15 cilvēkiem izkrāpj kopumā 159 865 eiro: aiztur četrus ar telefonkrāpšanām saistītus «naudas mūļus»

Valsts policija (VP) šā gada 10. maijā pabeigusi izmeklēšanu divos kriminālprocesos saistībā ar telefonkrāpšanām, kas izdarītas, uzdodoties par "Google", policijas, banku un citu iestāžu darbiniekiem. Aizturēti vairāki "naudas mūļi", kas darbojušies Latvijā un no iedzīvotājiem kopumā izkrāpuši 159 865,86 eiro.

Pērnā gada 20. oktobrī VP Rīgas reģiona pārvaldē uzsākts kriminālprocess par krāpšanu, ja tā izdarīta lielā apmērā vai ja to izdarījusi organizēta grupa (Krimināllikuma 177. panta trešā daļa). Noziedzīgā grupējuma dalībnieki darbojās, iepriekš sadalot pienākumus, uzdodoties par banku, policijas un citu iestāžu darbiniekiem. Iegūta informācija, ka laika posmā no 2023. gada 13. oktobra līdz 2023. gada 26. oktobrim noziedznieki apkrāpa trīs Latvijas iedzīvotājus.

Pārliecinot iedzīvotājus savā vārdā noformēt kredītaizdevumus un saņemtos skaidrās naudas līdzekļus nodot "apdrošināšanas aģentam", izkrāpti 30 381,50 eiro.

Policisti noskaidroja šīs organizētās grupas dalībniekus – divus Ukrainas pilsoņus, kas piedalījās šajā krāpšanā kā "naudas mūļi", un viņus aizturēja.

Savukārt šā gada 13. janvārī VP Rīgas reģiona pārvaldē uzsākts cits kriminālprocess par noziegumu, kas izdarīts pēc līdzīgas shēmas, laika posmā no 2023. gada 24. novembra līdz 2024. gada 15. janvārim kopumā apkrāpjot 12 cilvēkus. Ar viltu iegūstot cietušo bankas kartes un skaidro naudu, izkrāpti 129 484,35 eiro.

Policisti aizturēja divus organizētās grupas dalībniekus – Latvijas pilsoni un Polijas pilsoni.

Kriminālprocess uzsākts par līdzdalību tīša noziedzīga nodarījuma izdarīšanā (Krimināllikuma 20. panta pirmā daļa), par krāpšanu, ja tā izdarīta ievērojamā apmērā vai ja to izdarījusi personu grupa pēc iepriekšējas vienošanās (Krimināllikuma 77. panta trešā daļa), par sveša finanšu instrumenta vai maksāšanas līdzekļa nolaupīšanu, iznīcināšanu, bojāšanu vai nelikumīgu izmantošanu (Krimināllikuma 193. panta otrā daļa) un par noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizāciju, ja to izdarījusi personu grupa pēc iepriekšējās vienošanās (Krimināllikuma 195. panta otrā daļa).

Iedzīvotājiem bijusi pārliecība, ka viņi palīdz noķert krāpniekus

Izmeklēšanas laikā iegūtā informācija liecina, ka abi noziegumi izdarīti, noziedzniekiem iepriekš sadalot pienākumus. Ar mērķi iegūt iedzīvotāju uzticību

krāpnieki uzdevās par "Google" pārstāvjiem, bankas drošības daļas speciālistiem, apdrošināšanas aģentiem un Valsts policijas priekšnieku Armandu Ruku.

Sazinoties ar iedzīvotājiem un sniedzot nepatiesu informāciju par bankas kontu uzlaušanu, krāpnieki aicināja lejupielādēt aplikāciju, kas viņiem nodrošinātu iespēju attālināti pieslēgties cietušo tālruņiem un veikt nelikumīgas darbības. Iedzīvotāji, esot pārliecināti, ka sniedz palīdzību krāpnieku noķeršanā, uz sava vārda noformēja aizdevumus kredītiestādēs. Sekojot norādījumiem un pakļaujoties prasībām nodot savas bankas kartes un skaidrās naudas līdzekļus krāpnieku norādītām personām, iedzīvotāji zaudējuši krāpniekiem 159 865,85 eiro.

VP aicina iedzīvotājus būt uzmanīgiem, rūpīgi sargāt savu personīgo informāciju un piekļuves datus banku kontiem. 

"Jāatceras, ka ne banku, ne valsts pārvaldes iestāžu darbinieki nekad nezvanīs, lai noskaidrotu kredītkaršu numurus, PIN kodus, "Smart-ID" piekļuves kodus, CVC kodus un tamlīdzīgi. Saņemot šādu aizdomīgu zvanu, ieteicams to pārtraukt," atgādināja VP, aicinot naudas izkrāpšanas gadījumā par to pēc iespējas ātrāk ziņot bankai un pēc tam vērsties ar iesniegumu VP.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti