Panorāma

Eiroparlaments nobalso par 50 miljardiem eiro Ukrainai

Panorāma

Pašvaldību budžetu izaicinājums

Rīgā kavējas 210 miljonu vērta iepirkuma rīkošana

Rīgā kavējas 210 miljonus eiro vērta ielu uzturēšanas iepirkuma rīkošana

210 miljonu eiro vērta iepirkuma organizēšana par Rīgas ielu ikdienas uzturēšanas darbiem bija viens no apjomīgākajiem darbiem, kas bija Rīgas Ārtelpas un mobilitātes departamenta pārziņā. Departamentā pirmdien operatīvās darbības veica Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB), bet pagaidām nav zināms, vai KNAB veiktā kratīšana saistīta ar minētā iepirkuma organizēšanu. Taču, ņemot vērā departamenta vadības maiņu, bažas par iepirkuma aizkavēšanos kļuvušas lielākas un tiek gatavots plāns B. 

Līgums par Rīgas ielu ikdienas uzturēšanas darbiem beidzas šogad, septembrī. 1. oktobrī būtu jāstājas spēkā nākamajam, kas darbotos piecus gadus – līdz 2029. gadam. Maksimālā līgumcena ir 210 miljoni eiro. Taču tik vērienīgam iepirkumam vēl nav pat izsludināts konkurss. 

"Ja mēs izsludinām marta sākumā, varam atļauties tikai vienu pārsūdzību šī konkursa laikā. Un man jāsaka, mēs staigājam pa naža asmeni," atzina Rīgas pilsētas izpilddirektors Jānis Lange.

Rīgas izpilddirektors norāda, ka pašlaik neviens neņemas atbildēt, vai jauna līguma noslēgšana par ielu ikdienas uzturēšanas darbiem no 1. oktobra būs iespējama. Savukārt esošos līgumus pagarināt neesot iespējams. 

"Ārtelpas mobilitātes departamentam jāstrādā pie varianta B un jādomā kādi mazāki iepirkumi uz noteiktu laiku, kamēr mēs nonākam līdz rezultātam lielajam iepirkumam," teica Lange.

Tikmēr Rīgas domes koalīcijas opozīcija uzskata, ka iepirkuma organizēšana ir novilcināta un kavēšanās rada  priekšrocības tikai dažiem, bet neļaus ienākt jauniem tirgus dalībniekiem, piemēram, izslēdzot iespējamus ārvalstu investorus, kas īsā laika termiņa dēļ nevarēs sagatavoties.

"Tas ir vērienīgākais iepirkums, kāds Rīgā ir bijis, cik es atceros.

Varu tikai izteikt minējumus, kāpēc šis iepirkums tika līdz pēdējam brīdim virzīts attālāk, jo šobrīd principā tas nozīmē, ka neviens tirgus dalībnieks no jauna Rīgā nevar ienākt,"

norādīja "Progresīvo" Rīgas domes frakcijas priekšsēdētājs Mārtiņš Kossovičs.

Uz šādu pašu risku norāda arī biedrība "Sabiedrība par atklātību "Delna"", uzsverot, ka konkurss par tik lielu iepirkumu bija jārīko jau pērnā gada vasarā.

"Tā kā iepirkums ir pāri par 200 miljoniem, tad katrs mazākais procents ir jau ļoti ievērojama summa no nodokļu maksātāju naudas, kas tiks, ļoti iespējams, lieki izšķērdēta, pārmaksāta, jo nebūs šo uzņēmēju konkurences par labāko piedāvājumu," uz risku norādīja "Delnas" direktore Inese Tauriņa.

Tas, ka tik apjomīga iepirkuma rīkošanai palicis tik maz laika, Rīgas izpilddirektora ieskatā ir Ārtelpas un mobilitātes departamenta atbildība. Tajā vakar kratīšanu veica KNAB. Ticams, ka aizturēts arī departamenta vadītāja pienākumu izpildītājs Jānis Vaivods. Jānorāda, ka arī šodien Latvijas Televīzijai joprojām neizdevās sazināties Vaivodu – viņa mobilais tālrunis ir izslēgts.   

Rīgas mērs tikmēr atbildīgo nebija gatavs nosaukt vārdā. Uz jautājumu, kuram būs jāuzņemas atbildība, ja līgums nebūs noslēdzams ar 1. oktobri, mērs atbildēja: "Skatīsimies, kurš par ko ir atbildīgs, tad vērtēsim."

Vaicāts, vai Vaivodam par to nebūtu jāuzņemas atbildība, Ķirsis uzsvēra, ka "šobrīd viņa statuss ir neskaidrs". "Pagaidīsim tuvākās dienas, vai mēs vispār varam runāt par šāda veida atbildību. Ja tas, kas ir izskanējis, [ir patiesība], neredzu, ka viņš varētu palikt darbā darbā departamentā," atzina mērs.

Savukārt "Delna" uzskata, ka arī Rīgas politiskajai vadībai bija iespēja uzraudzīt, lai par satiksmi atbildīgais departaments nevilcinātos ar iepirkumu izsludināšanu, jo, piemēram, pašreizējais mērs ilgstoši bija atbildīgs par satiksmes jomu Rīgas pilsētā. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti