtē situācija savā teritorijā, pašvaldība var arī lemt, ka ērtāk bērniem ir izmantot sabiedrisko transportu. Taču šādā gadījumā pašvaldībai ir jāseko līdzi pakalpojuma kvalitātei, īpaši no bērnu drošības viedokļa.

Tiesībsargam ir zināms gadījums, kad vadītājs reisā Rīga–Salaspils nepiestāja bērnam vajadzīgajā pieturā, turklāt mācību gada laikā trīs reizes.

Rezultātā bērns izkāpa pieturu tālāk un devās mājās pa bīstamu šosejas malu, kur vispār nav gājējiem paredzētas ietves. Šāda situācija nav pieļaujama, uzsvēra Tiesībsarga birojs.

Daļa problēmu saistīta ar sliktajiem ceļiem

Iesniegumi tiesībsargam liecina, ka daļa problēmu ir saistīta ar ceļu slikto stāvokli – tie ir neizbraucami konkrētos laikapstākļos, piemēram, lietus un sniega dēļ, un netiek pienācīgi uzturēti.

Rezultātā transportlīdzeklis gluži vienkārši nespēj pa šādu ceļu pārvietoties, un bērni ir spiesti daļu ceļa mērot patstāvīgi.

"Lai arī pašvaldība var nebūt atbildīga par ceļa posma uzturēšanu, tā tomēr ir atbildīga par skolēnu iespēju nokļūt skolā, tātad arī šajos gadījumos pašvaldībai būtu jāmeklē risinājums. Kā piemērs minams Alūksnes novada pašvaldības ieviestais risinājums skolēnu pārvadājumiem neplānotās situācijās un ārkārtas gadījumos, izglītojamos nogādā līdz autobusa pieturai ar mazākas ietilpības autobusu," piebilda Grāvere.

Vairākas pašvaldības skolēnu ģimenēm piedāvā kompensāciju degvielas izdevumu segšanai – ir iespējams organizēt skolēniem transportu, ja ģimenei ir pieņemama šāda kompensācija.

Taču kompensācijas piešķiršana pati par sevi nav risinājums, tā pilda vien atbalsta funkciju, norādīja Tiesībsarga birojs.

Iespējai saņemt kompensāciju nav nekādas nozīmes, ja ģimene nevar nodrošināt bērna pārvadāšanu, piemēram, automašīnas vai laika trūkuma dēļ, uzsvēra Tiesībsarga birojs.

Jāatceras par bērna tiesībām uz brīvo laiku

Tiesībsarga birojs atgādina arī, ka bērnam ir tiesības uz atpūtu un brīvo laiku. Tas nozīmē, ka transporta kustības grafikam ir jābūt "saudzīgam" pret skolēnu. Nav pieļaujams, ka bērni vairākas stundas dienā pavada ceļā uz/no skolas vai gaidot transportlīdzekli – ņemot vērā mācību, interešu izglītības un mājasdarbu radīto slodzi, bērnam var nākties ziedot miega un atpūtas laiku.

Arī Valsts kontrole jau 2018. gadā vērsa pašvaldību uzmanību uz šo problēmu.

Tiesībsargs aicina pašvaldības parūpēties gan par bērnu daudzpusīgas attīstības iespējām, gan pielāgot transportu arī interešu vai profesionālās ievirzes izglītības nodarbību grafikam.

Kategorisks nē internātam kā "otrajām mājām"

Kategoriski nepieņemams risinājums skolēnu transportēšanas problēmai ir internātu vai dienesta viesnīcu pakalpojuma piedāvāšana.

Pirms dažiem gadiem Valsts kontrole atklāja, ka vairāk nekā 4000 bērnu, no kuriem ievērojama daļa nav sasniegusi pat pusaudžu vecumu, faktiski ir liegta regulāra saskarsme ar ģimeni.

Tiesībsarga un Valsts kontroles ieskatā dzīvošana internātā ir pretrunā ar bērna tiesībām dzīvot ģimenē, kas ir svarīgi bērna pilnvērtīgai attīstībai un sagatavošanai patstāvīgai dzīvei.

Šajā saistībā tiesībsarga redzeslokā ir gadījumi Gulbenes un Bauskas novados, kur pašvaldība kā vienu no risinājumiem piedāvā iespēju skolēnam mācību nedēļas laikā dzīvot internātā vai pirmsskolas izglītības iestādē.

"Aicinu pašvaldības pievērst pastiprinātu uzmanību šai problēmai un nepieļaut, ka internāti tiek arī turpmāk izmantoti kā transportēšanas vai ģimenes sociālo problēmu risināšanas rīki. Šādas prakses turpināšana nav atbalstāma. Patiesi ceru uz pašvaldību aktīvu rīcību, lai ikvienam bērnam, jo īpaši pirmsskolas un pamatizglītības vecumā, būtu iespēja ik dienu doties uz izglītības iestādi un atgriezties mājās. Lūdzam mūs informēt, ja pārtraukt internātu uzturēšanu vai vismaz samazināt tajos dzīvojošo bērnu skaitu jums liedz kādi šķēršļi vai citi iemesli," norādīja Grāvere.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti