Panorāma

Skolu tīkla reformai varētu piešķirt papildu līdzekļus

Panorāma

Piedņestras separātisti lūdz Putina "aizsardzību"

Uzbrukums Okupācijas muzejam ar degmaisījumu

Naktī Okupācijas muzeja telpā iemests degmaisījums

Pašā Rīgas sirdī šonakt ar "Molotova kokteili" uzbrukts Latvijas Okupācijas muzejam. Notikumā nopietni cietis direktores Solvitas Vības kabinets. Tomēr muzeja vadība ir optimistiska un uzsvēra, ka galvenā ziņa ir tā, ka muzejs darbu neaptur, bet turpina strādāt arī šodien. Uzbrukumu nosodījušas valsts augstākās amatpersonas, to nosaucot par hibrīdprovokāciju.

Muzejs uzbrukumu saista ar tā profesionālo darbību

Vība zināja teikt, ka ap vieniem naktī kāds cilvēks maskā ar āmuru izsitis viņas kabineta logu un iemetis "Molotova kokteili", kas ir pudele ar degmaisījumu. Pēc tam notika sprādziens, kā rezultātā kabinets izdedzis; direktores krēsls sadedzis pilnībā, no tā pāri palikušas tikai metāla detaļas. Izsistajam logam priekšā šobrīd pielikta plāksne.

Sprādziena brīdī muzejā atradās tikai apsardze un neviens nav cietis. Tūlīt pēc tā notikuma vietā ieradās arī muzeja vadība un atbildīgie dienesti.

"Ar kolēģiem ieradāmies notikuma vietā. Jau bija Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests, Valsts policija, "Valsts nekustamo īpašumu" pārstāvji, visi bijām uz vietas," stāstīja Vība.

Viņa teica, ka uzbrucējs bijis labi sagatavojies, seju aizsegusi maska. Tas redzams videonovērošanas ierakstos, ko pagaidām nav plānots publiskot. Direktore norādīja – muzeja krājums ugunsgrēkā nav skarts. Notikušais nodarījis zināmu morālo kaitējumu, taču muzejs vēlas nodot vēstījumu, ka šādas provokācijas un iebiedēšana nestrādās.

"Tas, ko es gribu pateikt – muzejs šodien turpina darbu, nāk pie mums apmeklētāji. Viens kabinets nav lietojams, bet tas netraucē muzejam strādāt.

Mēs zinām, kādā jomā mēs strādājam, mēs zinām, kādu stāstu mēs stāstām," sacīja muzeja direktore.  

Okupācijas muzeja direktore Solvita Vība
00:00 / 00:33
Lejuplādēt

"Mēs esam strādājuši līdz šim, kaut arī muzejam gan emocionāli, gan fiziski uzbrukumi ir bijuši. Mūsu darbības joma, mūsu stāsts ir tas, kas nav pieņemams tajā pasaules daļā, kuri uzbrūk, kuri ir agresori. Mēs esam uz to gatavi, mums ir savi darbības nosacījumu plāni arī krīzes situācijās."

Tieši muzeja profesionālo darbību arī šoreiz direktore saista ar uzbrukumu viņas kabinetam. "Ceru, ka uzbrucējs tiks ātri atrasts. Manuprāt, tas bija mērķtiecīgi plānots uzbrukums Okupācijas muzejam. Gribu uzsvērt, ka mēs turpinām savu darbu."

NATO Stratēģiskās komunikācijas izcilības centra vadītājs Jānis Sārts uzskata, ka ir noticis apzināts uzbrukums valsts simbolam. 

"Es pieļauju, ka tas, kas to realizēja, zināja, kas ir mērķis un kādi varētu būt efekti. Manuprāt ir kāda līdzība ar to, ko igauņi bija nesen konstatējuši par personu grupu, kas bija veikuši dažādus sabotāžas un vandālisma aktus. Vismaz igauņu vērtējumā tas bija, lai radītu bažas un bailes sabiedrībā," norādīja Sārts.

NATO Stratēģiskās komunikācijas izcilības centra vadītājs Jānis Sārts
00:00 / 00:26
Lejuplādēt

Sārts uzsvēra, ka šie ir novērojumi un šobrīd jāļauj dienestiem veikt savu darbu.

Policija izmeklē notikušo un sākusi kriminālprocesu 

Valsts policija sākusi kriminālprocesu par svešas mantas iznīcināšanu vai bojāšanu, ja tā saistīta ar dedzināšanu. Par tādu nodarījumu paredzētais sods ir brīvības atņemšana uz laiku līdz 10 gadiem.

"Iekšlietu dienesti kopā ar drošības dienestiem strādā, lai atrastu vainīgo, un, protams, mēs rūpīgi sekosim līdzi situācijai, lai muzeja darbinieki justos droši," piebilda Vība.

Valsts prezidents Edgars Rinkēvičs šo uzbrukumu šodien nosauca par hibrīdprovokāciju un uzskata, ka drošības dienesti atbildīgos noķers.

"Lai vienkārši parādītu, ka šāda veida provokācijas netiks tolerētas. Un tad es arī ceru, ka tai brīdī, kad vainīgos noķers, tad arī tiesu sistēma reaģēs adekvāti un būs bargi sodi tiem, kas šāda veida provokācijas īsteno," pauda Valsts prezidents.

Premjere Evika Siliņa ("Jaunā Vienotība") piebilda, ka pašreizējos ģeopolitiskajos apstākļos pret katru šādu gadījumu jāattiecas ar īpašu rūpību. Šādu notikumu izmeklēšanu, ņemot vērā minētos apstākļus, par prioritāriem uzskata arī iekšlietu ministrs Rihards Kozlovskis ("Jaunā Vienotība").

"Šodien personīgi tikos ar Valsts drošības dienesta vadītāju un Valsts policijas vadību, lai šo jautājumu apspriestu un pārliecinātos, ka tiek darīts viss, lai iespējamo vainīgo personu identificētu un aizturētu. Šādu apliecinājumu esmu saņēmis. Mēs rūpīgi sekosim līdzi situācijai, lai muzeja darbinieki justos droši," teica iekšlietu ministrs.

Kultūras ministre Agnese Logina
00:00 / 00:22
Lejuplādēt

Muzeja plānos ir pārrunāt drošības stratēģiju un, iespējams, to pilnveidot, liekot spēkus kopā ar Rīgas domi un policiju. Kultūras ministre Agnese Logina ("Progresīvie") atzina: "Valdības rīcības plānā esam ierakstījuši apņemšanos stiprināt atmiņas institūcijas, arī gatavojot tās krīzes situācijām. Muzejiem un arhīviem ir jābūt gataviem nodrošināt savu drošību. Ir daudz lietas, ko var proaktīvi izdarīt, lai šādām krīzes situācijām būtu proaktīvi gatavi."

Pēdējo gadu laikā Okupācijas muzejam uzbrukts vairākkārt, toskait šauts pa stikliem, iepriekš stikli izsisti arī Stūra mājai.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti