Panorāma

LTV Ukrainā: viens drons – viens karavīrs

Panorāma

Panorāma

Nesaskata pamatu kriminālprocesam par PSKUS valdes atbildību

Ģenerālprokuratūra nesāks kriminālprocesu par ES naudas zaudēšanu Stradiņa slimnīcas projektā

Ģenerālprokuratūra, noslēdzot pārbaudi, nolēmusi nesākt kriminālprocesu saistībā ar Eiropas Savienības (ES) fondu līdzfinansējuma zaudēšanu VSIA "Paula Stradiņa Klīniskā universitātes slimnīca" (PSKUS) ēkas projektā.

Ģenerālprokuratūrā ir pabeigta pārbaude saistībā ar Eiropas Savienības fondu līdzfinansējuma zaudēšanu projektā "Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas jaunās A2 ēkas attīstība", aģentūra LETA uzzināja prokuratūrā. Pārbaudes gaitā vērtēts, kādi ir bijuši šķēršļi ES fondu līdzfinansējuma apguvei, vai tie savlaicīgi tikuši apzināti, kāda ir bijusi projektā iesaistīto amatpersonu rīcība, lai netiktu apdraudēts projekta īstenošanas termiņš, un vai novērsti vai mazināti iespējamie zaudējumi.

Ģenerālprokuratūra: Projektu kavējuši ārēji apstākļi un cilvēkresursu trūkums

Pārbaudē secināts, ka noteicošie faktori, kas kavējuši projekta īstenošanu, ir bijuši gan ārēji apstākļi – Covid19 pandēmija un karš Ukrainā, kā arī būvnieka SIA "Velve" kapacitātes – pamatā cilvēkresursu – trūkums.

Konstatēts, ka slimnīcas valde ir izmantojusi būvniecības līgumā paredzētās pasūtītāja tiesības, proti, būvniekam doti norādījumi, regulāri pieprasīta papildu informācija, izdots saistošs rīkojums, piemēroti līgumsodi.

Piemēram, līguma punkts paredzēja, ka būvdarbu vadītājam objektā ir jāatrodas visu laiku un jāuzrauga darbi tikai vienā – šajā – objektā. Par to vairāk nekā 20 reizes ir uzrēķināts līgumsods, jo vadītājs nav bijis uz vietas. Katra šāda prombūtne "Velvei" izmaksāja 500 eiro. Tātad – būvniekam bija lētāk samaksāt 10 000 eiro, nekā nodrošināt, ka tiek pildīts līgums.

"Tas vien, ka pieļautas kļūdas vai nepilnības, mums nedod pamatu šo rīcību vērtēt kā kriminālsodāmu nolaidību. Mēs par to runātu, ja pieļautas būtiskas kļūdas. Bezdarbību nevaram pārmest. Jautājums ir – vai varēja savādāk un vai tad rezultāts būtu cits," norādīja Ģenerālprokuratūras Darbības kontroles departamenta prokurore Daina Stirāne.

Tāpat tikusi apsvērta līguma vienpusēja izbeigšana, taču saskatīti riski. Prokuratūras ieskatā, izvērtējot iespējamos riskus, līguma vienpusēja izbeigšana 2023. gada vidū, kad tika identificēts Eiropas Savienības līdzfinansējuma neapgūšanas risks, slimnīcai radītu vēl lielākus zaudējumus.

Līdz ar to nav pamata valdes rīcību, vienpusēji neizbeidzot līgumu ar būvnieku jau 2023. gada vidū, vērtēt kā bezdarbību.

Slimnīcas valdes rīcību nevērtē kā nolaidību

Pārbaudes gaitā iegūtā informācija liecina, ka valde nav kavējusies informēt gan Veselības ministriju, gan Centrālo finanšu un līgumu aģentūru par projekta norisi, tajā konstatētajām problēmām un riskiem veiksmīgai projekta īstenošanai. Konstatētajām problēmām ir meklēti risinājumi.

Vērtējot valdes rīcību projekta īstenošanas gaitā, cita starpā secināts, ka tā ir bijusi prasīga attiecībā uz būvnieka izteiktajiem apgalvojumiem par dažādu ārēju apstākļu ietekmi uz līguma izpildes termiņu, kā arī piesardzīga attiecībā uz būvnieka izvirzītajām prasībām jautājumā par sadārdzinājumu, līguma termiņa pagarinājumu. 

Tāpat atzīstams, ka komunikācija starp valdi un būvnieku atsevišķu strīdīgu jautājumu risināšanā ir bijusi ilgstoša un ne vienmēr vērsta uz iespējami ātrāka risinājuma meklēšanu.

Valdes izvēlētā stratēģija, kā arī tas, ka kādā jautājumā projekta īstenošanā iesaistīto amatpersonu rīcībā varētu tikt saskatītas kādas nepilnības, kļūdas, nevar būt pamats šādu rīcību vērtēt kā nolaidību.

Novērtējot projekta īstenošanā iesaistīto amatpersonu rīcību kopumā, nav pamata uzskatīt, ka būtu sasniegts tāds slieksnis, kas ļautu saskatīt kriminālsodāmas nolaidības pazīmes. Kriminālsodāma nolaidība nenozīmē atbildību par jebkuru kļūdu, bet gan atbildību par būtiskām kļūdām, taču šādas kļūdas pārbaudē netika konstatētas, informēja prokuratūrā.

Ievērojot minēto, prokuratūra nekonstatēja pamatu jautājuma lemšanai par kriminālprocesa sākšanu, kā arī nesaskata tādus apstākļus, kas būtu pamats Prokuratūras likumā paredzēto prokurora reaģēšanas līdzekļu piemērošanai.

Slimnīcas padomes vadītājs pārsteigts

 Toreizējais slimnīcas valdes priekšsēdētājs Rinalds Muciņš par šādu iznākumu neesot šaubījies.

"Tas ir sagaidāms rezultāts. Man par to bija pilna pārliecība visu šo laiku. Visas iespējamās apsūdzības ir nepamatotas. Un ar šādu uzskatu es un mani kolēģi valdē bija visu šo laiku," sacīja Rinalds Muciņš.

Slimnīcas padomes vadītājs Normunds Staņēvičs gan saskata tiešu iepriekšējās valdes atbildību, tāpēc prokuratūras nespēja saskatīt pamatu kriminālprocesam viņu nepatīkami pārsteidz.

"Es esmu laikam pārsteigts par to rezultātu. Droši vien ir jāsatiekas ar prokuratūru un jāizrunā detalizētāk," sacīja Staņēvičs.

"Jāsaprot, kāpēc tā, jo mēs patiešām nedomājām, ka tas projekts tika vadīts labi un atbildīgi no valdes puses. Tajā pasaulē, kurā es dzīvoju, tā nevarēja notikt," viņš piebilda.

KONTEKSTS:

Stradiņa slimnīcas jaunā korpusa būvniecības pabeigšana jau vairākkārt pārcelta. Saistībā ar risku zaudēt Eiropas Savienības naudu pērn rudenī no amatiem tika atsaukta slimnīcas padome un ievēlēta jauna pagaidu padome. Bijušie valdes locekļi Rinalds Muciņš, Agra Melne, Jānis Naglis un Ilze Kreicberga iesnieguši prasības pieteikumu tiesā par viņu atsaukšanas pamatotību un saistību izpildi.

Situāciju vēl vairāk saasināja pērn novembrī A korpusa 2. kārtas pagrabstāvā atklātais pelējums, kuru "Bior" speciālisti pagrabstāvā konstatēja arī janvārī. 

Būvnieks skaidroja, ka termiņu kavējumus esot ietekmējušas nepilnības un kļūdas slimnīcas būvprojektā, ko izstrādājusi pati Stradiņa slimnīca, bet Stradiņa slimnīca nolēma lauzt līgumu ar "Velvi"; būvfirma solīja šo lēmumu apstrīdēt un nevēlējās atstāt objektu.

Galu galā slimnīca būvobjektu pārņēma 21. februārī, policijas uzraudzībā.

Pēc būvobjekta nodošanas piespiedu kārtā būvfirma "Velve" informēja, ka gatava vērsties tiesā, jo līguma laušanu uzskata par prettiesisku. Slimnīca paziņoja, ka no objekta pazuduši būvdarbu dokumenti, par ko policijā sākts kriminālprocess.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti