Dienas ziņas

Krievijas pilsoņi vēl var pieteikties valodas pārbaudei

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Apgabaltiesa par gadu samazina cietumsodu Lembergam

Apgabaltiesa Lembergam par gadu samazina sodu – 4 gadi ieslodzījumā

Četri gadi cietumā un mantas konfiskācija – tādu sodu koruptīvos noziegumos apsūdzētajam bijušajam Ventspils mēram Aivaram Lembergam no partijas "Latvijai un Ventspilij" apelācijas instancē piesprieda Rīgas apgabaltiesa. Sods ir mazāks nekā tiesas nolēmumā pirms diviem ar pusi gadiem, taču lietas izskatīšana, visticamāk, vēl turpināsies Augstākajā tiesā.

ĪSUMĀ:

  • Pirms divarpus gadiem tiesa Lembergu atzina par vainīgu koruptīvās darbībās, piespriežot 5 gadus cietumā.
  • Arī otrajā instancē tiesa Lembergu atzina par vainīgu, bet samazināja sodu par gadu.
  • Lembergam noteikta arī mantas – vairāku uzņēmuma daļu, transportlīdzekļu, nekustamo īpašumu – konfiskācija.
  • Šajā lietā cietumsods un konfiskācija piespriesta arī Lemberga dēlam un uzņēmējam Sormulim.
  • Tiesa mazāku sodu skaidroja ar tiesas sēžu nekavēšanu un Lemberga veselību, bet par maigu šo sodu neuzskata.
  • Apgabaltiesas spriedumu vēl drīkstēs pārsūdzēt Augstākajā tiesā.
  • Prokurors plāno pārsūdzēt spriedumu, paužot neizpratni par attaisnošanu apsūdzībās par interešu konfliktu.

Apgabaltiesa Lembergam mazina sodu līdz 4 gadiem cietumā ar mantas konfiskāciju
00:00 / 03:35
Lejuplādēt

Lemberga soda izciešanas laikā tiks ieskaitīts iepriekš ieslodzījumā, kā arī mājas arestā pavadītais laiks. Viņš apcietinājumā un mājas arestā no 2007. gada marta līdz 2008. gada februārim pavadījis 11 mēnešus un no 2021.gada februāra līdz 2022.gada februārim – gadu.

Lembergs atzīts par vainīgu kukuļņemšanā, naudas atmazgāšanā, neatļautā dalībā mantiskā darījumā, dokumentu viltošanā.

Savukārt attaisnots apsūdzībās par savu īpašumu slēpšanu, lēmumu pieņemšanu, atrodoties interešu konfliktā, un dienesta stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu.

Tiesa arī nolēma pēc sprieduma stāšanās spēkā atcelt Lembergam noteikto drošības līdzekli – drošības naudu un liegumu pildīt Ventspils mēra amatu.

Saskaņā ar spriedumu Lembergam arī konfiscēs arestētos īpašumus – vairākus ārvalstīs, tostarp Šveicē, Bahamās, Britu Virdžīnās, Lielbritānijā, Nīderlandes Antiļās reģistrēto uzņēmumu daļas. Konfiscēti arī vairāki transportlīdzekļi, tostarp laivas. Tāpat šajā sarakstā ir vērtīgas aproču pogas, vairāki nekustamie īpašumi, tostarp īpašumi Puzes un Ugāles pagastos, arī Rīgā.

Lemberga dēlam Anrijam Lembergam tiesa piesprieda cietumsodu – 1 gadu un 11 mēnešus, konfiscējot spriedumā norādīto mantu.

Viņam konfiscētas daļas vairākos uzņēmumos, kas reģistrēti ārvalstīs, kā arī daļas vairākos nekustamajos īpašumos Ventspilī un tās apkārtnē. Tiesa nolēma pēc sprieduma stāšanās spēkā atcelt Anrijam Lembergam noteikto liegumu tuvoties noteiktām personām.

Lemberga biznesa partneri Ansi Sormuli tiesa nolēma sodīt ar 1 gada un 9 mēnešu cietumsodu, konfiscējot spriedumā norādīto mantu, tostarp automašīnu un daļas uzņēmumos.

Apsūdzētie, viņu aizstāvji un prokurors tiesas lēmumu noklausījās attālināti.

Tiesa pasludina nolēmumu Aivara Lemberga lietā
Tiesa pasludina nolēmumu Aivara Lemberga lietā

Precizēta informācija par pilna sprieduma pieejamības datumu.

Sagaidot pilno tiesas spriedumu, kas būs pieejams šogad 11. oktobrī, būs iespējams iesniegt kasācijas sūdzību vai protestu Augstākajā tiesā.

Pēc sprieduma pasludināšanas tiesnese Sandra Amola medijiem skaidroja, ka Lembergam sods samazināts, jo ir ņemti vērā apstākļi par viņa veselību. Tiesnese šo sodu neuzskata par maigu, norādot uz lietas izskatīšanas ilgumu.

"Laikā, kad apgabaltiesa izskatīja šo lietu, tiesa guva tādas ziņas par apsūdzētā personību, kas vēl nebija pirmās instances tiesas sēdē.

Konkrēti mēs šodien neatklāsim, kas kait viņa veselībai, bet tas ir pamats samazināt sodu," pastāstīja tiesnese.

Tiesnese Sandra Amola
00:00 / 00:24
Lejuplādēt

Šoreiz Lembergam netika noteikts apcietinājums uzreiz pēc sprieduma pasludināšanas, to skaidrojot ar to, ka tiesas sēdes netika vilcinātas. Jāatgādina, ka uzreiz pēc pirmās instances sprieduma Lembergs tika apcietināts.

Attiecībā uz konfiscēto mantu tiesa nav skaitījusi tās kopējo vērtību.

Bet prokurors Aivis Zalužinskis nav pilnībā apmierināts ar spriedumu un ir neizpratnē, ka nav atzīta vaina apsūdzībās par īpašuma tiesību nedeklarēšanu un par interešu konfliktu, kur Lembergs esot lēmis savās interesēs vai tuvinieku interesēs.

"Mūsu ieskatā, ir ļoti nesaprotami, kā var attaisnot personu, kura septiņu gadu periodā, atrodoties valsts amatpersonas statusā, ir vairāk nekā 300 reizes lēmusi par juridiskām personām, kurās pati ieinteresēta. Respektīvi, vai nu viņš pats ir [uzņēmuma] īpašnieks, vai nu viņa tuvinieki. Otrs, kas, bez šaubām, rada neizpratni, ir tas, ka valsts amatpersonai nav jādeklarē tās īpašuma tiesības, kas viņam pieder," norādīja Zalužinskis.

Pretēji tiesas lēmumam Zalužinskis uzskata, ka nebija iemeslu un pamata mainīt Lembergam noteikto drošības līdzekli – apcietinājumu.

Prokurora viedoklis par Lembergam izvirzītajām apsūdzībām nav mainījies, un viņš sola iesniegt kasācijas protestu. Arī Lembergs sola, ka spriedumu pārsūdzēs. Līdz ar to šī 2009. gadā sāktā Lemberga lietas iztiesāšana vēl kādu laiku turpināsies.

Prokurors Aivis Zalužinskis, 2023.gada septembris
Prokurors Aivis Zalužinskis, 2023.gada septembris

Ja spriedums tiks pārsūdzēts, tiesas verdikts stāsies spēkā pēc Augstākās tiesas nolēmuma, vai šodien nolasīto spriedumu atstāt negrozītu vai mainīt. Tikai pēc tam soda mēri stāsies spēkā.

VIDEO no tiešraides: 27. septembrī apgabaltiesā nolasa spriedumu Lemberga krimināllietā ▼

KONTEKSTS:

Pēc 12 gadus ilgušas tiesāšanās pirmās instances tiesa 2021. gada 22. februārī Rīgas apgabaltiesa, skatot lietu pirmajā instancē, Lembergam piesprieda 5 gadus cietumā, 20 000 eiro naudas sodu un mantas konfiskāciju. Tostarp tiesa nolēma konfiscēt arī Lembergam piederošo nekustamo īpašumu Puzē.

Lembergs tika atzīts par vainīgu kukuļņemšanā, naudas atmazgāšanā, neatļautā dalībā mantiskā darījumā, dokumentu viltošanā, kā arī savu īpašumu slēpšanā. Savukārt par nevainīgu Lembergs atzīts apsūdzībās par lēmumu pieņemšanu, atrodoties interešu konfliktā, un dienesta stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu.

Anrijam Lembergam pirmajā instancē tiesa piesprieda reālu brīvības atņemšanu uz diviem gadiem un vienu mēnesi, bet uzņēmējam Ansim Sormulim – divu gadu cietumsodu.

Lembergam arī noteica drošības līdzekli – apcietinājumu, bet vēlāk Lembergs iemaksāja 100 000 eiro drošības naudu atbrīvošanai no apcietinājuma.

Lembergs arī prasīja 100 000 eiro kompensāciju valstij par kaitējumu veselībai, kāds, pēc viņa domām, nodarīts, viņam atrodoties cietumā. Taču administratīvā rajona tiesa Rīgā Lemberga pieteikumu noraidīja.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti