Visiem no Krievijas un Baltkrievijas ievestajiem kaķiem un suņiem pirms ievešanas ES jātestē trakumsērga

Visiem no Krievijas un Baltkrievijas ievestajiem kaķiem un suņiem pirms ievešanas Eiropas Savienībā no šā gada 16. septembra jāveic trakumsērgas antivielu titrēšanas tests, informēja Pārtikas un veterinārajā dienestā (PVD). 

ES regula paredzēja, ka no 16. septembra šāda prasība ir komerciālā nolūkā ievestiem suņiem un kaķiem no Krievijas un Baltkrievijas. Taču regula grozīta, un paredzēts, ka šāds tests vajadzīgs arī suņiem, kaķiem un mājas seskiem jeb lolojumdzīvniekiem, kuri ES ieceļo no Krievijas un Baltkrievijas nekomerciālā nolūkā.

Šādas izmaiņas izdarītas, jo pārbaudēs, ko pēdējo gadu laikā veikuši robežkontroles dienesti, ir konstatētas atkārtotas neatbilstības profilaktisko veselības aizsardzības pasākumu veikšanā pret trakumsērgu lolojumdzīvniekiem – suņiem, kaķiem un mājas seskiem, kurus pārvieto no Baltkrievijas un Krievijas. 

Neatbilstības ietver vakcinācijas pret trakumsērgu neesamību un neatbilstošu tās veikšanu, kā arī nepatiesi dokumentētu vakcināciju pret trakumsērgu, kuras derīgums ir nepareizi apliecināts pievienotajos veterinārajos sertifikātos. 

Šādi trūkumi Eiropas Komisijā radījuši nopietnas šaubas par trakumsērgas profilakses un kontroles noteikumu pastāvīgu piemērošanu un faktisku īstenošanu, ko garantējušas šo trešo valstu kompetentās iestādes, kā arī par šo valstu līmenī izsniegto oficiālo sertifikātu pareizību.

Tā kā neatbilstības konstatētas bieži, ir vērā ņemamas bažas par risku ievazāt trakumsērgu Eiropas Savienībā, veicot šādu lolojumdzīvnieku nekomerciālu pārvietošanu.

Jau pagājušā gada beigās šo problēmu ES līmenī aktualizēja PVD ģenerāldirektors Māris Balodis, aicinot Eiropas Komisiju noteikt ierobežojumus suņu un kaķu komerciālai ievešanai no trešajām valstīm.

Veicot suņu un kaķu komerciālo sūtījumu pastiprinātu kontroli uz Eiropas Savienības ārējās robežas, tostarp noņemot dzīvnieku asins paraugus izmeklējumam uz antivielām pret trakumsērgas vakcīnas vīrusu, lai pārliecinātos, vai dzīvnieki patiešām ir vakcinēti, PVD konstatēja ļoti zemu trakumsērgas antivielu līmeni dzīvnieku asinīs, kas liecināja par nepietiekamu aizsardzību pret trakumsērgu.

Caur Latvijas robežkontroles punktiem no Krievijas un Baltkrievijas uz dažādiem galamērķiem Eiropas Savienībā šī gada pirmajos četros mēnešos ievesti vairāk nekā 3219 mīļdzīvnieku komerciālo sūtījumu, kas ir vairāk nekā 800 suņu un kaķu mēnesī.

Tostarp Latvija kā galamērķis šī gada četros mēnešos ir bijusi 36 no Krievijas un Baltkrievijas ievestajiem mīļdzīvniekiem.

Pateicoties sistemātiskai savvaļas dzīvnieku vakcinācijai, kas kopš 2005. gada regulāri tiek veikta pavasarī un rudenī, trakumsērga Latvijā ir izskausta, norādīja PVD. Pēdējais trakumsērgas gadījums meža dzīvniekiem konstatēts 2010. gadā, bet mājas (istabas) dzīvniekiem – 2012. gadā. Pasaules Dzīvnieku veselības organizācija 2015. gadā Latviju oficiāli atzinusi par valsti, kas ir brīva no trakumsērgas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti