Panorāma

Jēkabpilī ēkas jau ūdenī, Pļaviņās ledus kalni

Panorāma

Tiesā biedrības "Gribu palīdzēt bēgļiem" aktīvisti

Rīgas dome Vaivodu neatjauno vadītāja amatā

KNAB: Rīgas domes darbinieks Vaivods, iespējams, devis kukuli; nav saistības ar Ārtelpas un mobilitātes departamentu

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) kriminālprocesā, kurā pirmdien, 26. februārī, veica kriminālprocesuālās darbības Rīgas domes Ārtelpas un mobilitātes departamentā, izmeklē iespējamu departamenta direktora pienākumu izpildītāja Jāņa Vaivoda liela apmēra kukuļa piedāvāšanu, informēja KNAB, norādot, ka kriminālprocess nav saistīts ar Vaivoda darba pienākumiem.

KNAB: Rīgas domes ierēdnis Vaivods, iespējams, devis kukuli; nav saistības ar Ārtelpas un mobilitātes departamentu
00:00 / 03:50
Lejuplādēt

ĪSUMĀ:

  • KNAB izmeklē: Vaivods, iespējams, piedāvājis kukuli lielā apmērā citai valsts amatpersonai.
  • Divām kriminālprocesā iesaistītām personām ir tiesības uz aizstāvību.
  • Vaivodam patlaban piemēroti ar brīvības atņemšanu nesaistīti drošības līdzekļi.
  • Process neesot saistīts ar departamenta uzdevumiem un Vaivoda darba pienākumiem.
  • Rīgas dome Vaivodu neatjaunos amatā; viņa vietā pirmdien iecēla Rudīti Reveliņu.
  • Rīgas mērs: Ja departamenta amatpersonu rīcībā būs konstatētas pretlikumīgas darbības, par tām būs jāatbild.
  • Domes opozīcijā esošā "Progresīvo" frakcija prasa mēra Ķirša atkāpšanos; uzskata, ka viņš piesedzis Vaivodu.

KNAB pirmstiesas izmeklēšanā pārbauda ziņas, ka Rīgas domes Ārtelpas un mobilitātes departamenta direktora pienākumu izpildītājs Jānis Vaivods, iespējams, izteicis kukuļa lielā apmērā piedāvājumu citai valsts amatpersonai, lai tā izmantotu savu dienesta stāvokli un pieņemtu labvēlīgu lēmumu kukuļa piedāvātāja interesēs.

KNAB kriminālprocesu uzsāka 8. janvārī par iespējamu Krimināllikuma 323. panta otrajā daļā paredzēto noziedzīgo nodarījumu – kukuļa lielā apmērā piedāvāšanu. KNAB iespējamā kukuļa apmēru neatklāja, bet saskaņā ar likumu liels apmērs ir, sākot no 50 minimālajām mēnešalgām jeb 35 000 eiro.

Divām kriminālprocesā iesaistītām personām ir tiesības uz aizstāvību. Vaivodam patlaban piemēroti ar brīvības atņemšanu nesaistīti drošības līdzekļi. Savukārt par otru iesaistīto, kas ir fiziskā persona, vēl lemj, vai drošības līdzekļus piemērot. 

KNAB vērsa uzmanību uz to, ka kriminālprocesā iesaistītajām personām ir tiesības uz aizstāvību, un atgādina, ka nevainīguma prezumpciju piemēro visos kriminālprocesa posmos – sākot no brīža, kad persona tiek turēta aizdomās vai apsūdzēta, līdz brīdim, kamēr tās vaina noziedzīga nodarījuma izdarīšanā tiek konstatēta likumā noteiktajā kārtībā.

Kriminālprocess neesot saistīts ar darba pienākumiem

KNAB norādīja, ka pirmstiesas izmeklēšana nav saistīta ar Rīgas domes Ārtelpas un mobilitātes departamenta ikdienas darbību. Arī Rīgas dome informēja, ka ir saņēmusi informāciju, ka kriminālprocess nav saistīts ar Vaivoda darba pienākumu veikšanu.

"Tas nozīmē, ka kukuļa piedāvājums nekādā mērā nav saistīts ar attiecīgā departamenta uzdevumu izpildi vai arī šī departamenta direktora pienākumu izpildītāja tiešajiem amata pienākumiem. Izmeklēšanas interesēs mēs nevaram šobrīd atklāt, kāda ir piedāvātā kukuļa summa. Par šāda noziedzīgā nodarījuma izdarīšanu tiesa var personai piemērot brīvības atņemšanu līdz astoņiem gadiem, konfiscējot mantu vai bez mantas konfiskācijas un atņemot tiesības uz noteiktu nodarbošanos vai arī tiesības ieņemt noteiktu amatu līdz pieciem gadiem," sacīja KNAB pārstāve Agita Antonāne.

Lai arī KNAB nav noteicis Vaivodam ierobežojumus attiecībā uz darbu Rīgas pašvaldībā, dome jau pirmdien Ārtelpas un mobilitātes departamenta direktora pienākumu izpildītāja amatā iecēla departamenta Satiksmes organizācijas un projektu vadības pārvaldes vadītāju Rudīti Reveliņu. Rīgas domē norādīja, ka Vaivods amatā atjaunots netiks. 

No KNAB informācijas Rīgas dome secinājusi, ka Vaivodam ir tiesības turpināt darbu Rīgas pašvaldībā, Rīgas domes vadība par darba tiesisko attiecību statusu vēl lems.

Ja Ārtelpas un mobilitātes departamenta amatpersonu rīcībā būs konstatētas pretlikumīgas darbības, tad par tām būs jāatbild – tā ir nemainīga Rīgas domes priekšsēdētāja Viļņa Ķirša ("Jaunā Vienotība") pozīcija. "Nulles tolerance pret korupciju un pretlikumīgām darbībām no mēra puses attiecas uz ikvienu pašvaldības amatpersonu vai darbinieku," teikts domes paziņojumā medijiem.

Vai Vaivods darbu domē turpinās – vadība vēl lems.  

Bet pēc Latvijas Radio neoficiālas informācijas Vaivods kukuli, iespējams, devis par lietām, kas ar Rīgas pašvaldību ir saistītas. Savukārt trauksmes cēlējs esot kāds domes bijušais darbinieks.

Savukārt Rīgas domē opozīcijā esošā "Progresīvo" frakcija, saistībā ar KNAB sākto kriminālprocesu prasa Rīgas mēra Ķirša atkāpšanos no amata. "Nav pat tik būtiski, par ko aizturēts Vaivods, daudz svarīgāk ir tas, ka aizturēta Viļņa Ķirša uzticības persona. Ķirsis ir ilgstoši piesedzis un aizstāvējis Vaivodu, tāpēc laiks uzņemties atbildību un atkāpties," uzskata kādreizējais mērs Mārtiņš Staķis ("Progresīvie").

"Progresīvo" ieskatā – Ķirsis pēdējo četru gadu laikā uzticējis Vaivodam vadīt visus nozīmīgākos Rīgas transporta infrastruktūras projektus vairāku simtu miljonu eiro apmērā.

Ņemot vērā KNAB izvirzītās apsūdzības Vaivodam, "Progresīvie" aicina Ģenerālprokuratūru un Valsts kontroli veikt pārbaudes departamentā par Vaivoda vadītājiem vērienīgajiem infrastruktūras un ceļu projektiem.

"Progresīvo" vadītājs Mārtiņš Kossovičs norādīja: "Es atgādināšu, ka šobrīd ir aizturēta Ķirsim ļoti pietuvināta persona. Tas, ka šis stāsts, kā mēs saprotam no Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja, ir par nozari, par kuru Vaivods nav bijis atbildīgs, tas tikai parāda to Jāņa Vaivoda vērienu un ietekmi. Mēs tomēr aicināsim arī Ģenerālprokuratūru un Valsts kontroli veikt pārbaudes Jāņa Vaivoda vadītajā departamentā par visiem šiem vērienīgajiem infrastruktūras un ceļu projektiem, kas pēdējos trīs gados ir notikuši Rīgā."

Bet "Sabiedrības par atklātību "Delna"" direktore Inese Tauriņa Vaivoda iespējamo rīcību sauc par satraucošu, "vai tiešām šīs varētu būt izolēts gadījums".

Vaivods paņēmis atvaļinājumu

Vaivods LTV "Panorāmai" norādīja, ka viņam nav liegts pildīt amata pienākumus.   

Vaivods īsā telefonsarunā sacīja, ka esot jau atgriezies darbā.

"Es biju attaisnotā prombūtnē," viņš sacīja. "Es jau esmu darbā. Es esmu parakstījies par informācijas neizpaušanu, un es nevaru neko komentēt," jautāts par notikušo, atbildēja Vaivods.

Intervijai viņš nepiekrita.

Departamenta darbinieki sacīja, ka klātienē Vaivodu nav redzējuši.

"Nē, viņš šodien nav atgriezies. Viņš teica, ka viņš atgriežas. Uz vietas viņš nav departamentā, tā ka darbā viņa nav," sacīja Ārējās komunikācijas nodaļas pārstāve Lelde Rudzika.

Vēlāk tapa zināms, ka Vaivods ar trešdienu noformējis atvaļinājumu.

KONTEKSTS:

2023. gadā gadā tika sākta Rīgas domes Satiksmes departamenta reorganizācija, pārveidojot to par Ārtelpas un mobilitātes departamentu. Sākotnēji reorganizācija bija plānota līdz pagājušā gada 1. septembrim, bet pēc Rīgas mēra Viļņa Ķirša ("Jaunā Vienotība") un frakcijas "Jaunā vienotība" ierosinājuma tika nolemts to īstenot ilgākā laikā.

Plānots, ka reorganizācija tiks noslēgta 2025. gada 1. septembrī.

Jau iepriekš ziņots, ka KNAB resoriskajā pārbaudē nav konstatējis pārkāpumus Rīgas domes kādreizējā Satiksmes departamenta darbībā, organizējot ielu seguma remontdarbus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti