«Re:Check»: Vai kādas policistes apgalvojumi par bērnu nolaupīšanām ir pamatoti?

Latvijā uzplaucis vēl viens mīts, kādai Valsts policijas darbiniecei stāstot sazvērestības par bērnu pazušanu. Viņas apgalvojumus pētīja "Re:Baltica" faktu pārbaudes projekta "Re:Check" melu un maldu apskatā.

Oktobra beigās dažādos sociālajos medijos parādījās vairākas minūtes garš video "Kā pasargāt bērnus no nolaupīšanas?" Video strauji kļuva populārs, un "YouTube" to ir redzējuši apmēram 50 tūkstoši cilvēku, bet vēl tikpat daudz – platformā "Facebook".   

Vai Eiropā ik gadu pazūd apmēram 250 tūkstoši bērnu
00:00 / 04:41
Lejuplādēt

Video redzama kāda sieviete, kura pieteikta kā Latvijas policiste vārdā Jevgēņija, un policijā viņa strādājot jau 20 gadu.

"Esmu ļoti daudz ko redzējusi un domāju, ka pārsteigt mani jau ir grūti, bet informācija par to, kā dēļ un kādā apmērā zog bērnus, mani šokēja," video teica policiste.

Viņa stāsta, ka Eiropā ik gadu pazūd ap 250 tūkstošiem bērnu. Viņi nevis vienkārši pazūdot, bet notiekot traģiskas lietas. Policiste uzskaita šausmas, kas sagaida nozagtos bērnus.

"Ko pārdzīvo bērni, kad nonāk darba verdzībā, seksuālā verdzībā, bērnu pornogrāfijas ražošanai. Vai kad viņus sadala orgānos kā konservus," klāstīja policiste. 

Dati par 250 tūkstošiem pazudušu bērnu, visticamāk, ir no desmit gadu veca Eiropas Komisijas ziņojuma. Tajā teikts, ka gadā Eiropas Savienības dalībvalstīs kopā saņemts tik daudz iesniegumu par pazudušiem, tostarp no mājām aizgājušiem bērniem. 

Ne ziņojumā, ne citur nav atrodami dati par to, kas ar šiem bērniem noticis, tajā skaitā, cik no viņiem atradušies.

Tāpēc "Re:Check" jautāja Valsts policijas preses sekretārei Simonai Grāvītei, vai panika tiešām ir pamatota.

"Ikdienā iesniegumu par pazudušu cilvēku mēs saņemam teju katru dienu, bet tāpat katru dienu arī kāda persona atrodas, līdz ar to šis pazudušo skaits ir nemitīgi mainīgs," pastāstīja Grāvīte. 

Lielais par pazudušiem bērniem saņemtais iesniegumu skaits nenozīmē, ka tik bērnu arī pazuduši. Latvijā ik gadu policija saņemot vairāk nekā 500 šādu iesniegumu. Realitātē bez vēsts pēdējos 25 gados pazuduši pieci bērni.

"Trijos gadījumos tiešām varētu būt noticis noziedzīgs nodarījums. Vienā – varētu būt nelaimes gadījums noticis," paskaidroja Grāvīte. 

Valsts policijas preses sekretāre norāda, ka bieži cilvēki paši aiziet no mājām, nepaziņojot tuviniekiem.

"Šī atrašanās notiek dažu stundu laikā un dažreiz tās var būt dažas dienas, bet absolūti lielākajā daļās gadījumu gan pieaugušie, gan nepilngadīgās personas, gan mazi bērni principā ļoti ātri, ļoti īsā laika posmā tiek atrasti," uzsvēra Grāvīte.

Video redzamā policijas darbiniece biedē, atstāstot arī kādu īpaši Amerikā plaši izplatītu sazvērestības teoriju.

Proti, nozagtos bērnus spīdzinot un ilgstoši mokot, lai no viņu asinīm iegūtu kādu dārgu ķīmisku vielu. Peļņa esot vairāki miljoni.

"Iedomājieties – tas ir tikai no viena bērna. Tas ir milzīgs bizness, kas ir ienesīgāks nekā ieroči, orgāni vai narkotikas," sludināja policiste.

Viņas stāsts ir pilnīgs izdomājums, kam nav nekādu pierādījumu. Šādas baumas radās pirms vairākiem gadiem ASV interneta forumos. "QAnon" sazvērestības teorijas piekritēji bērnu spīdzināšanā vaino dažādus ietekmīgus cilvēkus un pat konkrētus politiķus – tās laikā viņi iegūstot ķīmisku vielu, kas palīdz ilgāk saglabāt jaunību. Pret šo sātanistu eliti cīņu esot izvērsis bijušais ASV prezidents Donalds Tramps.

Pēc Trampa zaudējuma 2020. gada prezidenta vēlēšanās vairāki redzami teorijas izplatītāji skaļi apstrīdēja vēlēšanu rezultātus un 2021. gada 6. janvārī ar spēku centās sagrābt varu, iebrūkot ASV Kongresa ēkā Kapitolijā. 

Kāda būs Valsts policijas darbinieces atbildība par nepamatotu biedēšanu un sazvērestību izplatīšanu? Policijas pārstāve Grāvīte saka, ka par to vēl lems.

"Mums šobrīd notiek iekšēja pārbaude, kurā tiek vērtēts viņas paustais saturs un darbības," pastāstīja Grāvīte. Viņa uzsver, ka darbinieces teiktais nekādi neatspoguļo policijas nostāju.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti