«Re: Check» pārbauda: Vai Stambulas konvencija ļaus vieglāk izņemt no ģimenēm bērnus?

Saeima gatavojas ratificēt Stambulas konvenciju, un tas atkal izraisījis maldināšanas vilni sociālajos medijos. Vai konvencija tiešām ļaus bērnu tiesību sargiem vieglāk izņemt no ģimenēm bērnus, pētīja "Re:Baltica" faktu pārbaudes projekta "Re:Check" melu un maldu apskatā.

Pagājušonedēļ Saeimas Juridiskā komisija lēma virzīt ratificēšanai Eiropas Padomes līgumu par pasākumiem vardarbības pret sievietēm un vardarbības ģimenē novēršanai. Tā ir pēdējos mēnešos atkal daudz apspriestā Stambulas konvencija, pret ko vēršas dažādas interešu grupas un sociālajos medijos izvērsta arī melu kampaņa.   

Vai Stambulas konvencija atvieglo bērnu izņemšanu no ģimenēm
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

"Šeit runa ir par to, ka bērnus var arī atņemt. Jā, jā, jūs nepārklausījāties," stāstīja kāds dezinformators. Viņš runā par GREVIO – 15 neatkarīgu ekspertu grupu, kura seko valstu progresam konvencijas mērķu sasniegšanai. Šos cilvēkus ievēl konvenciju ratificējušo valstu pārstāvji. 

"Bet 45. punkts skan – ja vecāki nepildīs šos te GREVIO ieteikumus, Latvijas likumdošanu, ja bērns nebūs šajā mācībā, kur stāsta par krāniņiem, tad viņš tiks izņemts no ģimenes," vēsta dezinformators.

Tas, ka GREVIO būs tiesības izņemt no ģimenēm bērnus, apgalvots arī dažādās anonīmās, bet visai apmeklētās "Facebook" grupās. Ne minētais 45. pants, ne kādi citi konvencijas panti neko tādu neparedz.

Tā nosaka, ka dalībvalstis par vardarbību piemēro efektīvu, preventīvu un samērīgu sodu. Gadījumos, ja citādi nav iespējams ievērot bērna intereses, tajā skaitā drošību, var veikt arī citus pasākumus, piemēram, atņemt vecāku tiesības, teikts konvencijā. Taču, pirmkārt, Latvijas likumi jau pašlaik paredz aizgādības tiesību pārtraukšanu, ja pret bērnu vērsta vardarbība. Otrkārt, to dara un arī turpmāk darīs Latvija pati, nevis kāda starptautiska organizācija.

Konvencija arī nekādi nepaplašina to gadījumu klāstu, kuros bērni viņu drošības dēļ no ģimenes izņemami. 

Vairāki dezinformatori stāsta, ka konvencija veicinās un pat legalizēs pedofiliju. Šo absurdu atkārto arī kāds cilvēks, kurš pagājušās Saeimas vēlēšanās kandidēja no partijas "Latvija pirmajā vietā". 

"Ja legalizēs konvenciju, tad faktiski automātiski var paziņot, ka sekss ar bērnu līdz 11 gadiem ir normāli, ka tā ir dzīves sastāvdaļa," sludināja dezinformators.

Arī tās ir pilnīgas muļķības. Pedofilija Latvijā tāpat kā citās valstīs ir smags krimināli sodāms noziegums, un konvencija neko šajā ziņā neplāno mainīt. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti